YAZARLAR

Tüm Yazarlar

Yoğun Bakımda Yemek de Ne Demek,..Prof. Dr. Haldun GÜNER

Gazi Tıp Fakültesi Emekli Öğretim Üyesi

Faks: (312)2124647
Prof. Dr. Haldun GÜNER

09.02.2015, Pazartesi

Tüm Yazıları

Elazığ’da bir özel hastanenin yoğun bakımında çalışan arkadaşlar, yemek yerken fotoğraf çekip internete koymasınlar mı? Konuyla ilgili haber ve lahmacun görüntüleri Medimagazin’de yayımlanınca bir vaveyla koptu ki sormayın gitsin.

 

Yetkililer de hemen bu olayın üzerine gidip, iki sağlık çalışanının işine son verivermişler. İşlem tamam, olay bitmiştir!

 

Haberin sonrasında gelen yorumları okuyorum. Ne yalan söyleyeyim, hayretler içinde kalıyorum.

 

İzninizle, bu konudaki görüşlerimi sizlerle de paylaşmak istiyorum. Bilmem katılır mısınız?

 

Kendimi özellikle bu konuda, görüş yazabilecek durumda görüyorum. Çünkü ben kadın-doğumun en meşakkatli olan kısmında, jinekolojik-onkoloji bölümünde çalışıyorum.  Yani, bir cerrahi branş uzmanıyım. Ömrüm (Kısaca kırk küsur yıl diyelim) ameliyathanelerde, doğum salonlarında, yoğun bakımlarda dolanmakla geçti. 

 

Ben, o hastanenin sorumlu yetkilisi olsam, önce arkadaşlara “Afiyet olsun.” der, arkasından da olayın fotoğrafını çekip, medyaya düştükleri için uyarırdım, hepsi o kadar. Başkaca bir ceza asla düşünmezdim. Onlara yoğun bakım içinde yemek yiyebilecekleri ayrı bir yer hazırlardım.  Bu nedenle, arkadaşların görevine son veren idarecileri, tek kelime ile kınıyorum.

 

Şimdi anlatayım.  Efendim, yoğun bakımda da, ameliyathanede de, icabında çay da içilir, yemek de yenir.

 

Orada çalışan arkadaşlar görevlerini aksatmışlar mı? Yok öyle bir şey. Hastalarının yanı başından ayrılmışlar mı? Bilmem kaç kat yukarı ya da aşağıdaki yemekhaneye gitselerdi daha mı iyi olurdu? Yirmi otuz dakika yoğun bakımı doktorsuz, hemşiresiz bıraksalardı, olabilecekleri hiç düşündünüz mü? Hastane yönetimi yoğun bakımın içinde yemek yenilecek ayrı bir yer mi ayırmış?  Fotoğrafta da açıkça görülüyor. Hastaların bağlı olduğu herhangi bir alet alarm verse, anında müdahale etmezler mi?

 

Bizim fakültede, günde iki yüzden fazla ameliyat yapılıyor. Ameliyathanede doktor, hemşire, teknisyen, otoklavcı, hastabakıcı olmak üzere yüzden fazla kişi çalışıyor. Hiç kimse yemek için ameliyathane dışına çıkmıyor. Yemekler ameliyathanenin bir bölümünde topluca yeniyor. Dinlenme odalarında çay da içiliyor, televizyon da seyrediliyor. Ameliyathanelerde olduğu gibi, yoğun bakımlara da sabah kahvaltı, öğle, akşam her öğün yemek gider. Hatta isteyen dışarıdan da getirtebilir.  

 

Genel yemekhaneye gitmek için önce görevi devredecek birini bulacaksın,  kıyafetini ve sabonu değiştireceksin, döndüğünde tekrar değiştireceksin. Ama maalesef bu her zaman hem mümkün değil, hem de zaman kaybı. Kıyafetini değiştirmeden gidip gelirsen, içeriyi-dışarıyı kontamine dahi edebilirsin. İşin icabı, zamanında da gidemezsin. Ya yemek bitmiş olur ya buz gibidir ya da yemekhane kapanmış olur.

 

Ameliyathanelerde, yoğun bakımlarda bilgisayar da, televizyon da, çay-kahve cihazları da, hatta tuvaletler de olur.  İcabında oralarda yemek de yenilir, çay-kahve de içilir, tuvalete de gidilir. 

 

Sağlık sektörünün dışında olanların, sağlıkçı olup da bu bölümlerde hiç çalışmamış olanların, yoğun bakımlarda, ameliyathanelerdeki çalışma düzeni ve oralardaki yaşam hakkında yorum yapmalarını oldukça yadırgıyorum.

 

Hastane idarecilerinin yerinde olsam, önce kendi yoğun bakımlarındaki istatistiklere bakarım; mortalite oranlarımız, infeksiyon oranlarımız nedir, diye. Diğer hastanelerle, uluslararası istatistiklerle karşılaştırırım. Hastaneleri ve yoğun bakımları iyi olmasaydı, oraları bomboş olurdu.

 

Bunları yapmadan, tek bir fotoğrafa bakıp çalışanların işine son vermek, bana çok göre çok zalimce ve acımasız bir davranış.

 

Böyle sebeplerle, kimseyi işinden, ekmeğinden etmeyelim. Yiğidi ne öldürelim ne de hakkını yiyelim.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
0
1) ismail (dr)
23.02.2015 05:51:20
Hocam ne konuşsan boş..Malesef kamuoyunda,dr un ve sağlıkçının yeme içme v.s gibi beşeri ihtiyaçlarını giderme hakları olmadığı gibi bi algı var..112 de çalışana da,devletin ambulansıyla yemeğe gidiyor diyenler var..
People
0
2) ferit yerlikaya (sağlık memuru)
21.02.2015 00:39:59
bence türkiyedeki bütün yoğunbakımları kapamak gerek. şanlıurfada çiğköfte bile yapılıyor.hocama katılıyorum.
People
0
3) Recep Tepe (AH)
19.02.2015 10:26:49
Hocam, eline, yüreğine sağlık.
People
0
4) Serhan Gerçeker (uzm dr)
19.02.2015 09:39:05
Hocamızın yazdığı şeylere katılıyorum.Oradaki enfeksiyon yenilen yemekten değil.içilen çaydanda değil.Farklı bölgelerde farklı yoğun bakım ve hastane koşullarında çalışmış biri olarak konuşuyorum.Bir yerde astronot gibi giyinip ameliyata giriyorduk eş zamanlı başka hastanede hastane terliği ile ameliyata giriliyordu.Sonuç enfeksiyon oranlarında artma yok.Bir yerde enfeksiyon uzmanalrı her hasta teması sonrasında elleirmiz iğrenç antiseptik solusyonlarla yıkamamızı yoksa ... söylüyorlardı.Sonradan elleirmiz önü alınamaz dermatid vakaları ile karşı karşıya kalıyorud.Gerçeği iyi araştırmadan x şirketinin veridği paralarla nasıl yayın yaptıkalrına geldi.Eldeki solusyonlarıo satmak için.Malsef bizdeki bazı meslektaşlarımzı bunları bayraklaştırıp bize o maliyeti ve ezayı yüklemeye çalıştılar.Onlsra uyanlar dermatid oldular uymayanlarda bir şey olmadı.Zaten etraf mikrop dolu ,antiseptik solusyonları kullanınca enfeksiyon azalmadı veya yoğun bakımda yemek veya çay içmekle enfeksiyon artmadı.Hadi biri tesadüf ya diğerleri?Bizdekilere koca karı ilacı diye gülenler Almanya da ve Avusturya da hekimlerin bazı hastalıklar için öncelikle doğal tedavi uyguladıklarını öğrenmeliler.Batıdan özellikle amerikan menşeli yazıları ayet gibi kabul etmek ne derece sıhhatli tartışmalıdır.Neden hiç kendi öz verileirmzi yok??? Birazda bu sorgulanmalı.Hocamıza katılıyorum.Biraz hayatın gerçekliği içinde bilimi incelemeli.Yemek yeni yenmez veya çay içilir içilmez.Ama araştırma yapmadan üstün körü karşı çıkılması bize zarar verir.
People
1
5) gül özen (hemşire)
18.02.2015 21:34:41
O yer gerçek yoğun bakım olsaydı personel orta yerde yemek yemezdi.Çünki gerçek yoğun bakımların fiziksel koşullar her ihtiyaç göz önüne alınarak düzenlenir.İdarecilerin tutumuna gelince onlar bildiğiniz gibi kurbanlar vererek kendi yollarına devam edecekler.Yani ezber bozacak değiller ya! Sağlık personeline gelince, yurdum insanı işte son zamanların modasına uymuşlar yemek yerken görüntü vermenin hafif ağırlığına kapılmışlar,
People
3
6) mbe (uzm.dr.)
18.02.2015 21:19:50
Sayın Hocam; Yazınızı okurken hayretler içinde kaldım, sanırım bu yazıyı sizin klinikten sizi sevmeyen bir müstahdem yazmış olabilir diye düşünüyorum. Ameliyathanede ve yoğun bakımda yaklasık 10 yıldır calışan biri olarak burlarda yemek yenilmesi büyük bir hatadır.İki kisi nobetci bile olsa biri gider yer sonra digeri yer yemegini acil durumda ulaşılabilir herkese bir hastanede. Sizin düsuncenize göre yoğun bakimin ortasında tuvalet ihtiyacını giderse sorumlu kişi aferin hastasını bırakmamış mı diyeceksiniz. Yoksa devlet oraya tuvalet getirseydi mi diyeceksiniz. Şaşkınlığı mı bagislayın lütfen hocam.. saygılarımla....
People
1
7) Aysel Polat (Hemşire)
15.02.2015 21:44:06
Haldun hocam, fikirlerinize katılıyorum.Tabi ki yoğun bakımda çslışan sağlık personelleri de yemek yer,içer.Kim hastaların içinde sağlıksız ortamda yemek,içmek ister ki? Ama yetersiz personel ve uyğun yer olmaması.Bu sağlık personelleri hastalarını yalnız bırakmamak adına yoğun bakımda yemeklerini yemişlerdir.Böyle fedakarlık gösteren sağlık personellerinin işten çıkarılması bence hiç etik değil...
People
0
8) Jane Doe (Dr)
14.02.2015 11:10:46
Haydar Kaygısız, hemşire masası ve monitörler orada olduğu için yemek de orada yenmiş. Yoğun bakımda hemşire deski olur, yataklar olur. Başka nerde yesinler. Buradan tüm Türkiye'ye tavsiyem, Eğer ekmekle oynamayı içeren bir işiniz varsa gidin simit satın, şaşaalı olmasa da olur adınız, mesleğiniz. Hergün her hastanede bu şekilde yemek yenir. Ekmekle oynayan yorumcular, hastane yöneticileri, bakanlık mensupları vebal altındasınız. Bir işe çok kişi karar vermiş olmak sizi iki tarafta da bu vebalden kurtarmaz.
People
0
9) B.K. (Ob&Gyn)
13.02.2015 15:22:10
Bugünleri de görecek miydim ? Ilk defa Haldun Hocayla aynı fikirdeyim
People
0
10) cumhur (dr)
12.02.2015 08:52:32
Bu sağlık personeline gerekli ortamı sağlamayan başta idarecisi ve binayı 3. dünya ülkeleri gibi proje yapan mimarı ve mühendisi sorumludur.
Yazarlar
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer