YAZARLAR

Tüm Yazarlar

Gazi'de Dostluk GünüProf. Dr. Haldun GÜNER

Gazi Tıp Fakültesi Emekli Öğretim Üyesi

Faks: (312)2124647
Prof. Dr. Haldun GÜNER

21.06.2004, Pazartesi

Tüm Yazıları
Gazi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı olarak, kuruluşundan bugüne kadar, toplam elli dokuz uzman yetiştirmişiz. Onaltı öğretim üyesiyiz, yirmi de asistanımız var. Eşleri de katarsak neredeyse ikiyüz olmuşuz.
Yurdun çeşitli yörelerine dağılmış olan arkadaşlarımızı bir araya toplamak, büyüklerle küçükleri kaynaştırmak, eski günleri yeniden yaşamak, anılarımızı tazelemek için 12 Haziran, 2004, sımsıcak bir cumartesi günü, bizler yine kendi yuvamızda bir araya geldik.

Gazi Tıp Fakültemizin ‘25. kuruluş yılı' aktivitelerinden olarak, Üniversitemiz Tüp Bebek Merkezi'nin, bir günlük bilimsel toplantısında buluştuk. Hafta sonu tatili olmasına rağmen, sayın Rektörümüz, Dekanımız ve Başhekimimizin, açılışımıza gelmek suretiyle bizleri onurlandırarak desteklemeleri, hepimiz için ayrı bir sevinç kaynağı oldu. Arkadaşlarım adına kendilerine yürekten teşekkür ediyorum.
Gaziantep, Çanakkale, Diyarbakır, Kastamonu, derken Denizli'den, Kayseri'ye kadar, burada sayamadığım pek çok yerden gelerek, bu anlamlı günümüzde, bizlere çok büyük mutluluklar yaşatan arkadaşlarımıza gönülden teşekkürler.

Okulların yaptığı, kuru fasulye, pilav, talaş böreği günleri ve benzerlerinin başka kliniklerde yapıldığını hep duyarak hayıflanırdık. Bilimsel gelişmeleri takipten de öte, önemli olan hep birlikte olabilmekti. Yirmi yıl sonra bizler bunu, ilk kez başarabildik. Sosyal boyutun bir parçası olarak, akşam Kale Zenger Paşa Konağı'nda mikrofona çıkan arkadaşlarımız eski anılarını, ilginç olayları anlattılar. Birlikte Türk müziğinden şarkılar söyledik, hep birlikte eğlendik.
Halk ozanı Aşık Veysel, ‘Güzelliğin on para etmez, şu bendeki aşk olmasa' demiş. Gazi'deki güzelliklerin yanında, arkadaşlarımızın gözlerindeki aşkı görmek bizleri fazlasıyla mutlu etti. Yunus Emre yüzyıllar öncesinden:
"Çeşmelerden bardağın
Doldurmadan kor isen
Bin yıl dahi beklesen
Kendi dolası değil." derken ne kadarda doğru söylemiş. Cumartesi günü, bilimsel bardaklarımızı biraz daha doldurduk. Haydi Yunus'tan başka bir şiirle devam edelim:
"Adımız miskindir bizim
Düşmanımız kindir bizim
Biz kimseye kin tutmayız
Cümle alem birdir bize." Sözü uzatmadan, yine büyük usta Yunus'la bitirelim. Büyük ozan bakın ne demiş;
"Gelin tanış olalım
İşi kolay kılalım
Sevelim sevilelim
Dünya kimseye kalmaz."
Biz, Gazi Kadın Doğumda başlattık, gerisi başka kliniklerimizin başına. Her zaman olduğu gibi, dostlara selam, çalışmalara ve ilklere devam. Saygılarımla.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
Yazarlar
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer