YAZARLAR

Tüm Yazarlar

“Bana Gönder” ToplantılarıProf. Dr. Haldun GÜNER

Gazi Tıp Fakültesi Emekli Öğretim Üyesi

Faks: (312)2124647
Prof. Dr. Haldun GÜNER

16.12.2013, Pazartesi

Tüm Yazıları

 

Son zamanlarda, her yıl veya her iki yılda bir yapılan bilimsel kongrelerin yanında, Anadolu’nun farklı şehirlerinde bir günlük kısa toplantılar yapılması giderek yaygınlaşmaya başladı. Bu toplantıların, bilimin yurt sathında yayılmasındaki rolünü kimse yadsıyamaz. Meslektaşlarımızın çoğunun, yoğun çalışma temposu içinde, hastane, muayenehane, gece nöbetleri, icap, ameliyat, poliklinik, tıbbi ve cerrahi günlük girişimler derken kongrelere katılmaları her zaman mümkün olamıyor. Bunun yanında kongre katılımı için finansman ve sponsor bulunması, idareden, başhekimlikten izin alınma problemlerini de unutmamak lazım.

 

İşte bu ve buna benzer nedenlerle, belli aralıklarla bölgesel toplantı ve “workshop”ların yapılması kaçınılmaz oluyor.  Bölgede lider pozisyonda olan bir il seçiliyor, civar il ve ilçelerden de katılım sağlanarak toplantılar yapılıyor. Hatta bazı toplantılarda, temel bilgilendirmenin sonrasında, konuyla ilgili olan ameliyatlar, tetkik ve bulgular; bizzat o konuda deneyimli hocalar tarafından görsel olarak da güncel bilgilerin aktarılmasına çalışılıyor (Örneğin; benim de katıldığım ürojinekoloji “workshop”ları gibi).

 

Günümüz, iletişim çağı. Ameliyat yap, eğer olanak varsa “online” olarak,  Fizan’a bile gönderirsin. Aynı anda, işin püf noktalarını yeri geldikçe açıklar, öğretirsin. Açıkçası meslektaşlarımız, çoğunlukla salt kuru bilgiden ibaret olan sunumlara pek katılmak istemiyorlar. Bir de neyi yapabileceklerse, neye ilgi duyuyorlarsa o toplantılara katılmayı tercih ediyorlar. Bu nedenle, kongre ve sempozyumlarda, önceden yapılmış olan girişimler, ameliyatlar videoya alınarak, gösterimiyle bilgi aktarımına çalışılıyor. Bazı konularda ise sadece bilgi ve deneyim aktarılıyor. Örneğin; etik ve hukuk toplantılarında olduğu gibi.  Onlarda bile önceden adli konu olmuş olan ve hakkında karar verilmiş olan vakalar, belgeler eşliğinde açıklanıp, tartışma ortamında, meslektaşlarımızın konuya olan ilgileri çekilmeye çalışılıyor.

 

Bunların dışında bir de, başlıkta da yazdığım gibi “Bana gönder” toplantıları var. Aman el sürmeyin, siz onu yapamazsınız, siz onu, yaptığınız tetkiklerde göremezsiniz, deneyiminiz, alet edevatınız yeterli değil, bu yüzden atlarsınız, başınız belaya girer, ille de bana gönderin, denilmeye getirilen toplantılar da yok değil.

 

Kimse saf değil, toplantıya katılanlara tek tek kart dağıtılmasa da, verilmek istenen mesajlar, katılanlar tarafından zaten net olarak anlaşılıyor.

 

“Efendim, şu şu vakaların tedavileri, ille de belli merkezlerde yapılmalı.”

 

“Nerede?” 

 

“Nerede olacak,  İstanbul’da A, B, C, Ankara’da X, Y, Z merkezlerinde.”

 

Meslektaşlar toplantıda soruyorlar.  Örneğin; Adana’da, Trabzon’da olmaz mı, diye. Sıkışınca, “Eeefem, ee, olabilir tabii, ancak orada şunun şuyu eksik vs. vs.”

 

Üniversitelerin,  eğitim hastanelerinin, oralarda görev yapan, kariyerde yükselmiş olanların, bilimi ülke sathında yaymak ve meslektaşlarına öğretmek, “görevlerin en başlarda geleni olmalı.” Bilmem, yanlış mı düşünüyorum.

 

Yahu arkadaş, bundan yirmi yıl önce de, şu şu vakaları bana gönderin, diye mesajlar veriyordun, şimdi de kırık plak gibi, aynı şeyleri söylüyorsun. Şimdiye kadar niye kimseyi yetiştirmedin? Şurada, burada da bu işleri koparan, tanı ve tedavileriyle belli yerlere gelmiş olan meslektaşlarımız var, onları neden görmüyorsun ya da görmek istemiyorsun?

 

Artık, Anadolu’da yapılan toplantıları, “Hepsini bana gönder toplantıları” formatından çıkaralım.  Oralarda salt şov yapmak yerine, elimizden geldiğince bildiklerimizi meslektaşlarımıza aktarmaya bakalım. “Workshop”ları sadece büyük şehirlerde değil, olabildiğince yurt sathına yaymaya çalışalım.

 

“Biz zaten yıllardır, bu işleri yapıyoruz, bildiklerimizi arkadaşlarımıza olabildiğince aktarıyoruz.” diyenlere asla bir sözüm yok. Onların önünde şapkamı çıkartırım.

 

Sözüm diğerlerine!..

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
0
1) Mücahit Altuntaş (iç hastalıkları uzmanı)
09.01.2014 12:20:15

Sayın İsmail German'a teşekkür ediyorum.

İzninizle tekrarlıyorum.

"Entegre bir Türk Tıbı oluşturmak"


"Umarım çok zeki insanlardan oluşan camia içine girdiğimiz evrede "para" değil toplu davranış ve dayanışma göstermenin herkesin çok daha çıkarına olduğunu kısa sürede anlayacaklardır"

"Benim kestirimlerime göre 20 sene sonra nüfusun yaklaşık %30'u aç kalacaklar"

Sayın meslektaşım İsmail German (R&D ) yazmış.

Çok önemli saptamalar yapmıştır.Bakın daha önce yazmıştım ABD de sağlık sisteminde kriz çıkıyor ve biz ABD fetişizmine kapılmış gidiyoruz.Her yapılanı doğru bellemeyelim.Daha çok fikir eleştiri katılım !

Bilimsel yönteme göre "Entegre bir Türk Tıbı oluşturmak" ihtiyacı çok açıktır.People
0
2) İsmail German (R&D)
09.01.2014 10:52:16
Burada çözüm entegre bir Türk Tıbbı oluşturmaya başlamaktır. Ben 15 senedir bu konuda kulis yaparım ama henüz sonuç alamadım. Bencillikten özgeciliğe değil "biz"ciliğe bile kolay geçilmiyor.
Umarım çok zeki insanlardan oluşan camia içine girdiğimiz evrede "para" değil toplu davranış ve dayanışma göstermenin herkesin çok daha çıkarına olduğunu kısa sürede anlayacaklardır.
Benim kestirimlerime göre 20 sene sonra nüfusun yaklaşık %30'u aç kalacaklar.
Bunu, bu savı, öznellikten çıkarıp nesnel hale getirebilmek için ise simülasyon programları, kaynak kodu açık ve open domainde, herkesin katkı sağlayabileceği simülasyon programları gerekiyor ve bunu da yapmaya çaba harcıyorum.
People
0
3) AfterEight (Prof.Dr.)
28.12.2013 10:51:45
Sayın Hocam,

O dediğiniz olay sadece jinekolojik onkolojide oluyor. Bir de merkez olmayan yerlerde tüp bebek girişimi için. Tüp bebek merkezi olan hiçbir yer hastasını göndermez. Diğer çok ileri girişimlerde zaten meslektaşlarımız gerekli yerlere yönlendiriyor veya danışıyorlar. Onkolojide herkes cevval cerrah, optimal sitoredüksiyon oranı %100. Kimin ne yaptığı belli değil. Keşke "bana gönder" toplantılarını bu yönden daha açık yazsaydınız.
Yazarlar
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer