YAZARLAR

Tüm Yazarlar

Türk Hava Yolları'na Vurulan DarbeProf. Dr. Haldun GÜNER

Gazi Tıp Fakültesi Emekli Öğretim Üyesi

Faks: (312)2124647
Prof. Dr. Haldun GÜNER

28.06.2004, Pazartesi

Tüm Yazıları
THY'na vurulan darbe, öyle bildiğimiz askeri darbelere hiç benzemiyor. Kendi içlerinden, yine kendi yönetimlerince vuruldu bu darbe. ‘Ormanı kesen baltanın sapının, yine ağaçtan olması' benzeri bir olay bu.
Şöyle ki, THY yönetimi aldığı ani bir kararla RJ uçaklarını uçuştan kaldırıvermiş. Pek çok duyarlı vatandaş gibi ben de olayı bizzat THY nin sitesine gönderdiğim mesajla protesto ettim. Aynen yazıyorum:
Nasıl oldu da birden, hangi akla hizmet, on bir uçağı birden (toplam uçak filosunun % 17'si ) seferden kaldırıverdiniz. Bir uçağı da sincaplara yedirdiniz. Böyle bir uygulama ancak Patagonya hava yolarında olabilirdi. Önümüz turizm mevsimi, müthiş bir sıkışıklık olacak.
Çok merak ediyorum nasıl çözülecek diye. Yoksa iç hatları özel havayollarına devretmek için bir oyun mu oynanıyor? Mutlaka yeni uçak bağlantılarını yapmışsınızdır. bir kaç gün içinde yenileri sefere konulur.

Yeni hazırlamakta olduğum yazım için konu çıktığı için aslında memnunum. Eksik ve yetersiz bilgi vermemek için sizlerden gelecek açıklamayı bekliyorum.
Kaos yaratmada, tüm dünya ülkelerini içeren bir yarışma yapılsa, kuşkusuz ilk üçe gireriz. Hatta biraz zorlarsak şampiyon bile olabiliriz.

İnsanın aklına türlü sorular geliyor :
* Uçakların hepsi bir anda mı eskidiler?
* Metal yorgunlukları bir günde mi tespit edildi ? Vardıysa neden düne kadar bizi onlarla uçurdular?
* Anlaşma süreleri bitmeden önce, yeni sözleşmeyle neden yenileri getirilmedi?
* Turizm mevsimi nedeniyle iç ve dış hatlarda birden yolcu artışı olacağı hesaplanamadı mı?
* Bu olay Türk turizmini olumsuz etkilemeyecek midir?
* Bütün bunlar vesile edilerek, THY iç hat seferlerini, yeni kurulmakta olan ve tarifeli uçuş izinleri bile henüz çok yeni olan, özel havayollarına mı devredecek? Bu oynanan bir oyunun ilk perdesi midir?
* Böylece özel havayollarına bilerek koltuk mu çıkılıyor?
* Ortaya çıkan büyük boşluk nasıl doldurulacak?
* Yeni uçak bağlantıları yapıldı mı?
* THY'nin bu işten ne kadar zararlı çıkacağı hesaplandı mı?
* Bunun hesabını kim ve nasıl verecek?
Bütün bunları biz bilemeyiz. Bildiğimiz, sırf bizden olsun diyerek İstanbul Belediyesi ‘Halk ekmek fabrikası Genel Müdürü'nü, çok başarılı olduğu bir kurumdan, önce Metro Müdürlüğü'ne oradan da, hiç anlamadığı havacılık sektörünün başına getirirseniz, olacağı budur.
Saygılarımla.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
Yazarlar
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer