YAZARLAR

Tüm Yazarlar

Akademik NezaketProf. Dr. Haldun GÜNER

Gazi Tıp Fakültesi Emekli Öğretim Üyesi

Faks: (312)2124647
Prof. Dr. Haldun GÜNER

31.05.2010, Pazartesi

Tüm Yazıları
Akademik yaşamın, daha doğrusu iş yaşamının belli kuralları vardır. Bunların bir kısmı yazılı kurallardır. Her çalışanın uyması gereken kurallardır bunlar. İşe geliş gidiş saatleri, iş kıyafeti, forma, yapılması ve yapılmaması gerekenler. Çalışma sırasında uyulması gereken kurallar, kişiye teslim edilmiş olan cihaz ve malzemelerin kullanımı, bakımları gibi sayısız pek çok kural bir bir yazılıdır. Bir kısmı da kayda geçmemiş, ancak çoğunluk tarafından kabul görmüş davranış ve eskilerin deyimiyle "adab-ı muaşeret" kurallarıdır.

Örneğin; iş arkadaşınız da olsa, "Geçiyordum uğradım" şeklinde çat kapı girivermek, pek hoş karşılanmaz. Komşuluk ziyareti için bile, önceden haber vermek ve olur almak gerekir. İletişimin bu kadar yaygın olmadığı yıllarda, büyükler, çocuğunu gönderip, "Bir maniniz yoksa akşam annemler size gelecek" diye sordurup, karşı tarafın cevabını beklerlerdi. Hatta bu konuda, "Başlığı aynı" bir kitap bile yayınlandı. Okuyanlar bilirler.

Genelde çoğumuz, bu kuralları, hastalarımız için biraz esnek uygularız. Hastalarımız ve yakınları, çat kapı geldiklerinde genelde onları kırmamaya çalışırız. Derdi ve sıkıntısı olanlar, yemek saati, mesai saati bilmezler. Hastalarımız ve yakınları, gecenin geç bir saatinde telefonla arayabilir, hatta bilgi dahi sorabilir. Sabah erkenden ameliyata girmişsinizdir. Çıktığınızda "Hocam sabahtan beri kapınızın önünde bekliyoruz" diye sitem bile ederler. Aslında, muayene günümüz, eğitim günümüz, poliklinik ve ameliyat günlerimiz önceden hep bellidir. Bellidir de, hastalar bildikleri halde buna pek uymak istemezler.
İdarecilik yaşamımda da aynen böyle idi. Sekreterler yan odada, ben içeride, kapı daima açık çalıştım. Özel görüşmeler dışında kapımı hiçbir zaman kapattırmadım. Randevu isteklerini aynı gün, ya da en geç ertesi güne verdirdim. Günümün yarısını idarede, yarısını klinikte, eğitimde geçirdim. Klinik çalışmalardan, ameliyatlardan kopmamaya çalıştım. Şimdilerde ise bazı idareciler, daha bir gizemli çalışıyorlar.

Pek çokları, hemen daima işlerinin çokluğundan yakınırlar. Doğrudur. Bazen, belli dönemlerde işler yoğun olabilir. Ancak, "İşim çok yoğun" diyen biri, her gün işe geç gelip erken çıkıyorsa, işleri zamanında bitirmek için ayrıca bir efor sarf etmiyor, iş harici ekstra zaman ayıramıyorsa, şikâyet etmeye pek de hakkı olmadığını düşünebilir başkaları. İşin doğrusu, akademik nezaket bir yana, bizde suyu getirenle, testiyi kıran bir tutuldukça, bu tartışmalar ilelebet devam eder gider.

Gelin, biraz da üniversite dışına adım atalım. Hekim arkadaşlarımız, Ankara'daki büyük bir hastanemizin başhekiminden, mesleki dernek çalışmalarıyla ilgili olarak, görüşmek üzere randevu talep etmişler. Sekreter hanım, iki hafta sonrasına ancak randevu verebilmiş! Telefonda ayrıca, aynı gün, gelmeden önce tekrar aramalarını, zira başhekimin başka bir işi çıkabileceği uyarısını yapmayı da ihmal etmemiş! Benim anladığım kadarıyla, akademik nezaket, gün olarak üç gün, saat olarak da 15 dakikadır. Bu süreler aşıldığında, kafalarda farklı görüşlerin ortaya çıkması doğaldır.

İdarecilik için, "İçi seni dışı başkalarını yakar" da derler. Eşitler arasından birileri, yine geçici bir süre için idareci olarak atanır. Hepsi o kadar. İdarecilik geçici, hekimlik ve öğretim üyeliği ise kalıcıdır. Görev bittiğinde, dönülecek kürkçü dükkanı, yine mesleki yaşamdır.

"Merdivenleri çıkarken gördüğün yüzleri unutma, zira inerken de aynı yüzleri göreceksin" derler. İyi idareci, meslektaşlarını ve çalışma arkadaşlarını daima gözetir, onların mesleki ve özlük haklarını, korumaya ve gerektiğinde savunmaya çalışır. Nereden geldiğini ve nereye döneceğini, asla unutmaz.

Bu durumlarda aklıma hep, Fuzuli'nin meşhur sözü gelir.

"Selam verdik rüşvet değildir deyu, almadılar." Bilmem, bu kez uydu mu?
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
Yazarlar
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer