YAZARLAR

Tüm Yazarlar

Cılkını ÇıkarmakProf. Dr. Haldun GÜNER

Gazi Tıp Fakültesi Emekli Öğretim Üyesi

Faks: (312)2124647
Prof. Dr. Haldun GÜNER

28.09.2015, Pazartesi

Tüm Yazıları

Ülke olarak, toplum olarak işin cılkını çıkarmakta üstümüze yok. Hani bir dünya sıralaması olsa birinciliği kimseciklere kaptırmaz, diğer ülkelere açık fark atarak birinci gelirdik.

 

Mahallede, köyde, kasabada her nerede olursak olalım, herkes kim ne yapıyor, diye birbirine bakar. Başarılı oldu mu, hemen aynısını yapmaya başlarız. Bu sene soğan, patates para etti de birileri çok kazandı mı, bunu gören herkes tarlasına soğan, patates eker. Hasat geldiğinde, ürün de bol olunca, para etmeyip üç paraya ancak satılır ya da tarlada kalır.  Çiftçi eli belinde seneye ne ekeyim, diye kara kara düşünmeye başlar.

 

Gençliğimizde plakçılar vardı, plak bitti, sonra kasetçiler türedi. Ardından videocular vs. Seksenli yıllarda banker şubeleri yerden biter gibi her yerde açılır oldu. Bankerlerin kimi yurt dışına kaçtı, geri kalanı battı, milletin parası çar çur oldu gitti.

 

Önceleri merdiven altı olan kaçak döviz işlerinde, alım satım legal hâle gelince başta sarraflar olmak üzere pek çokları, köşe başlarına döviz büroları açar oldu.  Kâr düşünce çoğu kapandı.  

 

Ülkede iyi kâr getiren işlerden biri olan bankacılık ön plana çıkınca, başta büyük şirketler olmak üzere inşaat şirketleri, Emlak bankası müteahhitlerinin çoğu birer banka kurdular. Kimi satıldı, kimine BDDK el koydu. Çoğumuzun parası battı.  

 

Eğitim de bu furyadan oldukça nasibini almış durumda. Dershane, anaokulu derken, giderek özel liseler kurulmaya başlandı. Büyük küçük pek çok yatırımcı, vakıflar, birer birer üniversite açmaya başladı.

 

Devletimiz hiç bundan geri kalır mı. “Her ile bir üniversite” sloganıyla, neredeyse kasabalara kadar, para bende denilerek  “devlet üniversiteleri” kurulmaya başlandı. İlde üniversite, ilçede fakülte ya da yüksek okul.

 

Vikipedi’ye göre 114’ü devlet, 76’sı vakıf olmak üzere toplamda 190 üniversitemiz varmış.  Olur olur. İhtiyaç var yok, hepsi bize vız gelir. İki yüz de olur, beş yüz de.

 

Benim konum olan tıp fakültelerimiz acaba kaç tanedir, hiç düşündünüz mü? Hemen yanıtlayayım.  Bugün itibarıyla 76’sı devlet, 32’si vakıf olmak üzere, toplam 118 adet tıp fakültemiz varmış  (bugün, YÖK yetkilisi ile telefon görüşmesi).

 

“Tıp fakültesi sayısı olarak dünyada 5. sıradaymışız.Dünyadaki sıralamaya bakıldığında, en fazla tıp fakültesi olan ülke Hindistan (nüfusu 1.250 milyar). ABD’de 147 adet tıp fakültesi var, ancak büyük bir reformla 20 yıllık sürede 13 adet yeni tıp fakültesi açmayı planlıyormuş (ABD nüfus, 450 milyon). ABD gibi büyük bir güç, tıp fakültesi sayısında %10’luk bir artışı 20 yıllık süreçte yapabilmeyi büyük bir başarı olarak görmektedir (Dr. M. Çelen).

 

Batıda Edirne’den başlayıp kuzeyde Karadeniz sahilinden devamla Artvin’e kadar, ikinci hat Kars’a, üçüncü hat Van’a, en güneyde Ege ve Akdeniz’i takiben Mardin’e kadar uzanan dört çizgi çekin. Tıp fakültesi olmayan ilimiz yok gibi.

 

Ege Bölgesi’nde tıp fakültesi olmayan bir tek Uşak ilimiz kalmış. Etrafında tıp fakültesi olan illerden neleri eksik. Eh orada da açılır yakında.

 

Her tıp fakültesi için 150-200 milyon dolara gerek varmış. Denizde kum bizde para misali açarız açarız. Deliyle zenginin ne zaman ve ne yapacağı belli olmaz, derler. Terör biter bitmez Hakkâri’de de açtık mı bir tıp fakültesi, siz görün taframızı. Görün de, tarlada kalan soğan, patates misali, mezun olan doktorlar ortalıkta işsiz kalmasa bari.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
0
1) Mücahit Altuntaş (iç hastalıkları uzmanı)
29.09.2015 16:47:28
Darbe > Özerklik > Kurumsallaşma > liyakat kaybı > nitelik kaybı

Sonuç ?!

Siyasallaşma + Ticarileşme = nitelik kaybı

Sömürge kültürlerine layıktır.

Layığını buldu.

Dr.Mücahit Altuntaş
İç hastalıkları uzmanı
29 Eylül 2015
People
0
2) Dr.Cevdett (cerrah)
29.09.2015 14:18:11
Eğitim araştırma hastanesi ya da Tıp fakültesi açmak için dünya ölçeğinde baz alınan öğretim üyesi, alt yapı, öğrenim için alet edavat vs.kriterler olmalıdır. Bir iş yapmak için belli kriterler getiriliyor ancak bir süre sonra bakmışsınız siyasi mülahazalarla bu kriterler aşındırılarak o iş yapılır hale geliyor. Oysa ölçümüz şu olmalıydı:''Allah, hak ve adaletle idare edenleri sever." Biz ise siyasi mülahazalarımız için nelerimizi feda etmedik ki!
People
0
3) m. murat (eskiden doktordu)
29.09.2015 12:11:40
2012 sonrası mezunlara artık canımı emanet etmem.
People
0
4) mehmet ince (hekim)
29.09.2015 09:30:17
açın açın halkım istiyor o bişey mi ya tırı vırıdan yapılan kongrelere ne demeli?yazık ya bu ükeye yazık ilim saygı görmediği yerden göçer göçtüde zaten...
People
0
5) Emin Erdem (Göğüs Hast. Uzmanı)
28.09.2015 21:31:31
Ufak 1-2 düzeltme eklemek isterim. Amerika'nın nüfusu 450 değil 321 milyondur. Kaynak:http://www.census.gov/
Tıp fakültesi sayısı allopatik 141, osteopatk 31 olmak üzere toplam 172'dir. Açılması planlanan veya tartışılmakta olan tıp fakültesi sayısı da 37.
Kaynak:https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_medical_schools_in_the_United_States
saygılar
People
0
6) mehmet baran (hekim)
28.09.2015 21:13:52
Good morning hocam!
People
0
7) aydin sinal (hekim)
28.09.2015 11:39:58
Bir kisa ekleme yapayim Almanyada (82.milyon)
37 tip fakültesi var,misal reihn main bölgesi 4.5 milyon nufus sadece 3 tip fakültesi var Frankfurt,Mainz,Giessen tip fakülteleri ama yüzün üstündeki egitim hastahanelerinde( bu fakültelere bagli hastahanelerde) stajyer ögrenciler staj yaparlar,tip tahsilinin esas ana diregi temeli morfoloji dersleri oldugunun bilincinde olan almanlar (amerikalilar gibi) uzun calismalardan sonra belki bir tip fakültesi acarlar.1974 den beri yasayip,calistigim almanyada bu süreden beri sadece bir tek tip fakültesi acildi:Regensburg tip fakültesi .
Yukardaki yaziyi ben yazsan kizarsiniz,ama bu isin icinde olan en vakif Hoca yaziyor,bilmemki bu yerden bitme üniversiteler,fakülteler ne düsünürler? Düsüncelerini yazsalarda ögrensek selemlar,Prof,Dr.Haldun Güner beyede hürmetler
Yazarlar
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer