YAZARLAR

Tüm Yazarlar

Şu Performans Dedikleri!Prof. Dr. Haldun GÜNER

Gazi Tıp Fakültesi Emekli Öğretim Üyesi

Faks: (312)2124647
Prof. Dr. Haldun GÜNER

06.09.2010, Pazartesi

Tüm Yazıları

Günümüz sağlık camiasında en çok tartışılan konulardan, ilki tam gün yasası ise, ikincisi de şüphesiz ki yeni getirilen ‘performans sistemi’dir. Artık klinikler performans nedeniyle, birbirleriyle kıyasıya rekabet içindeler.

 

Efendim bizim falanca işlemimiz, sizin falanca işleminizden çok daha zor ama performans katsayısı sizden çok aşağıda.

 

Bizim falanca ameliyatımızı, başka klinik yaptığında bizden çok daha fazla performans alıyor vs vs.

 

Kimler hazırladıysa, hangi merci onayladıysa onlar suçlanıyor çoklukla. Performansı yapanlar suçlanıyor bazen. Falanca klinikten olanlar, suyun başında olduğundan kendilerini korumuşlar gibi yakıştırmalarda olmuyor değil.

 

Sayın bakanımız dahil, genç meslektaşlarımız gibi pek çokları, 197980 tam gün uygulamasını  yaşamadılar. Bizler yaşadık, canlı şahitleriyiz. Hastane ambulansı akşam beşten sabaha kadar acil servise uzman hekim taşırdı. Acil olanlar ve bunların yanında pek çok poliklinik hastası akşamları muayene edilir, hekimlerce ‘acil muayene belgeleri’ doldurulur. Ertesi gün, idareye verilerek hesaplatılır, ay sonunda ilave tam gün parası alınırdı. Hatta tek hastanın getirisi az olduğundan bazı uyanıklar, hastanede yatan hastaları da acil muayene ettik diyerek belge doldururlardı. Bizler bir sezaryen ameliyatı yaparken, başkaları, on, on beş  hasta yazarlardı. 31 aralık 1980 de, zamanın askeri yönetimi, tam gün yasasını iptal edince, o,  gecede beş kere hiç erinmeden acile gelen ister dahiliyeci, ister pediatrist, her kimlerse artık acil vakalara hiç gelmez oldular. Öyle oldu ki, enfaktüslü, ileuslu, ve kırıklı hastalar bile, acilden servise yatırılarak, ilgili uzmanın gelmesi için sabahı bekler oldular.  O zamanlar her daldan uzman hekim nöbetçi olmazdı. O gün ne çıkarsa bahtına, nöbetçi, o olurdu. Kimi akşam cildiyeci, kimi akşam kadın doğumcu.

 

Manisa’da ‘Jinekolojide Uygulamalı Kolposkopi’ kursundayız.

 

Kulakları çınlasın, bir meslektaşımız sistemi şöyle özetledi. – bu performans sistemi hastaların tedavi edilmelerine değil, tedavi edilmemeleri esasına göre çalışıyor. Eskiden hekimler ister hastanelerinde, ister muayenehanelerinde olsun, hastaları, ilk başvurduklarında ve  tek aşamada  tedavi etmeye çalışırlardı. Şimdi ise, hastaların tedavileri, sıkça istenilen kontroller sayesinde ilelebet sürdürülmeye çalışılıyor. İşin doğrusu, sık aralıkla başvuran hastalar sayesinde, daha çok performans puanı, ve buna bağlı olarak da, daha çok performans geliri elde etmeye yöneliniyor. Artık, hekimin elinde,  kıvraklığına ve çalışmasına bağlı olarak, birkaç yüzden, binlere varan sayıda bir hasta portföyü varsa, bunları belli aralıklarla döndürmek suretiyle, kazanç sistemini kurmak işten değil.

 

Başka bir meslektaşım, sözlerine bir anektot ile devam ediyor:

Bir gün poliklinikte çalışıyorum. Bir hemşire arkadaşımız, yakını olan bir hastaya reçete etmem için, bazı ilaçları önüme koydu. Aslında hastayı yakından ben de tanıyorum. Ancak önüme konan ilaçlar, bizim ilaçlarımız değil, başka kliniklerin yazması gereken türden tedaviler.  Nazikçe, bu ilaçları yazamayacağımı, mümkünse ilgili hekime göstermesini söylediğimde aldığım cevap, ‘doktor bey bunun böyle olduğunu ben de biliyorum, ancak benim amacım, sizi sevdiğim için performansınıza katkıda bulunmaktır.’

 

Arkadaşım. Bir muayenenin performansa katkısının elli kuruş kadar olduğunu, bu işin bu kadar ucuzlamasından duyduğu üzüntüyü dile getirdi.

 

İşte performans dedikleri, yan yana çalışan meslektaşları, arkadaşları, para için karşı karşıya getiren sistem. Üç paraya, hekimi mahkum eden sistem.  Performans gibi ek getiriler, hastaneler, giderlerinin üstünde para kazanıyorsa ödenir. SGK dan para gelmez de, değirmen döndürülemez hale gelirse, ya da insaflarına kalmış, şimdilerde olduğu gibi % 40 50 lere varan kesintiler olursa, günü gelir ödenmez olur.

 

İşte böyle bir sistemdir performans sistemi. Doktoru, doktorla, hemşireyi hemşireyle kavga ettiren sistem. Bakın bakalım, kaç hastanede düzenli olarak ödeniyor?

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
Yazarlar
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer