YAZARLAR

Tüm Yazarlar

Master, işsizliği önlüyor mu?Prof. Dr. Haldun GÜNER

Gazi Tıp Fakültesi Emekli Öğretim Üyesi

Faks: (312)2124647
Prof. Dr. Haldun GÜNER

16.10.2006, Pazartesi

Tüm Yazıları
Yakınlarınızda master yapmayan var mı? Cevap neredeyse yok denecek kadar azdır. Gençler her yıl, yüz binler düzeyinde üniversitelerden mezun oluyorlar. Acaba bunların yüzde kaçı iş bulabiliyor? Etrafınızdakilere bir bakın bakalım. Cevabını yine siz verin. Yetkili ve de etkililer, ‘acaba bunları bir kaç sene daha nasıl eritebiliriz?’ diye çareler bulmaya soyunmuşlar. Sonuçta çareyi bu yığınları birkaç yıl daha master programlarına göndermekte bulmuşlar.

Üniversiteyi bitiren erkekleri hemen olmasa bile yakın bir süre içinde askere alıyorlar. Birkaç yıl daha askerlikten nasıl yırtabiliriz? El hak cevap yine aynı ‘master programlarından birine kapağı atıvermek’.

LES sınavına girmek için parayı bastır. Sınavı geçtin mi, ver elini master programı. ıki yıl boyunca iş arama derdi de yok.

Ancak programa başlamak için, özellikle özel üniversitelerde, ciddi bir meblağda para yatırmak gerekiyor. Parası olana master mi yok. Bastır parayı, derslere devam et, süreni tamamla, gir sınavlara, al masteri. Peki alınan bu master dercesi ne olacak orası pek belli değil.

Eğer akademik kariyere devam etmek gibi bir arzusu olanlar, daha sonra doktoraya başlıyorlar. Doktorasını tamamlayanların bir kısmı üniversitelerde akademik kadroda yardımcı doçent oluyorlar. Ancak her master yapan doktoraya başlayamıyor. Her doktora yapan üniversitelerde kadro bulamıyor. Hal böyle olunca da, toplumumuz işsiz, masterli ve doktoralı, yaşları otuzlara gelmiş, nur topu gibi gençlerle doluyor. Sadece askerlikten kaçmak için mastere girenler derslere devam etmediklerinden, ya da halen çalışmakta oldukları işlerinden zaman ayıramadıklarından devamsızlık nedeniyle bir sömestre sonunda kayıtları otomatik olarak siliniyor.

Şimdilerde ortalık, işsiz üniversite mezunundan geçilmiyor. En sık bulunan işlerse; kızlarda kasiyerlik, sekreterlik. Erkeklerde, koruma görevliliği, sigorta temsilciliği, büyük firmaların uzak yerler için önerdikleri görevler. Bu gibi işlerin pek çoğu için, üniversite mezunu olmaya bile gerek yok.

En iyi üniversitelerden, derecelerle mezun olmuşsunuz, çift lisan bilirmişsiniz, hiç mi hiç önemi yok. Devlette iş bulmak için ise, ne yazık ki, arkadan bir siyasi referansa ihtiyaç var. ımam hatip mezunuysanız, bu günlerde, iş bulmada diğerlerinden daha şanslısınız. Çifte lisan bilen ülkenin en gözde fakültelerinden dereceyle mezun olmuşlar işsiz. En düşük puanla girilen, ikinci öğretimli bir fakülteden kala geçe, zor bela mezun olmuş birinin torpili varsa pekala devlette ve belediyelerde, çok iyi bir işe yerleşebiliyor.

Durum böyle olunca gençlerde ümitsizlik, depresyon yarınlara iyi bakamama gibi olumsuzluklar yerleşiyor. ışsiz gençler için en geçerli kurtuluş yolu olarak, herhangi bir üniversitede mastera başlamak görünüyor.

Günümüzde üniversite mezunu taksi şoförlerimiz olmaya başladı. Bu gidişle yakında doktoralı şoförlerimizde olacak. Vatana millete hayırlı olsun.
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
Yazarlar
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer