YAZARLAR

Tüm Yazarlar

Çipli DünyalarProf. Dr. Haldun GÜNER

Gazi Tıp Fakültesi Emekli Öğretim Üyesi

Faks: (312)2124647
Prof. Dr. Haldun GÜNER

18.01.2010, Pazartesi

Tüm Yazıları
Eski kovboy filmlerinden biliriz. At çalanı, anında asarlar. Bizde de "at, avrat, silah …" diye benzer deyişler vardır. Şimdilerde ise araba çalmak moda oldu. Gezmek için, hatta suç işlemek için bile önce araba çalıyorlar. Mobese kamerası tespit ederse, araba sahibinin şansı varsa bulunuyor. Yoksa vay haline. Çalınmaları önlemek için bazı fabrikalar, arabanın gizli bir yerine GPS cihazı yerleştirmeye başlamışlar. Böylece arabanın degil çalınması, nerede olduğu bile öğreniliyormuş.

Günümüz dünyasına, "kart devri" adı verilse yeridir. Tomar tomar bankamatik kartı, kredi kartları, süpermarket, giyim, ayakkabı, benzinlik, kitapçı, yayınevi, iş yerine, apartmana, otoparka, kulüplere giriş kartları, kimlik, ehliyet derken, hepimiz çantalarımızda, ceplerimizde, tomarla kart taşır olduk.
Bu iş böyle gider, diyenler aldanırlar. Gün gelecek bu kartlardan, sadece bir tanesi kalacak. Kimlik kartı hepsinin yerine geçecek. Orada kart sahibinin, tüm bilgileri olacak, hangi banka kredi kartın var, nerelere girişte önceligin var, ehliyetinin olup olmadıgı, trafikle ilgili cezaların, vergi borcuolup olmadıgı, kart okuyucuya gösterildiginde anında internet ortamında bilgisayarda ortaya çıkacak.

Olası yararlarını bugün bile sıralamakta zorlanıyoruz. Olaya sağlık açısından bakarsak, kan grubu, allerjisi olup olmadıgı, son zamanlarda geçirdigi hastalıklar, buna benzer pek çok bilgi, ilgili sayfalar açıldıgında kolayca görülecek.
Okullarda bilgisayarlı egitim, e-karne uygulaması başladı bile. Hatta geleneksel kara tahtalarımız bile, giderek bilgisayar ekranı haline geliyor. Sınav sonuçları, sanal ortamda öğrencinin, velisinin görebilmesine olanak veriyor.
İşler böyle devam edegelsin, çok yakın bir gelecekte, şimdilerde kuşlarda ve diğer yaban hayvanlarında denenen çip sistemi insana da pekalâ uygulanabilir hale gelecektir. Bebeklere dogar dogmaz, cilt altına yerleştirilecek olan bir mikroçip, kimlik, kredi kartı, aklınıza gelebilecek pek çok kartın yerine geçecektir.

Eskiden, bir işe ya da okula girebilmek için, bir dizi belgenin hazıredilmesi istenirdi. Diploma, ikâmetgah ilmühaberi, nüfus cüzdanı sureti, savcılık iyi hal kâgıdı, askerlik tecil ya da terhis belgesi, aşı kagıdı vs,vs. şimdi bile, çoguna gerek duyulmuyor.

Çipli yaşamda, saglıgınız için kontrola gitmemişseniz, hem sizi hem de sağlık sistemini uyaracak düzenek olacak. Diyabetiniz var ve o gün yemegi fazla kaçırdıysanız ilaç dozunu otomatik olarak size bildirecek. Ya da araç kullanma alkol sınırını aştıysanız, aracınıza binseniz bile arabanızı çalıştıramayacaksınız.
Bu sayede, insanların yapıları, davranışları, yasal veya illegal işleri anında merkezden görülecek. Boş konuşmak, palavra atmak, hatta yalan söylemek bile anında ortaya çıkıverecektir.

Şimdi bile pek çok olay uydu sistemiyle çözülüyorsa, bugün hayal bile edemedigimiz pek çok gelişme, yarın kolaylıkla uygulama alanına girebilecektir.
İşte, düzgün çalışanı, kaytaranı, dersine çalışanı, dalga geçeni, evinden, okulundan kaçanı, cami avlusuna terk edileni, terör kampına gideni ekranlarda görmek, takip etmek çok kolay olacaktır.

Böylece suç oranları da azalacak, suça egilimi olanlar, giderek yeni suçlar aramaya yönelecektir.

Hastalar, hastalıklar, hatta salgınlar daha kolay ve daha erken tespit edilip, erken tedaviyle, hem zaman hem de maddi kaybın önüne geçilecektir.
Çipli yaşamın belki en eleştirilecek yanı, özel yaşama olan kısıtlamaları olacaktır. Eh, bu kadar gelişmenin bazı sıkıntılarını da beklemek lazım.
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
Yazarlar
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer