YAZARLAR

Tüm Yazarlar

Üreme Sağlığında Olumlu GelişmelerProf. Dr. Haldun GÜNER

Gazi Tıp Fakültesi Emekli Öğretim Üyesi

Faks: (312)2124647
Prof. Dr. Haldun GÜNER

18.05.2009, Pazartesi

Tüm Yazıları
Bir kongreyi daha başarıyla tamamladık. “6. Ulusal Üreme Sağlığı ve Aile Planlaması Kongresi” 23-25 Nisan 2009 tarihleri arasında Ankara’da yapıldı.

Yaşanılan ekonomik krize rağmen, 600’den fazla katılımın olması bizleri oldukça sevindirdi.

Kongrenin başında, Avrupa Kontrasepsiyon Derneği Başkanı Prof. Bitzer, Avrupa’da üreme sağlığı, Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması (AÇSAP) Genel Müdürü Dr. Rifat Köse, Türkiye’de üreme sağlığı ve en son yapılan, 2008 Türkiye Nüfus ve Sağlık Araştırması (TNSA) verileri de Prof. Sabahat Tezcan tarafından açıklandı. Katılanlar, özellikle ülkemizdeki durum tespitlerini bildiren bu ilginç ve çarpıcı konuşmaları dikkatle izlediler.

Doğurganlık hızı 1978 yılında 4.33 iken 2008 yılında 2.15’e, canlı doğan çocuk sayısı 3.94’ten, 1.99’a düşürülmüş durumda. 2003 yılında doğumların ancak %80’i, hastanede olurken bu oran şimdi %90 seviyelerine çıkmış durumda.

Bebek ölüm hızı 1978’de binde 132 iken 2008 yılında bu oran binde 18’e, anne ölüm oranı ise yüz binde 208’den sadece 19’a indirilmiş durumda.

Modern aile planlaması yöntemi uygulayanlar, %18’den % 46’ya çıkmış, yöntem kullanmayanlar ise %50’den %26’ya düşürülmüş durumda. İsteyerek düşük yapan kadınlar 1998 yılında %27 iken, 2008 yılında %22’ye düşmüş durumda.

Tüm verilerin en çarpıcı olanları, “bebek ölüm oranının binde 18’e, maternal ölüm oranının yüz binde 19’a indirilebilmiş olmasıdır”.

Arkadaşlar, otuz yılda geldiğimiz son nokta budur. İşte bu bilgiler büyük bir başarının göstergesidir. Bu müthiş başarı karşısında ancak şapka çıkartılır. Buralara gelinmesinde yıllardır emeği olan bütün arkadaşlarıma, Sağlık Bakanlığı yetkililerine binlerce kez teşekkür etmek lazım. Kadın doğumcudan, pratisyene, aile hekiminden hemşire, ebe ve burada yazamadığım tüm görünmez kahramanlara teşekkürler.

İyi antenatal bakım, tanı ve ultrasonografideki gelişmeler, invaziv girişimler, riskli gebeliklerin zamanında tespiti ve ayıklanması, gerektiğinde hastanın kolaylıkla ileri merkeze taşınabilmesi ve biraz da, artmasından yakınılan, endikasyonlu sezaryen ameliyatlarıdır bize bu başarıyı getiren. Bunu da hiç unutmamak lazım.

Aile planlamasında, Bakanlık merkezli sürdürülen disiplinli ve ciddi çalışmaların yanında, bundan 10 yıl önce başlattığımız ‘üreme sağlığı ve aile planlaması kongreleri”nin de bunda büyük katkısı olmuştur. Aynı alanda tüm çalışanların, olayın bir yerinden, kıyısından kenarından sıkıca tutması ve aynı yöne doğru hareketidir bize bu başarıyı getiren.

Geldiğimiz nokta çok iyi olmasına rağmen, asla yeterli görülmemelidir. Zira gelişmiş ülkelerde bu oranlar çok daha aşağılara indirilmiştir. Hatta maternal mortalitede neredeyse sıfır düzeylerine çok yaklaşılmıştır. Ancak, gelişmekte olan diğer ülkelerle kıyasladığımızda durumumuz onlardan çok ileridedir.

Bu istatistiksel veriler bir yerde ülkelerin gelişmelerine ışık tutmaları açısından da iyi birer göstergedir. Oranları ne kadar aşağıya indirdin o kadar gelişmişsin. Diğer sağlık istatistikleriyle ilgili kapsamlı bilgimiz olmaması daha detaylı yorum yapmamızı kısıtlasa da yukarıdaki veriler bile doğru giden bir şeyleri anlatıyor. İllerden, ilçelerden hatta beldelerden bile internet kanalıyla veri toplanması, bir ağ sisteminin oluşturulması, nereler iyi durumda, nerelerde sorun var göstermesi bakımından da çok önemli.

Gelinen durum iyi dediysek, buna bakıp da, asla gevşememek lazım. Bundan sonraki ilk hedefimiz, bebek ve anne ölüm oranlarını tek rakamlı düzeylere indirmek olmalıdır. Ara durak önce 15’ler, ardından 10’un altına inmek olmalı.

Artık öğrencilerime, ülkemizin geldiği yeri ve ilerideki hedeflerimizi, gönül rahatlığıyla ve göğsümü gererek açıklayabilirim. Halkımıza ve onun iyiliği için uğraş veren sağlık çalışanlarına selam olsun.
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
Yazarlar
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer