YAZARLAR

Tüm Yazarlar

Danıştaydan Dönen YönetmelikProf. Dr. Haldun GÜNER

Gazi Tıp Fakültesi Emekli Öğretim Üyesi

Faks: (312)2124647
Prof. Dr. Haldun GÜNER

20.09.2010, Pazartesi

Tüm Yazıları

Otuz bir mayıs, Medimagazin’in 484. sayısından öğrendiğimize göre: ‘Danıştay 8. dairesi, iki branşın (plastik ve rokonstrüktif cerrahi, kadın doğum ) tıpta uzmanlık eğitim sürelerinin Bakanlıkça kısaltılmasını durdurmuş.  Buna göre 2009 yılında yayınlanan ‘Tıpta ve Diş Hekimliğinde Uzmanlık Eğitimi Yönetmeliği’nde plastik rekonstrüktif ve estetik cerrahisi ana dalı uzmanlık eğitimi süresinin 5 yıl olarak belirlenmesi ile kadın hastalıkları ve doğum uzmanlık eğitimi süresinin 4 yıl olarak belirlenmesine  ilişkin düzenlemenin yürütmesi durdurulmuş.’ Bunun yanında ‘üreme endokrinolojisi ve infertilite’nin yan dal olarak kabul edilmemesi de ‘eksik düzenleme’ gerekçesi ile durdurulmuştur.

 

Beş nisan Medimagazin’deki yazımda konuyla ilgili olarak görüşlerimi şöyle özetlemiştim : 

Bu yönetmelik, kadın doğum alanında neler getiriyor, bugünkü incelememiz bunun üzerine. Kendi alanımızda, en  çarpıcı değişiklikle, kadın doğum ihtisas süresi, beş yıldan dört yıla indirilmiş. Asistanlık süresi içinde sırasıyla rotasyonlar: Genel cerrahi 3 ay, anestezi 2 ay, üroloji 2 ay, acil tıp 2 ay, patoloji 1.5 ay, toplam 9.5 ay ediyor. Her yıl, birer ay olmak üzere dört yılda yıllık izinler 4 ay ediyor. Topladığımızda, 9.5 + 4 : 13.5 ay süreyle asistan klinik dışında bulunuyor. Dört yıl, kırk sekiz ay ediyor. 48-13.5 : 34.5 ay asistan klinikte eğitim alacak.

 

Kadın doğum disiplinini, ana bölümleri olan doğum ve jinekolojik cerrahiden ise kıdemliliklerinde, 4 ay gibi kısa sürede rüzgâr gibi gelip geçerler. Cerrahi girişimlerin ve doğumun inceliklerini öğrenmeleri için dört aylık sürenin yetip yetmeyeceğini siz düşünün bakalım. Olaya salt asistan gözüyle bakarsan, hava hoş, kısa yoldan uzmanlığını alır gider. Gider de, ne kadar öğrenir ne kadar eksiği kalır, onu ancak, ilerideki uzmanlık yaşamında acı deneyimlerle öğrenir.

 

Bütün bu işler, ‘nemelazım bana uzman gerek, uzman, süreleri indirdim gitti’ demekle hiç olmuyor. Amerika’da ve Avrupa Birliği (AB)’nde, kadın doğum ihtisas süresi beş yıl. Başbakan Yardımcısı Sayın Cemil Çiçek, ‘Demiryolu raylarımız bile AB ile aynı olacak’ diye beyanat veriyor. Gelecekte, AB’ye girsek, doktorlara serbest dolaşım hakkı çıksa, kadın doğum uzmanlarımız, Avrupa’da çalışmak isteseler, işte bu yüzden bile, hiç kuşkunuz olmasın, ‘Siz yeterli süre eğitim almamışsınız’ denilerek geri çevrileceklerdir. Halen, Avrupa Birliği’nce, (EBCOG), akredite olmuş üniversite kliniklerimiz var. Bu uyumsuzluklar nedeniyle onların bile akreditasyonları tehlikede.

 

AB, kadın doğum  disiplininde, kabul edilmiş dört yan dal vardır. Bunlar, sırasıyla, üreme endokrinolojisi, perinatoloji, jinekolojik onkoloji ve ürojinekoloji’dir. Yeni Yönetmelik’te bunlardan ikisi, üreme endokrinolojisi ve ürojinekoloji yok. Niye yok? Birileri üstünü çizmiş mi ne? Jinekolojik onkoloji de, sadece ‘jinekolojik onkolojik cerrahi’ olarak kabul edilmiş. Nerede var böylesi?

 

Böyle uyumsuzluklarla mı AB’ye gireceğiz. Elin adamı görmez mi böylesine fark ve eksiklikleri? Hükümetin bir kanadı, ‘raylar bile Avrupa standardında olacak’ derken, başka bir kanadı, dediğim dedik, çaldığım düdük, ben ne dersem o olur, ben Avrupa, Amerika tanımam, diyemez, dememeli.

 

Zaten, demedi de. Danıştay 8. Dairesi, konuyu hukuk açısından inceledi ve kararını verdi. Keşke Bakanlık yetkilileri, bunun böyle olacağını önceden kestirebilse idi.  Keşke işler, salt cahil cesaretiyle kotarılmasa idi. Keşke, keşke…

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
Yazarlar
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer