YAZARLAR

Tüm Yazarlar

Çipli Dünyalar 2Prof. Dr. Haldun GÜNER

Gazi Tıp Fakültesi Emekli Öğretim Üyesi

Faks: (312)2124647
Prof. Dr. Haldun GÜNER

24.02.2020, Pazartesi

Tüm Yazıları

“Günümüz dünyasına ‘kart devri’ adı verilse yeridir. Tomarla bankamatik kartı, kredi kartları, benzinlik, iş yerine, apartmana, otoparka, kulüplere giriş kartları, kimlik, ehliyet derken hepimiz çantalarımızda, ceplerimizde tomarla kart taşır olduk. Bu iş böyle gider diyenler aldanırlar. Gün gelecek bu kartlardan sadece bir tanesi kalacak. Kimlik kartı hepsinin yerine geçecek. Orada kart sahibinin tüm bilgileri olacak, hangi bankada kredi kartın var, nerelere girişte önceliğin var, ehliyetinin olup olmadığı, trafikle ilgili cezaların, vergi borcu olup olmadığı, kart okuyucuya gösterildiğinde anında internet ortamında bilgisayarda ortaya çıkacak.

Olası yararlarını bugün bile sıralamakta zorlanıyoruz. Olaya sağlık açısından bakarsak, kan grubu, allerjisi olup olmadığı son zamanlarda geçirdiği hastalıklar, buna benzer pek çok bilgi, ilgili sayfalar açıldığında kolayca görülecek.

İşler böyle devam ede gelsin çok yakın bir gelecekte şimdilerde besi hayvanlarında, kuşlarda ve diğer hayvanlarda denenen çip sistemi insana da pekâlâ uygulanabilir hâle gelecektir. Bebeklere doğar doğmaz cilt altına yerleştirilecek olan bir mikroçip; kimlik, kredi kartı, aklınıza gelebilecek pek çok kartın yerine geçecektir.

Çipli yaşamda sağlığınız için kontrole gitmemişseniz, hem sizi hem de sağlık sistemini uyaracak bir düzenek olacak. Diyabetiniz var ve o gün yemeği fazla kaçırdıysanız, ilaç dozunu otomatik olarak size bildirecek. Ya da araç kullanmak için alkol sınırını aştıysanız, aracınıza binseniz bile arabanızı çalıştırmayacaksınız.

Bu sayede insanların yapıları, davranışları, yasal veya illegal işleri anında merkezden görülecek. Şimdi bile pek çok olay uydu sistemiyle çözülüyorsa, bugün hayal bile edemediğimiz pek çok gelişme yarın kolaylıkla uygulama alanına girebilecektir. 

İşte düzgün çalışanı, kaytaranı, dersine çalışanı, dalga geçeni, evinden, okulundan kaçanı, cami avlusuna terk edileni, terör kampına gideni ekranlarda görmek, takip etmek çok daha kolay olacaktır. Böylece suç oranları da azalacak, suça eğilimi olanlar giderek yeni suçlar aramaya yönelecektir. Hastalar, hastalıklar, hatta salgınlar daha kolay ve daha erken tespit edilip, erken tedaviyle hem zaman hem de maddi kaybın önüne geçilecektir.

Çipli yaşamın belki en eleştirilecek yanı, özel yaşama olan kısıtlamaları olacaktır. Eh bu kadar gelişmenin bazı sıkıntılarını da beklemek lazım.”

Yukarıdaki yazıyı 2010 yılında yazmış ve özel yaşama saldırı şeklinde eleştiriler bile almıştım. Aradan on yıl geçti. Bakın şimdi neler oluyor şu çipli dünyada. İsveçliler, deri altına enjekte edilen pirinç tanesi büyüklüğündeki çiplerle kimlik kartı, tren bileti ya da anahtarını derilerinde taşıyacak. İsveç’te cepte kart taşıma, kimliği, bileti, anahtarı unutma ya da kaybetme dönemi ilginç bir teknolojiyle sona eriyor. Deri altına enjekte edilen çipler bu sorunları ortadan kaldırıyor. Şimdiden 3 binden fazla kişinin kullanmaya başladığı “çip kimlik” uygulaması İsveç’te hayata geçti. Kimlik yerine geçmenin yanı sıra tren bileti almak, hatta binaların giriş kapılarını açmak için kullanılan pirinç çipler, günlük hayatı oldukça kolaylaştırıyor.

Elon Musk, insan beynine yerleştirilecek bir çip sayesinde insanlarla bilgisayarlar arasında doğrudan bağlantı kurma gibi bir hedefleri olduğunu açıkladı. San Francisco’daki Kaliforniya Bilim Akademisi’nde yaptığı sunumda, projeyi hayata geçirmelerinin zaman alabileceğini ama ilk prototipin gelecek yıl sonunda bir insan beynine yerleştirilebileceğini belirtti. Musk, asıl zorlayıcı prosedürün gerekli izinlerin alınması olacağını vurguladı.

Florida’da bulunan bir teknoloji firması ABD hükümetine başvurarak, insanların derilerinin altına yerleştirilerek kimlik belirlemesinde kullanılacak bir bilgisayar çipinin pazarlaması için onay istedi. Havaalanları, nükleer santraller ve diğer güvenlik öncelikli mekânlarda faydaları hızlı bir şekilde hissedilecek çipler, aşılması neredeyse imkânsız bir güvenlik sistemi sağlayacak. Ancak, sivil toplum örgütleri, çipin, sivil özgürlükleri ciddi olarak sınırlayacağı uyarısında bulunuyor.

Deri altına yerleştirilecek çipler, bilim kurgu fikirlerinden birinin daha gerçeğe dönüştüğünü gösteriyor. İnsan vücuduna çip yerleştirilmesini savunanlar, kolaylıkla taklit edilebilen kimlik kartlarının ve onlarca güvenlik görevlisiyle korunan mekânların, bu teknolojinin kullanımıyla birlikte tarih olacağını savunuyorlar. Çipli yaşamın gerçekleşmesi çok da uzak değil. Siz çiplerin parasını şimdiden hazır edin ve böyle yaşamaya hazır olun yeter.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
Yazarlar
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer