YAZARLAR

Tüm Yazarlar

Ali Ayhan HocaProf. Dr. Haldun GÜNER

Gazi Tıp Fakültesi Emekli Öğretim Üyesi

Faks: (312)2124647
Prof. Dr. Haldun GÜNER

19.02.2007, Pazartesi

Tüm Yazıları
İki Şubat Cuma günü Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı’ndan, Ali Ayhan hocamızın, ‘Akademik Yaş Günü Toplantısı’ yapıldı. Birkaç gün öncesinden toplantı duyuru afişi gönderilmiş ve duyuruyu klinik panosuna asmış idik.

Üniversitelerden, ülkemizin her yanından dostları, M salonunu tıklım tıklım doldurdular. Hacettepe Tıp Fakültesi Dekanı, Kadın Doğum Anabilim Dalı Başkanı ve öğretim üyeleri, hocamız ile ilgili anılarını ve duygularını dile getirdiler. Ben hocamızı, ilk olarak 1979 yılında vatani görevimi yaptığım Ağrı 12. Tümen Askeri Hastanesi’nde gıyaben tanıdım. Orada, poliklinikte görev yapan Sultan bacı -ki rahmetlik oldu- çalıştığı pek çok doktor arasında en çok Ali Ayhan’dan övgü ile bahsederdi. Fırsat buldukça, çalışkanlığını, özverisini, hastalara olan hümanist yaklaşımlarını dilinin döndüğünce anlatırdı.

1986 yılında akademik camiaya katıldıktan sonra, hoca ile yüz yüze tanıştım. O günden beri de, onkoloji grubunda daima birlikte çalıştık. Cerrahpaşa’dan Derin Kösebay hocamız ile birlikte, dernek bünyesinde ‘Türk Jinekolojik Onkoloji Grubu’ TURJOG’un kurulmasına öncülük etmişler, tüm grubun ahenk içinde çalışmasına büyük önem vermişlerdir.

Onkoloji grubu olarak, Van’dan Edirne’ye pek çok ilimizde toplantılar düzenlenmesinde en büyük hizmeti veren yine kendisi olmuştur. Toplantılarda en çok vurguladıkları, ‘sevgi, saygı, birlikte düşünmek ve hoşgörü’ gibi sözcüklerdir. Hocamızın çalışkanlığını sanırım bilmeyenimiz yoktur. Cumartesi, pazar dahil, günde 20’nin üzerinde hastayı baştan sona ameliyat eder, yine de hiç yorgunluk belirtisi göstermez, muayene günlerinde yıllardır, 100’den fazla hastaya hizmet verir.

Kadın doğum camiasında sanırım en çok yayın yapan hoca, Ali Ayhan hocamızdır. Makalelerinde elde ettiği verilerin bir kısmı klasik kitaplara geçmiştir. Yüzlerce kongre sunusu, kongre konuşmasının altında yine hocamızın adını görüyoruz. Kongre ve diğer toplantıların en heyecanlısı yine hocamızdır. Her konuda tüm detayların tartışılmasını, özellikle periferden gelen arkadaşların, çekinmeden görüşlerini belirtmelerini, hiçbir şeyin karanlıkta kalmamasını ister.

Yurt dışı 24 saati bulan yolculuklardan dönüşte bile, hoca birkaç saat dinlendikten sonra hemen görev başındadır. Ali Hocamızın bundan sonra, Ankara’nın bilim kuruluşlarından, Başkent Tıp Fakültesinde hizmetlerine devam edeceğini öğrendik.

Hacettepe Tıp Fakültesi’nde, ikisi kendi çocukları olmak üzere, binlerce doktor, yüzlerce kadın doğum uzmanı yetiştirmiş, binlerce hastayı sağlığına kavuşturmuş olan hocamıza yeni görev yeri olan Başkent Tıp Fakültesi’nde, sevgi dolu hizmetlerine devam etmesi dileklerimle.
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
6
1) öznur koral (ev hanımı)
10.11.2011 23:46:21
alı ayhann kesınlıkle yanlızca bır doktor olamaz kendını hastalarına adamıs..tam manasıyla allahın dunyaya ınsanların arasına gonderdıgı bır kurtarıcı.bızzat sahıdım ve ozelıkle kanser hastalarının elınden tutan sevgılı hocam allah ondan bın kez razı olsun
Yazarlar
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer