YAZARLAR

Tüm Yazarlar

HükmetmekProf. Dr. Haldun GÜNER

Gazi Tıp Fakültesi Emekli Öğretim Üyesi

Faks: (312)2124647
Prof. Dr. Haldun GÜNER

26.04.2004, Pazartesi

Tüm Yazıları
Aslında hepimiz bir şeylere, birilerine hükmetmek isteriz. İnsanoğlunun doğasında var hükmetmek. Herkesin arzusuna göre, konumuna göre hükmedeceği, kurum ya da kişiler vardır.
Okulda arkadaşlara, sevgiliye, evlenince eşimize ve çocuklara hükmetmeye çalışırız. Özellikle eşlerin birbirine üstünlük sağlama çabaları, daha nikah masasındayken ayağına basma şeklinde törensel olarak başlamıyor mu?
Sanayide ustalar çıraklara, fabrikalarda ustabaşılar işçilere, apartmanlarda yöneticiler kapıcılara hükmederler.
Devlet dairelerinde müdürler amirlere, amirler memurlara, memurlar müstahdemlere hükmederler. Hastanelerde, başhekimler herkese, şefler altındaki doktorlara, başhemşire hemşire ve müstahdemlere hükmederler.
Üniversitelerde hocalar asistanlara, kıdemli asistanlar çömezlere hükmederler. Partilerde parti başkanları adeta ilah gibidir, herkesten ona tapmaları beklenir. Genel yönetim kurulu ya da milletvekili adayları daima başkanlarca saptanır. Hele ön seçim olmayacaksa her şey parti başkanının iki dudağında saklıdır. İstediğini liste başı yapar istemediğini sonlara atıverir.

Bakanlıklarda ise durum şöyledir. Bakanlığın tamamı, hatta tapusu dahi atanmış olan bakanındır. Emrindeki herkes onun kölesi ya da kuludur. Büyük küçük her şey, her iş bakandan geçer, bakanda biter.
Baştakiler ‘ben' sözünü her yerde ve her konuşmada özellikle söylemeye ve böylece güçlerini göstermeye azami özen gösterirler. ‘Benim bakanlığım', ‘benim hastanem', ‘benim genel müdürlüğüm', ‘benim fabrikam', ‘benim şubem' gibi sözleri sıkça duyarız. Ancak devlette hizmetler geçicidir, özel işletmelerde ise, tamamı sizin olmadıkça nasıl benim diyebilirsiniz. Yine de başa geçenler öyle bir pohpohlanırlar ki, ilelebet başta kalacaklarını sanırlar.
Baştakilerin yanlışını görenler, ya da baştakinin düşünemediği fikirleri üretenler, bazen de yolsuzluklara hayır deme cesaretini gösterenler, kısa sürede enterne edilerek ya tayin olurlar ya da görevden alınırlar. Eski bakanlarımızdan, altı ayda bir genel müdür değiştirdiğini övünerek anlatanlar bile vardır. Hiç kimse hatta eski başbakanlar bile ‘yahu kardeşim bu genel müdürü altı ay önce şöyle iyi böyle çalışkan diye göreve getirmedin mi'? diye sorma cesaretini gösteremezdi. Fikirlerimiz farklı, anlayış ve yönetimsel farlılıklarımız var, gibi sözler genelde yeterli görülür.

Baştakiler, haşa tanrı gibi, her istediğini yapma özgürlüğüne sahiptir. Ancak, kanunsuz uygulamalar, bazen mahkemelerden dönüveriyor. Sonuçta kişi eski makamında uzun kalamasa bile, çalışmadan geçen sürelerini bile saydırarak makam tazminatı vs diyerek yüklü bir gelir elde ediyor. Verilen paralar da baştakilerin cebinden çıkmıyor, versin devlet baba. ‘Yeniden göreve başlatırım, iki gün sonra başka bir kulp takıp yine alırım. Gitsin o uğraşsın mahkeme köşelerinde' diyen idarecilerimiz çoktur. Haksız uygulamalar nedeniyle, arada bir de olsa kendi cebimizden tazminat ödemek durumunda kalınabileceğini de göz ardı etmemeliyiz. Çıkacak para kendi kesemizden olunca işin rengi nasılda değişiverir.
Demokrasi, önce insanın kendi içinde olmalı. Çalıştığımız kurumun yarına ise, yaşam felsefesini beğenmesek bile, çalışkan, üretken, dürüst ve vatansever insanları görevde tutmalı onlardan faydalanmalıyız. Bunun dışındaki yönetim tarzı, modern yönetimlerinde olmamalı.
İnsanlar bizden, sizden diye kategorize edildiğinde, adam yokluğunda bazen ‘bizden' sayılan yetersiz olanlara da görev vermek kaçınılmaz olabilir. Bu durumda da, işler istenildiğince yürümez, her işe en baştakiler kafa patlatmak durumunda kalırlar. Sonuçta her şeyi bilemeyeceklerinden, ya da yetişemediklerinden başarısızlık kaçınılmaz olur. Asrımız bilgi çağı, üretkenlik çağı. Çalışan, üreten her zaman öne çıkmak ve çıkarılmak zorundadır. Ancak bu sayede ileri gidebiliriz. Saygılarımla.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
Yazarlar
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer