YAZARLAR

Tüm Yazarlar

Üç Beş İyi AdamProf. Dr. Haldun GÜNER

Gazi Tıp Fakültesi Emekli Öğretim Üyesi

Faks: (312)2124647
Prof. Dr. Haldun GÜNER

30.11.2015, Pazartesi

Tüm Yazıları

Onlar, İstanbul’un Anadolu Yakası’ndan. Onlar birer cengâver ve serdengeçti. Onlar, kendilerini hastaları için feda etmeye adamış, üç beş muhteşem adam.

Sağlık Bakanlığı Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi bünyesinde bir acil yardım ekibi kurmuşlar. Adını da “Acil Obstetrik Kanama Müdahale Ekibi” olarak koymuşlar. Şimdilik Anadolu Yakası’nda, resmi-özel fark etmiyor, herhangi bir hastanede doğum sonu baş edilmekte zorlanılan yoğun bir kanama olduğunda, hastanın hayatını kurtarmak için doğum ya da ameliyathane ekibinden birileri acil olarak, Zeynep Kamil Hastanesine telefonla yardım istediğinde, o günün acil yardım ekibi 112 ambulansları ile evlerinden alınarak çağrı yapılan hastaneye en kısa sürede ulaşarak, bizzat ameliyat ekibine dâhil olup gerekli müdahale, ameliyat, cerrahi işlem her ne ise yapıp, henüz doğum yapmış olan genç annelerin hayatını kurtarıyorlar.

Hatta çağırılan hastaneye evi yakın olan arkadaşlar, çağrıyı alır almaz 112 ambulansını bile beklemeden kendi araçlarıyla Hızır gibi yetişiyorlarmış.
Hastalar için acilen gerekli olan kan ve diğer ürünler de yine Zeynep Kamil Hastanesinin kan bankasından acilen temin edilerek, ameliyatın uygulanacağı hastaneye yetiştiriliyor. Ameliyat sonrasında, eğer gidilen hastanede yeterli imkânlar bulunmuyorsa ve talep geldiğinde, hastayı da Zeynep Kamil’e ambulansla getirerek tedavilerine orada devam ediyorlar.

Edindiğim bilgilere göre, 2015 Şubatı’ndan beri onlarca annenin hayatını kurtarmışlar.

Başta başhekim, Değerli Kardeşim Ateş Bey olmak üzere, sistemi korkusuzca kurup işletenleri, kendilerine gerekli desteği veren Sağlık Bakanlığı yetkililerini candan kutluyorum.

Şimdi, internette okuduğum, kendi yazdıkları bir şiiri de ekliyorum.


Üç-Beş İyi Adam

Berbat bir nöbet geçirdik,
Yine kanayan hastalar,
Ağlayan yakınlar.
Yine gözyaşı yine kayıplar.

İşimiz anneler, yarınlar, umutlar,
Engel yok önümüzde,
Beceri elimizde,
Lider yürek yanımızda.

Üç-beş iyi adam.
Umutla bakacak anneler,
Yarına bebekler sağlıkla,
Üç-beş iyi adam koşacak her yana.

Dün yine kanayan hasta,
Acil çağrı hep hatta.
Yine koşacak ekip hazırda,
Üç-beş iyi adam gururla.

Fedakarlık özveri,
Her anneyi, her hekimi,

Üç-beş iyi adam.
Umutla bakacak annelere,
Yarına bebekler sağlıkla.
Üç-beş iyi adam koşacak her yana.

Burası Zeynep Kamil,
Köklü, eğitimi kaliteli, başarılı,
Anadolu’da en büyük hedefi,
Kanamayı, hemen kesmeli.

Üç-beş iyi adam,
Umutla bakacak annelere,
Yarına bebekler sağlıkla,
Üç-beş iyi adam koşacak her yana.

Hak-hukuk, yasalar, ama önce hastalar.
Yemin ettik önce zarar vermemeye,
Kendimizi emanet ettik sizlere,
Üç-beş iyi adam, sadece iyi niyetle,
Karar verdik, insana yardım etmeye.
Doğacak her bebeği korumaya niyetli,
Bu ekip işinin ehli, yürekli mi yürekli.

Yazı bitti, duygulandım yine. Tam da yeri geldi.

İşte Ozan Yunus Emre’nin dizeleri:

İlim ilim bilmektir
İlim kendin bilmektir
Sen kendini bilmezsin
Ya nice okumaktır

Yunus Emre der hoca
Gerekse var bin hacca
Hepisinden iyice
Bir gönüle girmektir.


Bakın Ziya paşa’da neler söylemiş:

Ayinesi iştir kişinin, lafa bakılmaz,
Şahsın görünür rütbe-i aklı eserinde.

Siz yaptıklarınızla ve aklınızla zaten gönüllerdesiniz.

Teşekkürler arkadaşlar.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
0
1) Dr.Cevdett (cerrah)
11.12.2015 17:03:42
Arkadaşların ellerine sağlık. Benim hayalimde hep ''Acil Travma Ekibi'' olmuştur. Trafik kazalarında hastalara acil müdahale edecek Genel cerrah, Göğüs cerrahı, Beyin cerrahı, Ortopedi uzmanı ve Radyoloji uzmanından oluşan 5 kişilik acil müdahale ekibi ve tıkır tıkır işleyen(Tv'de acil servis dizisi vardı onun gibi) bir acil hep hayalim oldu. ER dizisini ne zaman izlesem hep böyle bir acilde çalışma heyecanı içimi kaplardı, derken 25. yılımızı doldurduk.
People
8
2) By.Simurg (Dr)
09.12.2015 14:53:20
Bizim ülkemizdeki ''Ne yaparım,ne de yaptırırım'' yaklaşımı hemen devreye giriyor.Kardeşim bir sorun var ortada ,bırakın çözüm bulmaya çalışanlara laf etmeyin.''Bir şeyler yapmalı'' işte bu zamanlar için geçerlidir.Ya susun ya da çözüm bulmaya çalışanları laflarınızla aşağılamayın.
People
25
3) mehmet tuncel (dr)
07.12.2015 22:27:47
Ekrem duman ın yorumunun altına imza atıyorum. Bu 3-5 adam bir kaç yıl hatta ay sonra yok! Daha sonra ne olacak! Türkiye de kurumsal düzen olmadığı sürece böyle saçmalıklar devam edecek. Bu adamlar yaptıkları işi arkadan gelen gruba 'adam gibi' öğretirlerse zaten sorun ortadan kalkıyor!
People
31
4) ekrem duman (dr)
07.12.2015 15:14:35
Maalesef Aydın bey in söyledikleri tamamen doğru. Kadın hastalıkları ve doğum asistanlığı eğitim sürecinde en başta öğrenilmesi gereken durumlardan biride postpartum kanamanın yönetimidir ve uzman olan her doktor bunu en iyi şekilde uygulamalıdır. Yukarda adı geçen doktorların onkolojik cerrahi eğitimi olduğu için retroperitoneal bölgeye daha hakimdirler gerektiği durumda hızlıca hipogastrik arteri bağlarlar. Buradaki en önemli işlemlerden biri de budur. ANcak ülkemizde başta Zeynep Kamil olmak üzere bir çok eğitim hastanesinde asistalınk dönemi boyunca bu eğitim verilmemektedir. Yani temel işlemlerden biri öğretilmemektedir. Sonrada böyle abuk subuk işler ortaya çıkmaktadır!
People
7
5) baha (dr)
04.12.2015 08:17:02
Hakan (Dr ) Yorumunuzdan anladığım kadarıyla bu işin altından kalkamıyorsunuz. Neyse şu an ki hukuk sisteminde kimsenin hastama müdahale etmesini istemem. Tazminat ve ceza bana gelirken başkası hastaya müdahale edecek, zaten olacak iş değil. Bu arada dolmuşçu ağzıyla yazılan hesap benden tartışmanın kalitesini düşürüyor.
People
4
6) ziarenko (anestezi)
03.12.2015 12:00:36
dava söz konusu olursa bu yardıma giden doktorların hukuki durumu ne olacak? sigorta kendi işyerleri olmayan biryerde meydana gelen tazminatı karşılar mı? memur özel hastanede bu şekilde çalışabilir mi? ya da tam tersi? niyet iyi fikir süper elinize sağlık ama bu memleket ve insanları buna değer mi?
People
6
7) Hakan (Dr )
03.12.2015 11:38:31
Aydın bey burada bahsedilen olay şu şekilde; özel veya devlette herhangi bir hastane. Tıp merkezi de olabilir. Doktor ameliyat anında,pl.Previa gibi durumlarla karşılaştığı zaman ve evet zeynep Kamil doktorları gerekirse o hastaneye ulaşıyorlar imkan varsa zeynep Kamile sevkini gerçekleştiriyorlar. Ne gibi önlemler alınsın mesela? Siz hiç Previa görmemişsiniz anlaşılan. Nasıl katostrofik bir olay, doktorların ameliyat anında korkusu ve çaresizliğine şahit olamamışsınız. Sizi birgün çağırayım izin verirseniz Previa ameliyatına mesela. Yol ücreti vs benden. Tek başınıza yapacaksınız.
People
7
8) aydin sinal (hekim)
03.12.2015 10:42:07
benim anlamadigim husus diger hastahanelerde dogum sonu kanamali hamileye müdehale edecek bilgi,beceri sahibi gynekologlar yokmuda zeynep kamilin doktorlarina muhtac oluyorlar? Anladigim kadariyla burada hastahane diye bahsedilenler saglik merkezleri ,burada dogum yaptiran bir hekim birde ebe bulunur.dogum sonu plesanta cikmaz veya parcalanirsa ablasio,kuretaja yapmak icap edebilir,hatta acil hysteroktomi bile yapildigini gördüm.demekki bu gibi saglik merkezleri bu gibi operasyonlari yapmaktan acizler.Zeynep Kamilden yardim istiyorlar diye düsünüyorum.Yalniz bu vakalarda yukarda izah edildigi gibi Zeynep kamilin yardim ekibini bekleyenceye kadar hasta kaybedilebilir,Bu gibi komplikasyonlar göz önüne alinarak dogum yaptiran gynekologun önceden tedbirini almasi icap etmezmi? kendine"acaba anne veya bebekte bir komplikasyon cikarsa acil olarak hangi hastahaneye yetistirim"diye önceden bu gibi hastahanelerle iliski kurmasi gerekmezmi?
Köse yazisinda bu gibi detaylara yer verilmedigi icin sanki Zeynep Kamilin doktorlari tam tesekkülü baska bir hastahaneye yardima gidiyorlar diye anlasiliyor.Önemli olan tedbiri önceden almak derim,bende haldun hocaya bir siirle cevap vereyim:
erisir menzil-i maksuta aheste giden
tiz reftan olayim deyenun damina payen dolasir.
People
3
9) batuhan (dr)
03.12.2015 08:22:02
Bu destansı hikayeden anladığım kadarıyla doktorlar işini yapıyor o kadar...
People
3
10) Hakan (Dr)
02.12.2015 18:05:04
Aydın sinal lütfen needeysen orda kal. Siz anlayamassınız bu insanların yaptığı fedakarlığı. Evet bu insanların vazifesi değil eşinden çocuğuyla veya dışardayken acil bir tel geldiğinde hiç gitmediği hastaneye gitmek. Meslektaşlarını takdir edeceğinize yazdığınız yoruma hayret ediyorum. Bu ülkenin halkı değilsin olman için önce bu ülkede yaşaman lazım. Avrupadan ahkam kesme bize
Yazarlar
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer