YAZARLAR

Tüm Yazarlar

Hastane YangınlarıProf. Dr. Haldun GÜNER

Gazi Tıp Fakültesi Emekli Öğretim Üyesi

Faks: (312)2124647
Prof. Dr. Haldun GÜNER

28.02.2011, Pazartesi

Tüm Yazıları

Nedir bu yangılardan çektiğimiz. Gün geldi, tarihi Haydarpaşa Garı’nda bile yangın çıktı. Bilgisizlik, vurdumduymazlık, ne derseniz deyin.

Üniversite hastanesinde yangın çıkıyorsa, devlet hastanelerinde de yangın çıkıyor. Bir devlet hastanesinde hem de iki defa hastane yangını çıkıyor. İşte size yangın haberleri:

26 Mayıs 2009, Hastanede yangın faciası: 8 ölü. Bursa Şevket Yılmaz Devlet Hastanesi’nde çıkan yangında, yoğun bakımdaki 8 hasta hayatını kaybetti. 17’si çocuk 44 hasta, çeşitli hastanelere sevk edildi. ntvmsnbc,

4 Nisan 2010, Karabük Devlet Hastanesi Kulak Burun Boğaz ünitesinde çıkan yangın paniğe neden oldu. Yangına erken müdahale faicayı önledi. Yangın sonrası servisdeki cihazlar kullanılamaz hale geldi. Samanyoluhaber.com.tr,

Haziran 2010, İstanbul Maltepe’de bulunan Süreyyapaşa Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin çatı katında çıkan yangın... www.cnnturk.com

19 Aralık 2010, Yozgat Bozok Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesinin kalorifer dairesinde sabaha karşı yangın çıktı. Yangın kısa sürede söndürüldü, ancak yoğun duman hastaneyi etkisi altına aldı. Doktor ve hemşireler tarafından uyandırılan hastalar bir bir dışarı çıkarıldı. Soğuk havada dışarıda bekleyen hastalar ambulanslarla başka hastanelere nakedildi. Olay sonrası hastaneye gelen İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Uyanık gerekli bütün önemlerin alındığını ve korkulacak birşey olmadığını açıkladı. (Samanyolu haber)

İnternetten izliyorum. Yangınlar oladursun, şimdi pek çok hastanede yangın tatbikatları yapılıyor. Yangın mangın çıkarsa, hastaları ve de zevahiri kurtarmak için. Peki yangınları önlemek için neler yapılıyor, ben pek göremedim. Mutlaka bir şeyler yapılıyordur da şimdilik ben duymamışımdır. Konu ile ilgili, başka haberler de var.

6 Ekim 2010, Bakanlar Kurulunun Kararı ile Resmi Gazete’nin 19.12.2007 gün ve 26735 sayılı sayısında yayınlanan “Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik” gereğince hastanemiz “Yangın önleme ve söndürme Yönergesi” yeniden hazırlanmış ve onaylanarak yürürlüğe girmiştir. Hastanemizde tüm birimler bu yönergede belirtilen esaslar dahilinde kendi birimlerinin durumuna göre gerekli idari tedbirleri alacaklardır. Etlik Zübeyde Hanım Eğt Hast.

Çıkarılan yönetmelik de yeterli olmamış. Hastaneler de ilgili konuda, yönetmelik dışında kendi yönergelerini hazırlıyorlar.

Yeni yangın yönetmeliği Bursa’da tanıtıldı. Bayındırlık ve İskan Bakanlığı ve Türkiye Yangından Korunma ve Eğitim Vakfı ve Yangından Korunma Derneği (TÜYAK) iş birliğiyle yurt çapında düzenlenen toplantılarda binaların yangından korunması hakkında hazırlanan yeni yönetmelik anlatılıyor. Hastane yangını sonrası yönetmelik toplantısı. 21 Haziran 2009, Bursa Valiliğince, Şevket Yılmaz Devlet Hastanesinde 26 Mayıs’ta çıkan, 8 kişinin ölümüyle sonuçlanan yangının ardından son yangın ve deprem yönetmeliklerine uygunluğunun ... vs vs.

Beş yıldır bekletilen, ‘elektrik iç tesisat yönetmeliği’...

1 Ekim 2010 ... Elektrik Mühendisleri Odası (EMO), hastane gibi toplu yaşam alanlarında çıkan yangınlar üzerine Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nı bir ... www.emo.org.tr, www.bursahaber.com.tr 16 Eylül 2010

Yangınlar genelde elektrik kontağından, TSE’siz ve kalitesiz malzemeden, tesisatın aşırı yüklenmesinden ya da tesisatın düzgün yapılmadığından çıktığına göre, neden şu meşhur ‘elektrik iç tesisat yönetmeliği’ bir türlü çıkarılamıyor. İşe buna akıl sır ermiyor arkadaşlar.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
Yazarlar
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer