YAZARLAR

Tüm Yazarlar

Kıbrıs'ta Kongre YapmakProf. Dr. Haldun GÜNER

Gazi Tıp Fakültesi Emekli Öğretim Üyesi

Faks: (312)2124647
Prof. Dr. Haldun GÜNER

15.06.2009, Pazartesi

Tüm Yazıları
Bundan bir sene önce, konu gündeme geldiğinde, yerinde görmek için yönetim olarak kalktık, Kıbrıs'a gittik. Bu benim ikinci gidişimdi. Önceki gelişimde bazı yerlerini görememiştim. Bu kez, 1974 harekâtının başlangıcını, nedenlerini ve sonuçlarını tekrar anlattılar. Dağları, tepeleri şehit verdiğimiz yerleri ve yeni açtıkları kongre merkezini, ekonomik sıkıntılarını gördüğümüzde, kararımızı verdik. Gelecek kongre Kıbrıs'ta yapılacaktı.

Öyle de oldu. 7. Ulusal Türk Jinekoloji Derneği Kongresi'ni 14-19 Mayıs 2009 tarihleri arasında Girne'de gerçekleştirdik.

Kıbrıslılar, hava limanından kongre merkezine kadar, hemen her kavşağı "Hoş geldiniz" pankartlarıyla donatmışlar.

Açılışta hiç de alışık olmadığımız bir durumla karşılaştık. Kıbrıs Cumhurbaşkanı, Başbakan, Sağlık Bakanı ve Turizm Bakanı açılışımıza katıldılar. Yüzde yüz haklı oldukları davalarını bir kez daha soğukkanlılıkla anlattılar. Ardından İlber Ortaylı hoca cumhurbaşkanının karşısında ve dimdik, olayları bir kez daha özetledi. Salon hınca hınç dolu, meslektaşlarımız ayakta alkışlıyorlar. Çıkışta bazılarımızın gözleri dolmuş, hararetli ve heyecanlı konuşanlar var.

Kongre'nin yapıldığı otelin kapasitesi yetmediğinden, katılımcıların pek çoğu diğer otellere dağılmış durumda servislerle gidip geliyorlar. Sıkıntı çekenler oflayıp puflayanlar. Kıbrıs'lıların alışık olmadıkları müthiş bir hava trafiği var. Düşünün 3000'in üzerinde kadın doğumcuyu, izleyici, konuşmacı, oturum başkanı, firma temsilcisi, turizmcisi, standları, tanıtım malzemesini anında ve sadece hava yoluyla bir günde getiriyorsunuz. THY ve diğer havayollarına ek seferler koydurtmuşuz. Kıbrıs Türk Hava Yolları uçakları dolmuş gibi çalışıyorlar.

Bir ülke düşünün insanıyla doğasıyla pırıl pırıl, ama 1974 ten önce zulüm görmüş, insanları katledilmiş, Barış Harekatı'yla özgürlüğüne kavuşmuş. Ancak o zamandan beri ‘Birleşmiş Milletler'in ekonomik ambargosu altında. Türkiye dışından hiçbir hava yolunu, hava limanlarını, hiçbir gemi limanlarını kullanamıyor. Turizm cenneti olmasına rağmen ülkeye hiçbir turist direkt gelemiyor. Bu yüzden ihracatının tamamı neredeyse sadece Türkiye'ye.
Bütün bunlara rağmen dünyanın her yerinden, her ülkesinden ABD ve Avrupa dahil konuşmacılar geldiler, bilimsel katkılarını yaptılar, büyük bir memnuniyetle ve Kıbrıs gerçeğini doğru kişilerden öğrenerek gittiler.

Akşam vakti, tarihi Girne Kalesi'nde, Aşkın Nur Yengi konserindeyiz. Asistanımın kadın doğum uzmanı olan babası, savaşın ikinci gününde Rumlar tarafından kaçırılarak kurşuna dizildiklerini, öldü diye bıraktıklarını, kalbini teğet geçip, akciğerlerine saplanan kurşun nedeniyle aylarca hastanede yattığını, o günleri tekrar yaşayarak anlatıyor. Ortamdan, anlatılanlardan etkilenmemek elde değil. Sanatçı ve dernek başkanı neler okudu, hangi şarkıları birlikte söyledik, kimlere ödüller verdik, hiçbiri aklımda değil. Bir tek aklımda kalan Kıbrıs'lı meslektaşımın bana anlattıkları.

Meslektaşlarımızdan bazı şikâyetler de almadık değil, Ulaşımla, otellerle, günlük seferlerle, uçuşlarını değiştirememekle ilgili bazı yakınmalar oldu.
Ne de olsa deniz aşırı ve başka bir ülkedeyiz. Ne yapalım, koşulları ancak bu kadar. Aşırı turiste hiç alışık değiller. Bir lokantaya 40-50 kişi gittiğinizde, garsonların bile elleri ayakları dolaşıyor.

Ancak çekilen bu sıkıntılar, 1974 yılı, Temmuz-Ağustos sıcağında, güneş altında 500C sıcakta, sırtında 40 kg yükle dağları aşmak için savaşan, ölmekle zafer arasında gidip gelen, kahraman Mehmetçiğin çektiklerinin yanında solda sıfır kalır.

Milli Pediatri Kongresi'nden sonra, ulusal çapta yapılan ikinci kongreyiz. Bu nedenle de gururluyuz. Amacımız Kıbrıs'a hem ekonomik hem de psikolojik olarak destek olmaktı. Olduk sanırım. Biz bu desteği 3000 kişilik yoğun bir katılımla yaptık. Belki 5-10 sene sonra yeniden geliriz. Kapıyı pediatristler ve biz açtık, darısı diğer derneklerin de başına.

Lütfen arada bir ulusal ve yerel kongrelerinizden bazılarını Kıbrıs'ta yapın. İnanın sadece Kıbrıslılar değil, orada yatan bizim evlatlarımız, şehitlerimiz de memnun olacaktır.
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
Yazarlar
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer