YAZARLAR

Tüm Yazarlar

Bakanlık ÇalışmalarıProf. Dr. Haldun GÜNER

Gazi Tıp Fakültesi Emekli Öğretim Üyesi

Faks: (312)2124647
Prof. Dr. Haldun GÜNER

17.05.2010, Pazartesi

Tüm Yazıları
Nisan ayında, AÇSAP Genel Müdürlüğünden telefonla "Maternal Mortalite" toplantısına katılmam için aradılar. On beş gün öncesinden, resmi yazı göndererek ayrıca haber vermişler. Tüm randevuları, yapılacak işleri toplantıya göre ayarladık. Sabahleyin, Hıfzıssıha'da, toplantı salonundayız. Bakanlık hastaneleri, üniversite, özel sektörden, çeşitli kurumlardan, her basamaktan oluşan yirmiye yakın üyeyiz. Ülkemizin her yöresinden, anne ölümleri tek tek toplanmış. Hatta mezarlıklardan bile bilgi toplanıyormuş. Sisteme başvurudan sonuna kadar tüm ayrıntılarıyla hiçbir veri atlanmaksızın dosyalanmış.

Öncesinden vakalar, bir alt komisyon tarafından incelenerek bir rapor halinde kurula sunuluyor. Her vakaya il trafik numarasıyla başlayan bir sayı verilmiş, hepsi bilgisayarlarda kayıtlı. Tüm ülke sistemli bir şekilde, internet ve bilgisayar ağıyla birbirine bağlanmış durumda.

Ölüm, 112'ye başvurmadan önce mi, yolda mı, ilk başvurulan hastanede mi, yoksa referans hastanesinde mi olmuş, dakika dakika yapılanlar, doğum, ameliyat, uygulanan medikal ve girişimsel tedaviler, en ince teferruatına kadar hiçbir şey atlanılmadan yazılı kayıtları tutulmuş durumda.

Her vaka tek tek anlatılıyor. Sonrasında tartışmaya açılıyor. Üyeler konuyla ilgili yapılanları, bilimsel verileri ve görüşlerini de ortaya koyarak, bilgilerini diğer üyelerle paylaşıyorlar. Sonunda, "Dünya Sağlık Örgütü" kriterlerine göre ölümün, hangi gruba girdiği tespit ediliyor.

Mortalite raporlarına bakıldığında, vakalara giderek daha bilimsel yaklaşmak için, yokluklar içinde görev yapmaya çalışan meslektaşlarımıza daha fazla destek ve yardım eli uzatmak gerekiyor. Eğitimse eğitim, personel eksikliği, malzeme ve lojistik destek ne gerekiyorsa, Bakanlıkça saptanarak anne ölümleri daha da aşağılara çekilmeli. Bu konuda yetkililerin ön yargısız ve bilimsel yaklaşımları, çalışanları ayrıca memnun ediyor. Kaybettiklerimiz yanında, hayatını kurtardıkları pek çok anne ve bebek için, zor koşullarda görev yapan meslektaşlarımızı da ayrıca kutlamak gerekiyor.

Her yıl tıp fakültesi dördüncü sınıf kadın-doğum stajında öğrencilere "terminoloji ve vital istatistikler" dersini anlatırız. Ders öncesinde verileri yenileriz. Her yıl ülkemiz sağlık verilerinde istatistiksel olarak köklü değişmeler oluyor. Özellikle, ülkemizde "bebek ölüm oranları" ve "anne ölüm oranları" dramatik şekilde giderek düşüyor. Giderek, gelişmiş ülkeler düzeylerine daha çok yaklaşıyoruz.

2008, anne ölüm oranımız, yüz binde 19.5 (2008 TNSA verileri). Avrupa ortalaması 27. yüksek gelir grubunda 9. Bundan 10 yıl önce bizdeki oran 49 idi. On yılda yüzde 100 ‘lük bir düşme gerçekleştirilmiş.

2008 bebek ölüm hızımız binde 18, Avrupa bölgesi ortalaması 14, dünya ortalaması 49, bizdeki 1998 verilerinde ise 43. Binde 43'ten, son 10 yılda 18'e indirmişiz. Yüzde 100'ün üzerinde bir azalma görülüyor.

Önceleri, "Acaba Bakanlık bilgisayarında rakamlarla mı oynuyorlar, bizdeki sonuçları, Avrupa Birliği verilerine uyarlamaya mı çalışıyorlar?" diye, pek çokları gibi, benim de içime kurt düşmedi değil.

Şimdiye kadar yapılanları, AÇSAP saha çalışmalarını, bilgiye ulaşmada, veri toplamada ve istatistik çalışmalarındaki titizliği önceden de bilirdik. Bu son toplantı ne kadar titiz ve verimli çalışıldığını bir kez daha gözler önüne koydu.
Arkadaşlar, işte somut veriler ve ülkemizin geldiği yer ortada. Bulunduğumuz yere kolay gelinmedi. Durumumuz iyi olmakla beraber, yine de alınacak pek çok yolumuz var. Gelişmiş ülkeler düzeylerini yakalamak için, hâlâ daha çok çalışmamız gerekiyor.

İşte böyle, her gördüğümüz olumsuzluğu, haksızlığı cesurca yazıyorsak, iyi giden işleri de yazmalıyız. Benim sorumluluk anlayışım böyle. Ne salt düşmanlık ne de salt destekçilik yaparım. Olaylar, ister olumlu olsun ister olmasın, her ne ise çarpıtmadan yazmaya çalışırım.

Nerede, hangi konumda, hangi statüde olursanız olun, işin temeli, titiz çalışma ve üretimde yatıyor. Terlemeden asla başarıya ulaşılmıyor.
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
Yazarlar
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer