YAZARLAR

Tüm Yazarlar

Hekimlerin Mesleki ve Özlük SorunlarıProf. Dr. Haldun GÜNER

Gazi Tıp Fakültesi Emekli Öğretim Üyesi

Faks: (312)2124647
Prof. Dr. Haldun GÜNER

25.01.2016, Pazartesi

Tüm Yazıları

Günlerden 12 Aralık Cumartesi. Soğuk bir Ankara sabahında, Etlik Zübeyde Hanım Kadın Hastalıkları ve Doğum Eğitim ve Araştırma Hastanesinde sabahtan akşama kadar sürecek olan “Kadın Doğum Hekimlerinin Mesleki ve Özlük Sorunları” çalıştayındayız. Aynı gün, Kıbrıs’taki jinekolojik onkoloji toplantısı yerine bu toplantı daha önemli, diyerek buraya katılmayı tercih ettim. İyi de etmişim.

Toplantıya, saygı duruşu, İstiklal Marşımız ve açılış konuşmalarını takiben üç ayrı salonda grup çalışmalarıyla devam ediyoruz. Ana konular: “Özlük Hakları Sorunları”, “Performans Sistemi ve Sorunları” ve “Medikolegal Sorunlar” olarak belirlenmiş.

Ben özlük hakları grubundayım. Bizim gruba Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Sayın Adem Keskin başkanlık ediyor. Sırayla tek tek söz alıyoruz. Emekli Hekimler Derneğinden Dr. Utku Özcan ağabeyimizin açıklamalarını ve yapmaya çalıştıklarını öğreniyoruz. Müsteşar Bey, hukukçu ve iki çocuğu da meslektaşımız olduğundan konularla oldukça ilgili. Anlatılanları dikkatle dinliyor, notlar alıyor. Önerilerini içtenlikle ortaya koyuyor.  Sorunlarla ilgili olarak, başlıklar hâlinde ben de notlar alıyorum.

Özetle: Çalışma süreleri, 32 saate varan nöbet süreleri, icap sorunları, devlet memurluğundan SSK’ya geçiş ve özel sektör çalışmaları, mecburi hizmet, mesai dışı çalışma mecburiyetleri, hekim saygınlığı, şikâyet kolaylığı, maaşlar, emeklilik maaşlarının içler acısı hâli, yapılan hizmetlerin ücretlendirilmesi, performans puanları, yan dal sorunları, hekimlerin özel sektörde taşeron gibi çalışmaları, hekimlerin evlerini ticarethane göstererek, kazanılan ücretlerin özel hastanelere fatura edilmesi ile ilgili sorunlar, 657 sayılı Kanun’da yapılması gerekli değişiklikler olabildiğince görüşülüp tartışıldı.  

Öğle arasında, bir yandan kumanyalarımızı yerken, Tüm Hekimler Dayanışma Derneğinin “Kıdemli Steteskop Dergisi” ile Sağlık-Sen SASAM Enstitüsü Analiz Dergisi’nin “Sağlıkta Şiddet Nasıl Biter?” sayılarını inceliyoruz. 

Öğleden sonra, üzerinde iki grup hâlinde çalışılan “Mobing ve Şiddet”, “Kadın Doğum Uzmanlarının Mesleki Saygınlığı” konuları var.  

Ben ilk gruptayım. Toplantıda “mesleki hiyerarşi içerisinde mobbing”, “idari hiyerarşi içerisinde mobbing”, “kadın-doğum alanında şiddetin sebepleri”, “şiddetin sıklığı”, “başa çıkma yolları” işlendi. Katılımcılar, özellikle Dr. Arzu Akkoyunlu Wigley, Prof. Dr. Mustafa İlhan ve Dr. Ersin Oğuz’un deneyim ve bildirimlerinden oldukça yararlandılar. 

İkinci grupta, kadın-doğum uzmanlarının mesleki saygınlığı ile ilgili konular işlendi. Toplantıların sonunda, grup raportörlerinin kayda geçtikleri tek tek belgelenip bir sonuç bildirgesi hâline getirilerek, edinilen bilgiler ve varılan sonuçlarla yapılması ve yapılmaması gerekenlerin, başta ilgili bakanlıklar; Sağlık Bakanlığı, Çalışma Bakanlığı, YÖK ve üniversiteler ile paylaşılması düşünülüyor.

Sorunlar hepimizin sorunları. Senin benim demeyip, cesaretle dile getirmek lazım. İlgili herkesle paylaşmak lazım. Yapılması yapılmaması gerekenleri, yapılanları dokümante etmek lazım. Yetkili görevlerde olanların işlerini kolaylaştırmak adına çözüm önerilerini ortaya koymak lazım.

Toplantıyı düzenleyenleri, başta başhekim Değerli Kardeşim Dr. Leyla Mollamahmutoğlu’nu, düzenleme kurulu; Metin Memiş, Dr. Muhammet Örnek, Mustafa Örnek ve Prof. Dr. Mustafa İlhan’ı, toplantıya destek veren dernekleri yürekten kutluyorum. 

Sabahleyin toplantıya gelmeden önce fakültemde ameliyat hastalarımın hafta sonu vizitlerini yapıyorum. Bizdeki toplantı salonları, o hafta sonu da boş ve kapalı durumdaydı. Keşke toplantımıza medya da ilgi gösterseydi. Keşke dedim keşke…

 

 

 

 

 

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
Yazarlar
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer