YAZARLAR

Tüm Yazarlar

Ekranlarda Doktor ProgramlarıProf. Dr. Haldun GÜNER

Gazi Tıp Fakültesi Emekli Öğretim Üyesi

Faks: (312)2124647
Prof. Dr. Haldun GÜNER

30.06.2014, Pazartesi

Tüm Yazıları

 

Hemen her kanalda neredeyse her gün sağlık programları yayımlanır oldu. Televizyonda günü nasıl kurtaracaksın? Sabahtan akşama kadar sinema ve dizi filmleri koymak da olmuyor. Eh o zaman kurtarıcı programlara sığınırız denilerek, biraz da reklam olsun diyerek yapılıyor bu türden programlar. Ekranlarda yemek, evlilik, yarışma, müzik ve sağlık ile ilgili konular neredeyse her gün işleniyor.   

 

            Vatandaşı diğer konularda olduğu gibi, sağlık konularında da bilgilendirmek aslında çok önemli ve yerinde bir yaklaşım. Hatta medya için bir görev. Ancak, dozunu ve bilimselliğini de irdelemek gerekiyor. Vatandaşın korkuya kapılmasına neden olan, tereddütte bırakacak olan bilgileri dikkatli vermek lazım.

Bunun yanında, ekranlarda yirmi otuz yıl öncesinin bilgileri, genel konuşup laf yuvarlamalar, hatta yanlış bilgilendirmeler de olmuyor değil. Ben hemen her konuda, vatandaşa iletilen bilgilerin bilimsel kaynağı olup olmadığına,  yapılan çalışmaların güncel olup olmadığına ve veriliş şekline göre kendimce bir değerlendirmesini yaparım. 

 

İzleyenleri ne korkuya ne de gereksiz rehavete sevk etmemek, doğru yönlendirmek, doğru bilinçlendirmek lazım.

 

Aslında ülkemizde yayın kuruluşları, televizyonlar gibi, sağlık da özelleşmiş durumda. Bu nedenle çoğu zaman, “Hastaları ille de bize gönderin.” tarzında adrese teslim programlarda hastane ve hekim reklamlarını ibretle izliyorsunuz.

 

Televizyon ekranlarında, yeniymiş gibi sunulan ve bu nedenle ballandıra ballandıra anlatılan bir yöntemi, “Yahu, biz on yıldır uyguluyoruz da reklam yapmıyoruz.” diyenleri duyar gibiyim. Hani bir otomobil firması, bizde yeni olarak şunlar şunlar var, diye reklam yapıyormuş da, konuyu bir de Mercedes’te çalışan mühendise sormuşlar, Bizim arabalarda on yıldır var, ama biz hiç reklam yapmıyoruz. Bilenler zaten biliyor ve kullanıyorlar.” diye cevaplamış.   

 

Hatta bu tarz programlarda, katılan doktorlardan, sanal reklam olduğu için yasal olarak katılım parası ödenmesi de isteniyor. Parayı ver programa katıl, vermezsen olmaz.

 

Bu konudaki görüşlerimi 17 Aralık 2012 tarihli Medimagazin’de “Televizyona çıkmak” adlı yazımda da özetlemiştim. Bu nedenle, o konuya yeniden girmiyorum. Benim burada üzerinde duracağım husus, sağlık programlarında hekim arkadaşların giydikleri kıyafetler.

 

Yeşil, mavi ameliyathane kıyafetiyle çıkanları mı ararsınız, kepli maskeli çıkanları mı ya da stüdyoya beyaz gömlekleriyle gelenleri mi, neler neler.  Her türden şaklabanlık var.

 

            Ben şunu düşünüyorum. Hiç siz bir güreşçiyi, yağ içindeki kispetiyle, futbolcuyu formasıyla ya da bir maden işçisini yerin altında kullandığı giysileriyle televizyon stüdyosunda izlediniz mi? Ben izlemedim. Ancak doktorları gördüm. Hatta bazı sunucu hanımefendiler bile üstüne bir beyaz gömlek geçirmiş hâlde, habire program yapıyorlar.

 

            Ne iş?

 

Arkadaş, seni çalıştığın hastanede bir gün bile beyaz gömlekle görmemişler. Ekranlarda pırıl pırıl, muhtemelen şimdiye kadar hiç giyilmemiş beyaz gömlekle ahkâm kesmek niye?

 

             Hastane kıyafeti olan beyaz gömlek, sağlıkçıların hem gururu hem de onurudur ve hastane, sağlık merkezi, poliklinik, muayenehane ve sağlık ocağı gibi sağlık kuruluşlarında giyilir. Eğer bir televizyon kanalında çalışan arkadaşlar, yerinde bilgilenmek amacıyla sizin hastanenize gelip çekim yapmak isterlerse, orada beyaz gömlekle, hatta ameliyathane kıyafetiyle bile görülebilirsiniz. Bu normal, diğeri bana göre hem anormal hem de gülünç oluyor.  

 

Bu tarz gülünç işler özel televizyonlarda olabiliyor da, resmi kanalımızda olması bana çok tuhaf geldi.

Şimdi, olay benim gibi dikkatli gözlerin ilgisini çekip de gazetenizde yazılınca, “Hoca yine ona buna laf çakıyor.” bile derler.

 

Ne diyelim, gören gözler, sağlığımız için hassas olanları görür.

 

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
0
1) algim güzel (doktor)
09.07.2014 12:19:24
Adı sağlık programı olan ve para vermeden çıkılamayan bu programlarda sağlık bakanlığı ve dünyada olmayan uzmanlık dalları ortaya çıktı. Bu konuda herşeyi kontrol etmek isteyen! bakanlık hiçbir sorgulama yapmıyor acaba
People
0
2) Cemal Posacı (doktor)
08.07.2014 12:50:01
Haldun hocam,
Ağzına sağlık. Sektörde o kadar çok çözemediğimiz etik sorun var ki, medya ayağı sadece bunlardan biri
Saygılarımla
Cemal Posacı
People
0
3) Serdar (İnt.dr)
07.07.2014 10:48:55
bu tvye çıkan doktorlar ve alternatif tıpçılar yaptıkları şeylerden biride insanlara doktorların kendilerini kandırdığını aslında hastalıkların tedavi edilebileceğini ama para kazanmak ve ilaç firmalarına kazandırmak için doktorların tedavi etmediğini insanlara işliyorlar.. Bu kadar ucuz mu mesleğimiz... Meydan bu kadar boş mu ttb ne yapar .. Ben öğrenci halimle 50 kağıt veririm meslek onuru platformu kurup dAva açalım şunlara karşı en başta şu yağ yiyin diyen profesore karşı..
People
0
4) NURAN SARI (UZMAN DOKTOR)
04.07.2014 10:27:01
Kaleminize sağlık, meslektaşlarımı bu halde görmek beni üzüyor. Reklam, ün, para her neyse bu kadar mesleğimizi ayaklar altı etmeyelim. Çok fazla medya maymunu var, yazık, hekimliğe yakışmıyor, ciddi uslupla yapılmasına evet...
People
0
5) bilge şener (dr)
01.07.2014 14:45:11
Bir de emek-bahçeli sokaklarında dolaşan beyaz gömlekli-yeşilli- mavili, hatta ameliyathane terlikli-- boynunda stetoskopu ile dolaşanlardan ve onların kafelere getirdiği enfeksiyonlardan kurtulabilsek...hastane kıyafeti enfeksiyonu en aza indirmek ve görev tanımlnması için hastane içi içindir. Dışarıda bu kıyafetleri taşımak ne içindir????
Yazarlar
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer