YAZARLAR

Tüm Yazarlar

Tıpta Uzmanlık Eğitimi YönetmeliğiProf. Dr. Haldun GÜNER

Gazi Tıp Fakültesi Emekli Öğretim Üyesi

Faks: (312)2124647
Prof. Dr. Haldun GÜNER

05.04.2010, Pazartesi

Tüm Yazıları
"Tıpta ve Diş Hekimliğinde Uzmanlık Eğitimi Yönetmeliği"nin yürürlüğe konulması; Sağlık Bakanlığının 19/06/2009 tarihli ve 7414 sayılı yazısı üzerine, 1219 sayılı Tababet ve Şuabatı San'atlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun'un 9'uncu maddesine göre, Bakanlar Kurulunca 29/06/2009 tarihinde kararlaştırılmıştır.

Bu Yönetmelik, kadın-doğum alanında neler getiriyor, bugünkü incelememiz bunun üzerine.

Kendi alanımızda, en çarpıcı değişiklikle, kadın-doğum ihtisas süresi, beş yıldan dört yıla indirilmiş. Şimdi ben size bir hesap yapayım. Asistanlık süresi içinde sırasıyla rotasonlar: Genel cerrahi 3 ay, anestezi 2 ay, üroloji 2 ay, acil tıp 2 ay, patoloji 1.5 ay; toplam 9.5 ay ediyor. Her yıl, birer ay olmak üzere dört yılda yıllık izinler 4 ay ediyor. Topladığımızda, 9.5 + 4= 13.5 ay süreyle asistan klinik dışında bulunuyor. Dört yıl, kırk sekiz ay ediyor. Asistan 48-13.5= 34.5 ay klinikte eğitim alacak. Asistanlığının son yılında, üreme endokrinolojisi, jinekolojik onkoloji, perinatoloji ve ürojinekoloji bölümlerinde ikişer aydan toplam 8 ay fellow olarak çalışırlar. 34.5-8 =Kalır 26.5 ay. Haydi yuvarlayalım, 27 ay eder. Topu topu iki sene üç ay.

Gelin bakalım, bu iki sene içinde, asistanlar hangi bölümlerde ne kadar süreyle çalışıyorlar. Dört ana bölüm olan, obstetrik (3 + 4), jinekoloji (3 + 4), ultrasonografi (3 + 4) ve poliklinikte (3 + 3), çömez ve kıdemli olarak ikişer kez olmak üzere görev yaparlar. Acemilikte genellikle, dosya doldurma, hasta takibi ve küçük cerrahi işlemlere izin verilir.

Kadın-doğum disiplinini, ana bölümleri olan doğum ve jinekolojik cerrahiden ise kıdemliliklerinde, 4 ay gibi kısa sürede rüzgâr gibi gelip geçerler. Cerrahi girişimlerin ve doğumun inceliklerini öğrenmeleri için dört aylık sürenin yetip yetmeyeceğini siz düşünün bakalım. Olaya salt asistan gözüyle bakarsan, hava hoş, kısa yoldan uzmanlığını alır gider. Gider de, ne kadar öğrenir, ne kadar eksiği kalır, onu ancak, ilerideki uzmanlık yaşamında acı deneyimlerle öğrenir.

Bütün bu işler, "Neme lazım bana uzman gerek uzman. Süreleri indirdim gitti." demekle hiç olmuyor. Amerika'da ve Avrupa Birliği (AB)'nde, kadın-doğum ihtisas süresi beş yıl. Başbakan Yardımcısı Sayın Cemil Çiçek, "Demir yolu raylarımız bile AB ile aynı olacak." diye beyanat veriyor. Gelecekte, AB'ye girsek, doktorlara serbest dolaşım hakkı çıksa, kadın-doğum uzmanlarımız, Avrupa'da çalışmak isteseler, işte bu yüzden bile, hiç kuşkunuz olmasın, "Siz yeterli süre eğitim almamışsınız." denilerek geri çevrileceklerdir. Halen, AB tarafında (EBCOG), akredite olmuş üniversite kliniklerimiz var. Bu uyumsuzluklar nedeniyle onların bile akreditasyonları tehlikede.

AB, kadın-doğum disiplininde, kabul edilmiş dört yan dal vardır. Bunlar, sırasıyla, üreme endokrinolojisi, perinatoloji, jinekolojik onkoloji ve ürojinekolojidir. Yeni Yönetmelik'te bunlardan ikisi, üreme endokrinolojisi ve ürojinekoloji yok. Niye yok? Birileri, üstünü çizmiş mi ne? Jinekolojik onkoloji de, sadece "jinekolojik onkolojik cerrahi" olarak kabul edilmiş. Nerede var böylesi? Uganda diye yazsam, onlar bile bozulurlar, "Bizde böyle ‘Alauganda'lık olmaz" derler. Alaturkalık desem, koskoca alaturkaya yazık olacak.

Konu yargıya gitti bile. Ben kendi alanımdaki yanlışlıkları yazdım. Başkaları da kendi alanlarındakileri dile getiriyorlar.

Böyle uyumsuzluklarla mı AB'ye gireceğiz. Elin adamı görmez mi böylesine farklılık ve eksiklikleri. Hükümetin bir kanadı, "Raylar bile Avrupa standardında olacak." derken, başka bir kanadı, "Dediğim dedik, çaldığım düdük, ben ne dersem o olur, ben Avrupa, Amerika tanımam." diyemez, dememeli.

En iyisi, birileri bu işleri yurt dışından bilenlere sormalı. Zira, yurt içinde bilenlere sorulmadığından eminim. Sorsalardı, birileri mutlaka, işin doğrusunu uhuletle ve suhuletle söylerdi. İnternetten lütfedip baksalardı, Amerika ve Avrupa uygulamalarını mutlaka görürlerdi.

İşlerin düzgün kotarılması için, oldu olacak, Bakanlıktan ille de, bir heyet tertip eylenmeli. Başlarında heyet-ül ulema başkanı, arkasında tüm şürekası. Artık Avrupa, Afrika ya da Amerika'ya mı, doğu, batı, kuzey güney, nerelere giderler, kimlere sorarlar "El hak, sizde bu işler nasuldur muhteremler deyu", kimlere danışırlar, orasını bizler bilemeyiz.
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
Yazarlar
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer