YAZARLAR

Tüm Yazarlar

Muayenehane YönetmeliğiProf. Dr. Haldun GÜNER

Gazi Tıp Fakültesi Emekli Öğretim Üyesi

Faks: (312)2124647
Prof. Dr. Haldun GÜNER

13.12.2010, Pazartesi

Tüm Yazıları

Sağlık Bakanlığımız, ‘Ayakta Teşhis ve Tedavi Yapılan Özel Sağlık Kuruluşları Hakkında Yönetmelik’ başlığıyla 15.şubat 2008’de Resmi Gazete’de yayımlanan bir yönetmelik çıkardı.

Bu yazımda, mevcut yönetmelik, özellikle muayenehaneler açısından neler getiriyor, bir bakalım dedik: Muayenehane tanımlaması şöyle yapılıyor: ‘Muayenehane, bir tabip tarafından mesleğini serbest olarak icra etmek üzere açılan, cerrahi ve girişimsel tıbbi işlemlerin yapılmadığı iş yeridir.’

Tanımlanan şekliyle muayenehane, ne bir hastane ne de bir ameliyathanedir. Ancak orada da, bazı poliklinik cerrahi işlemleri pekalâ yapılabilir. Buna yabancılar günlük hastane anlamına gelen “day hospital” adını veriyorlar. Tabii ki orada, kalp ameliyatı gibi büyük cerrahiler yapılmaz. Ancak abse açılması, sünnet, küretaj, pansuman, sütür atılması gibi ufak cerrahi işlemler bu gibi sağlık kuruluşlarında yapılabildiği için illa da hastaneye gitmek gerekmeyebilir.

 

Sağlık kuruluşlarında uzmanlık dallarına göre bulundurulası zorunlu asgari tıbbi malzeme ve donanım listesine baktığımızda, kadın-doğum muayenehanesinde muayene masası, jinekolojik masa, rahim küretleri, vajinal spekülum, foley sonda (16-18 numara), çocuk kalp sesi dinleme aleti’ zorunlu olarak bulunması gerekiyormuş. Bu listedeki rahim küretleriyle yapılan işlem cerrahi bir işlem değil de nedir acaba. Bulundurulması zorunlu olan sondalar, 18 numara değil de 20 numara olursa olmaz mı? Muzırlık işte sormadan edemiyor insan.

 

Yine Yönetmelik’te bahsi geçen, MADDE 12/B-(Ek:RG-31/12/2009-27449 5. Mükerrer) ‘Merdiven, koridor, jeneratör ve asansörler’ bölümüne bakıyorum. ‘….tüm koridorlar genişlikleri en az iki metre olur.’deniliyor.

Kapılar bölümünde özetle: ‘f) Kapılar: Hasta kullanımına ait tüm kapılar sedye ve tekerlekli sandalye geçişine uygun olacak şekilde en az 110 santimetre genişliğinde olması gerekir.’

Bizde muayenehanelerin çoğunluğu, apartman daireleridir. Onlarda da, bayındırlık standartlarına göre kapı genişliği 90-95 cm kadardır. Koridor genişliği 2 metre olan bina hemen hemen yok gibidir. Bakanlığın sağlık kuruluşlarında, örneğin; sağlık ocaklarının çoğunda da kapıların, koridorların ebatları pek de farklı olmasa gerek. Merak eden gidip ölçsün bakalım.

Peki yeni çıkarılan yönetmeliğe göre ortaya çıkan ya da çıkartılan bu uygunsuzluklar. nasıl düzeltilecek. Binaları toptan yıkıp tekrardan mı inşa mı etmeli? Yapalım denilse bile, buna kimin gücü yeter?

Burada hedeflenen, bir punduna getirip de, yıllardır çalıştırılan muayenehanelere kilit vurulması için mi acaba? Yoksa, en azından yeni açılacak olanları, ‘Hani şu yerden bitme gibi son yıllarda giderek artarak yapılan bir kısmı kiracısızlıktan yakınan, çok katlı ofis binaları ya da gökdelenlerine mi göndermek için mi?

 

Artık genç meslektaşlarımız, aylık kirası için çil çil, dolar ya da avro ödenen, böyle bir işletme mi kurarlar, orasını bilemeyiz. Neden böyle yazdım. Zira, bu ofis binalarında, size dört duvar geniş bir alanı kiralıyorlar. İçini sonradan, kendiniz istediğiniz şekilde yaptırıyorsunuz. Binalarda, tam da yönetmeliğe tıpatıp uygun olan! yangın merdiveni, asansör, çöp sistemi, güvenlik, otopark gibi imkânlar zaten hazır ve kullanımda. Sanki doktorlar, buralarda çalışmak üzere iteleniyor gibi, hissediyor insan.

Ben yazımı yazadurayım. Bir de ne görelim, yönetmelik dava konusu olmuş bile. Artık Danıştayın ilgili dairesi, yönetmeliği hepten bozar mı bozmaz mı, ileride neler olur, hep birlikte göreceğiz.

Bakanlığın, doktorları zora koşacak, başka başka tüzük ve yönetmelikleri hazırlamaya koyulduğunu hisseder gibi oluyorum. Yeni yönetmelik, yeni mahkemeler yeni sorunlar demek. Ne diyelim, hepimize hayırlı olsun.

Zaten doktorlar ve Bakanlığımız neredeyse devamlı mahkemelikler. Şimdilerde yanlış hesaplar Bağdat yerine idare mahkemeleri veya Danıştaydan dönüyor.

Hesap yanlış. Düşünce yanlış, bu işlerin sonu nerelere uzanır. Hep birlikte yaşadıkça göreceğiz.

Okuyan arkadaşlarım, sanmasınlar ki benim de muayenehanem var ve canım yanmış. Alakası yok. Bu nedenle, sırf o yüzden yazıyor diyenler yanılırlar. Halen fakültemde tam gün statüsüyle görev yapmaktayım.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
0
1) serpil yazgan (uzman doktor)
22.06.2011 19:23:03
Sayın Serra Hanım, sizi yetiştiren hocalarınıza hiç saygınız yok anlaşılan, Hz Ali der ki bana bir harf öğretenin 40 yıl kölesi olurum... Ben Hocalarımın benimle birlikte poliklinikte ciddi problemi olmayan hastalara bakmasını kesinlikle uygun bulmuyorum. O ancak benim üstesinden gelemediğim durumlarda devreye girer ve beni eğitir. Benimle birlikte 80 hasta muayene etmeye kalksa beni eğitecek gücü nereden bulacak. Performans sisteminde doktorlar zevkle çalışıyor demişsiniz, o zevk sadece sizin gibi hastaya kaliteli değil kantiteli bakan, hastayı yavaş yavaş 'puan' olarak görmeye başlamış zavallı meslektaşlarımıza mahsus bir özellik.
People
0
2) Dr İnanç ÇAĞLAYAN (RADYOLOJİ UZMANI)
15.12.2010 15:38:49
Sayın Dr. Serra Hanım; kötü örnekleri hepimiz biliyoruz. Bu örnekleri önlemek hepimizin boynunun borcu.Ama bu örneklere bakıp, mesleğimizin ,gelecek kuşakların haklarını savunmamak olurmu ??. Yapılmak istenenlere daha dikkatli bakarsanız düzenlemenin ötesinde " bir imkansızlaştırmayı" görürsünüz. Niyetin iyi olmadığını görürsünüz.Meslek hak ve onurunu korumak için illa da bizi ilgilendirmesi gerekmez. Eğer sizi etkilemeyen yanlış bir uygulamayı alkışlarsanız ....bambaşka bir konuda sizi ilgilendiren bir "itibarsızlaştırma" hareketi karşısında hiç bir şey söyleyemessiniz .....
People
0
3) serra kayaçetin (uzman doktor)
14.12.2010 16:50:16
Muayenehanelerin kapatılması başta büyük üniversitelerin öğretim üyeleri hocalarına dokunuyor. Üniversitelerde asistan eğitimi ve öğrenci eğitimi ile ilgili olmaları gerekirken muayenehaneden kaç hasta üniversite hastanesine yatırırım diye bakılıyor. Devlet hastaneleri zaten hizmet hastaneleridir. Performans sistemi ile uzman doktorlar zevkle çalışmaktadır. Prof hocalarımızın,( çoğunun adı prof)öncelikle kendi eğitimleri ile ve asistan eğitimleri ile ilgilenmeleri tıp eğitimi ve kalite iç in çok önemlidir. Tam gün yasası sadece belli hocaların işine gelmemektedir. Kendisine güvenen ünversiteyi bırakarak işine devam ederse, hem kadroları işgal etmezler ve yeni genç kadrolara ve kapasiteli çalışanlara da kadro açılmış olur.
People
0
4) dr.c.s (uzman hekim)
13.12.2010 21:01:02
amac muayenehane adındaki en uygun ve pratık saglık hizmeti veren kurulusu tumuyle ortadan kaldırarak son 4-5 yıllda mevcut hukumetın saglık alanında yonlendırmelerıyle hızla mılyarlarca dolar yatırım yaparak hastane zincirlerine donusen holdınglere saglık pastasını bırakmaktır. Dusunsenize bir hekimin tek basına kımseye muhtac olmadan boyun egmeden evine ekmek goturdugu muayenehaneler heryerde her semtte her ilcede ve ilde yeterli sayıda olsa bu bahsettigim hastane zincirlerine kim gidipte soyulacaktır? Su anda vatandasın SGK ile anlasmalı ozel hastanelere odedigi paralar bir muayenehanede doktora odedigi paraların onlarca katı ve bu soygun legal gosterilerek yururken tek basına kımseye muhtac olmadan bası dık ve onurlu muayenehaneler tumuyle kotu nıyetlı yonetmelıklerle kapatılmaya calısırlarken bır yandanda muayenehanesi olan doktorlar haldın gozunde potansıyel suclu olarak gosterılıyor. yazıklar olsun
People
0
5) İG. (Uzman dr.)
13.12.2010 16:59:50
Meslekdaşım Dr. akaraman'a uyarılarından dolayı teşekkür ederim. İki hafta önce bir bilimsel toplantıda sağlık bakanının gerekirse muayenehanelere helikopter pistii steyeciği dillendiriliyordu. Evet doğru. Gülmeyin. Bizzat bakandan duyanlar varmış. Şimdi gülebilirsiniz: Bir fıkra anlatacağım. Adamın biri meşhur olmak için bir gün caminin içine birşeyler yapmış. Yapış o yapış.... Konu ile alakası diyenleri duyar gibiyim: ilişkisi "alakasızlık"...
People
0
6) kevser sert (Dr.)
13.12.2010 14:18:58
Fizik kurallarını zorlayarak engeller çıkartmak devlet ciddiyetiyle bağdaşmayan bir durumdur.Benim de muayahanem yok.Ama bu şartları karşılayacak hiç bir Allahın kuluda yok.Kendileri önce İstanbulun göbeğindeki koskocaman adı eğitim ve araştırma hastenesi olan hastenelerinde çatı,kapı,pencere,akan sular ve çalışmayan kalorifer gibi temel altyapı sorunlarını çözsünler.
People
0
7) kevser sert (Dr.)
13.12.2010 11:25:31
Fizik kurallarını zorlayarak olmayacak taleplerde bulunmak hangi akla sığar,anlamak gerçekten çok zor.Kendileri önce İstanbulun göbeğindeki Büyük bir araştırma ve eğitim hastenesinin(Göztepe Eğitim ve Araş.Has.)çatı,pencere,elektrik ve kalorifer sistemlerini gibi temel altyapı hizmetlerini halletsinler.
People
0
8) akaraman (Dr.)
13.12.2010 09:44:59
25 Yıllık hekimim.Bu ulvi mesleğin hiç bir zaman bu kadar aşağılandığını görmedim.Benim de muayahanem yok.Ancak adı geçen yönetmelikte kanımca sadece helikopter pisti istenmesi unutulmuş.Sayın bakan kendisine bağlı kocaman araştırma hastenelerinin(Göztepe Eğitim ve araştırma)önce kaloriferlerini,pencerelerini ve akan çatılarının tamirini yapsın.
People
0
9) İG. (Uzman dr.)
13.12.2010 05:55:39
Hocam her zamanki gibi gene bam teline dokundunuz. Benim de muayenehanem yok. Bakanlığın yaptıklarını artık gülerek (!)seyrediyorum. Sizin 20 G sonda müşkülünüz bani çocukluğuma götürdü. Mahallede mızıkçı bir arkadaşım vardı. Bilye oynarken bilyesini eline alır bir taşın arkasına koyardı. Artık gör de bilyeni dokundur dokundurabilirsen... Tabii arkasından kavgalar vs. Ancak arkadaşın ar damarı neyseki tamamen çatlamamıştı da "..bilyeni a, yuvarlanarak oraya gelsin kabul.." deyince oyun kurallarına uyardı. Bu muziplik de benden kabul buyrula. Hürmetlerimle.Kaleminize sağlık.
Yazarlar
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer