YAZARLAR

Tüm Yazarlar

ÖSYM’de Sorular Nasıl Çalınmış?Prof. Dr. Haldun GÜNER

Gazi Tıp Fakültesi Emekli Öğretim Üyesi

Faks: (312)2124647
Prof. Dr. Haldun GÜNER

27.01.2020, Pazartesi

Tüm Yazıları

‘Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, eski ÖSYM Başkanı Ali Demir hakkında FETÖ üyeliği ve zincirleme şekilde görevi kötüye kullanma suçlarından 18 yıl, 6 ay hapis istemiyle iddianame düzenleyerek dava açtı. Terör ve Örgütlü Suçları Soruşturma Bürosu savcısı tarafından hazırlanan iddianamede, ÖSYM tarafından 2010-2015 yıllarında düzenlenen tüm sınavlarda soruların sızdırılmasına ilişkin bilirkişi raporuna yer verildi. Raporda, söz konusu yıllarda kurum tarafından düzenlenen sınav sorularının, soru havuzundan çekilip matbaaya gönderilmek üzere “Sır cihazı” adı verilen kriptolu belleğe yüklendiği sırada ÖSYM’nin bilgisayarlarına kurulan “ProNMS ve Lumension” adlı programlar vasıtasıyla arka plana kaydedildiği belirtildi. Bilgisayarların arka planına yüklenen soruların, kurumda görevli örgüt mensupları tarafından örgütün ÖSYM’den sorumlu imamı Bekir Şimşek’e ulaştırıldığı vurgulanan raporda, soruların Şimşek vasıtasıyla örgüt mensuplarına dağıtıldığı kaydedildi.

Raporda, soruşturmaların başlatılmasıyla örgüt mensuplarının ÖSYM’deki bilgisayarlara geri dönülemeyecek şekilde 35 kez format attığı, buna rağmen bazı bilgisayarlarda sınav sorularını kaydeden programlara ilişkin kalıntılar bulunduğuna değinildi. İddianamede, ÖSYM’nin Soru Hazırlama ve Geliştirme Daire Başkanlığı ile Bilgi Güvenliği ve Yönetimi Daire Başkanlığında görevli örgüt mensubu bazı bilişim uzmanlarının itiraflarına da yer verildi. Söz konusu birimlerde bilişim uzmanı olarak görev yapan itirafçı M.E.A, kurumda 3,5 yıl çalıştığına dikkati çekerek şunları aktardı: “Göreve başladıktan yaklaşık 1 yıl sonra, 2014 yılında S.S, sınav sorularını bağlı bulunduğumuz cemaate vermek üzere sanal sunucu kurmamı istedi. Ben de bunun üzerine WSUS isminde bir sanal sunucu kurdum. Bu sistem, sınav sorularının sır cihazına yüklendiği sırada dosyaların ProNMS aracılığıyla bir kopyasının da WSUS isimli sanal sunucuya atılmasını sağlıyordu. Bu programların yazılımlarını K.K. adlı kişi yapıyordu. Bu kişinin güncelleme sırasında soruların kopyasının alınmasını sağlamak için de güncellemeler yaptığını biliyorum. Kopyası alınan soruları S.S. bir CD’ye yükleyerek dışarı çıkartıyordu. Hangi sınavların soruları bu yöntemle çalındı bilmiyorum, ancak tüm sınavlarda çalındığını tahmin ediyorum.”

İtirafçı ifadesinde, arka plana kaydedilen soruların örgütün ÖSYM imamı firari Bekir Şimşek’e, ÖSYM’de yaklaşık 10 yıldır çalıştığını bildiği S.S. tarafından verildiğini anlattı. İtirafçı İ.P. de sınav sorularında son anda yapılan değişikliklerin bile örgüt üyelerinin eline geçtiğini, bunun da soruların son aşamada çalındığını ortaya koyduğunu vurguladı. İ.P, “Soruların sızdırılması, sunucu üzerine yapılan yedekleme konfigürasyonu veya program parçacığı ile sistemi yöneten kişilerin soruları istedikleri başka yere atması şeklinde oluyordu. Bu işlemi yapan kişilerin tamamının 15 Temmuz darbe girişiminden sonra kurumla ilişiği kesildi. Soruları çalan kişilerin S.S, M.E.A ve S.S.K. olduğunu düşünüyorum.” dedi.

İddianamede, soru hazırlanması ve güvenlikle ilgili kritik birimlerde çalışırken hakkında işlem yapılan kişilerin ya Ali Demir döneminde işe alındığına ya da başka birimlerdeyken Demir’in onayıyla bu birimlerde görevlendirildiklerine değinildi. Ali Demir’in 2012’de KPSS’ye giren bir kişide cevap anahtarı yakalayan öğretmen S.Ö’yü evinde ziyaret ederek, kopya olayını örtbas etmeye çalıştığına da yer verildi.’ internethaber.com.

Sen soruları çal, sen de sınavı haksız yere kazan, milyonlarca gencin hakkını gasp et. Siz de bu haksızlığa göz yumun. Peki, ‘Ben görüştüm ve ikna oldum, sorun yokmuş.’ diyenlere ne demeli. Hani her gün oruç tutsanız, camilerden çıkmasanız, hatta defalarca Hacca bile gitseniz kul hakkından kurtulamazsınız. Bu dünyada olduğu gibi bunun bir de mahşerdeki hesabı var. Bakın, büyük halk ozanı Yunus Emre, yüzyıllar öncesinden ne söylemiş:

 

İlim ilim bilmektir,
İlim kendin bilmektir,
Sen kendini bilmezsen,
Ya nice okumaktır?

Hep ben bilirim demek,
Kulun hakkını yemek,
Gerçeği öğrenmemek,
Abes yere gelmektir.

Yunus der ki: Ey hoca,
İstersen var bin Hacca,
Hepisinden iyice,
Bir gönüle girmektir.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
Yazarlar
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer