YAZARLAR

Tüm Yazarlar

Girişimsel Radyoloji Sorunlu Prof. Dr. Hakkı Timur SİNDEL

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı

Prof. Dr. Hakkı Timur SİNDEL

07.06.2010, Pazartesi

Tüm Yazıları
Girişimsel radyoloji yan dal uzmanlığı, Sağlık Bakanlığı, YÖK ve SGK üçgeninde belirsiz bir noktada kalmış durumdadır. YÖK, girişimsel radyolojiyi bir bilim dalı olarak kabul etmektedir. Tıp fakültelerimizde, radyoloji ana bilim dalı altında girişimsel radyoloji bilim dalı oluşturulmuş ve başkanları atanmıştır. Yıllar önce girişimsel radyolojinin bir yan dal uzmanlığı olarak tescil edileceği inancıyla bu alanda emek verenler dosyalarını hazırlayarak müracaat etmişler, ancak o dönemde de sonuçsuz kalmışlardır. Türk Radyoloji ve Türk Girişimsel Radyoloji Derneklerinin çabaları da çözüm sağlamamıştır.

Girişimsel radyoloji alanında radyologlar, fakülte, Bakanlık ve özel hastanelerde çok özverili hizmet vermektedirler. Bu hizmet anlayışı günümüzde öylesine büyük boyutlara taşınmıştır ki, vasküler ve nonvasküler pek çok uygulama bu alanda uğraş veren radyologlarca sağlanmaktadır. Ancak göz ardı edilen ciddi bir sorun ortada durmaktadır. Girişimsel radyoloji bilim dallarına ait uygulamaların SUT'da karşılığı mevcuttur. Ancak poliklinik hizmeti verememektedirler. Hastalar, hastanelerimize bu işlemleri yaptırmak üzere ya doğrudan gelmekte ya da refere edilmektedir. Ancak kendisine ait kabul sağlanamadığı için başka poliklinikler üzerinden kabul açılmaya çalışılmaktadır. Bazen de kabul sağlanamamaktadır. Diğer taraftan, işleme yönelik hazırlık tetkikleri, girişimsel radyologlarla kabulü açan poliklinik hekimleri arasında sorun yaratmaktadır.

Ayrıca, girişimsel radyoloji hizmeti almış bir hastanın kontrole gelmesi durumunda kabul sorunları katlanmaktadır. En basitinden venöz kateter ve port uygulamaları için gelen hastaların yoğunluğu dikkate alınırsa, sorunların sıklığı ve hastaların uygulamalar karşısındaki ciddi rahatsızlıkları anlaşılabilir. Radyologlar bu hizmeti vermeye devam ediyorlar. Ancak hizmeti doğrudan verememenin sıkıntısını hem onlar hem hastalar çekiyor. Yan dal uzmanlığı kabul edilmediği için bu alana var olan ilgi giderek azalıyor.

Bu sorunların önüne geçilmesinin en doğru yolu, girişimsel radyoloji alanında yan dal uzmanlığının çözüme kavuşturulması olacaktır.
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
28/08-29/08 Çocuklarda Motilite Bozuklukları Sempozyumu ÇOCUK... İSTA
27/08-31/08 20. Ulusal Anatomi Kongresi ANATOMİ İSTA
05/09-08/09 6. DOD Dermatoloji Gündemi DERMATOLOJİ SAKA
12/09-13/09 SCAI Menata Mentor Course-SCAI 2019 KALP VE... İSTA
14/09-14/09 7. Multidisipliner Nöroendokrin Tümör Sempozyumu NÖROLOJİ ANKA
11/09-14/09 World Congress of Perinatal Medicine KADIN... İSTA
12/09-15/09 10. Ulusal Haseki Tıp Kongresi ve 9. Haseki Hemşirelik Sempozyumu HEMŞİRELİ... SAKA