YAZARLAR

Tüm Yazarlar

Girişimsel Radyoloji Sorunlu Prof. Dr. Hakkı Timur SİNDEL

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı

Prof. Dr. Hakkı Timur SİNDEL

07.06.2010, Pazartesi

Tüm Yazıları
Girişimsel radyoloji yan dal uzmanlığı, Sağlık Bakanlığı, YÖK ve SGK üçgeninde belirsiz bir noktada kalmış durumdadır. YÖK, girişimsel radyolojiyi bir bilim dalı olarak kabul etmektedir. Tıp fakültelerimizde, radyoloji ana bilim dalı altında girişimsel radyoloji bilim dalı oluşturulmuş ve başkanları atanmıştır. Yıllar önce girişimsel radyolojinin bir yan dal uzmanlığı olarak tescil edileceği inancıyla bu alanda emek verenler dosyalarını hazırlayarak müracaat etmişler, ancak o dönemde de sonuçsuz kalmışlardır. Türk Radyoloji ve Türk Girişimsel Radyoloji Derneklerinin çabaları da çözüm sağlamamıştır.

Girişimsel radyoloji alanında radyologlar, fakülte, Bakanlık ve özel hastanelerde çok özverili hizmet vermektedirler. Bu hizmet anlayışı günümüzde öylesine büyük boyutlara taşınmıştır ki, vasküler ve nonvasküler pek çok uygulama bu alanda uğraş veren radyologlarca sağlanmaktadır. Ancak göz ardı edilen ciddi bir sorun ortada durmaktadır. Girişimsel radyoloji bilim dallarına ait uygulamaların SUT'da karşılığı mevcuttur. Ancak poliklinik hizmeti verememektedirler. Hastalar, hastanelerimize bu işlemleri yaptırmak üzere ya doğrudan gelmekte ya da refere edilmektedir. Ancak kendisine ait kabul sağlanamadığı için başka poliklinikler üzerinden kabul açılmaya çalışılmaktadır. Bazen de kabul sağlanamamaktadır. Diğer taraftan, işleme yönelik hazırlık tetkikleri, girişimsel radyologlarla kabulü açan poliklinik hekimleri arasında sorun yaratmaktadır.

Ayrıca, girişimsel radyoloji hizmeti almış bir hastanın kontrole gelmesi durumunda kabul sorunları katlanmaktadır. En basitinden venöz kateter ve port uygulamaları için gelen hastaların yoğunluğu dikkate alınırsa, sorunların sıklığı ve hastaların uygulamalar karşısındaki ciddi rahatsızlıkları anlaşılabilir. Radyologlar bu hizmeti vermeye devam ediyorlar. Ancak hizmeti doğrudan verememenin sıkıntısını hem onlar hem hastalar çekiyor. Yan dal uzmanlığı kabul edilmediği için bu alana var olan ilgi giderek azalıyor.

Bu sorunların önüne geçilmesinin en doğru yolu, girişimsel radyoloji alanında yan dal uzmanlığının çözüme kavuşturulması olacaktır.
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
Yazarlar
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
30/05-31/05 5.Nadir Görülen Hastalıklar Sempozyumu NÖROLOJİ İSTA
26/05-01/06 Hastane İnfeksiyonları Eğitim Programı 2019 ACİL TIP ANTA
12/06-14/06 37. Zeynep Kamil Jineko-Patoloji Kongresi KADIN... İSTA
13/06-15/06 9. Solunum Zirvesi GÖĞÜS... ISPA
14/06-15/06 MEDÜLLOBLASTOMA SEMPOZYUMU MULTİDİSİ... ADAN
14/06-16/06 11. Ulusal Viral Hepatit Sempozyumu (UVHS) ENFEKSİYO... AFYO
15/06-16/06 5. Kanserde Destek Tedaviler ve Palyatif Bakım Sempozyumu TIBBİ... ADAN