YAZARLAR

Tüm Yazarlar

Üniversitelerin Akademik ve Ekonomik YönetimiProf. Dr. Hikmet AKGÜL

Ankara Ünv. Tıp Fak. Cerrahi Onkoloji Bilim Dalı Başk.

Faks: 0 (312) 312 67 41
Prof. Dr. Hikmet AKGÜL

16.01.2012, Pazartesi

Tüm Yazıları

Üniversitelere bağlı fakülte, yüksekokul, enstitü ya da merkezlerin, kuruluş amaçlarına göre üretim yapabilmeleri için “yöntem sorunu” halen çözülememiştir.
Üniversitenin üreteceği hizmet nedir?
Bilim mi?
Araştırma mı?
Eğitim mi?
Halkın bilgilendirilmesi mi?
Danışmanlık mı?
Hepsi de denebilir.
Ancak üretilecek hizmetin niteliğine göre yöntemi doğru belirlemek kaçınılmaz olmalıdır.
Bir üniversitenin fakültelerinden, örneğin; tıp fakültesinin hastane işletmeciliğini ele alalım.
Hastanenin işletmeciliğinde iki ana hizmet üretme alanı ve buna bağlı olarak da nitelikleri farklı iki yönetime ihtiyaç vardır.
Birinci hizmet alanı Akademik alan,
İkinci hizmet alanı Ekonomik alandır.
Birinci hizmet alanını yönetmek için akademisyenlere, ikinci hizmet alanını yönetmek için ise ekonomik kariyeri olan profesyonellere ihtiyaç vardır.
Akademisyenler, eğitim, araştırma, mesleksel becerilerini sunma ve bilimsel bilgiyi halkla paylaşma performanslarını sergilerler.
Ekonomik kariyeri olan profesyoneller de, para ve malın kullanımı, üretim, işletme yoluyla kuruma “kâr” sağlama performanslarını sergilerler.
Özetlersek, tıp fakültesinin öğretim üyeleri arasından seçilen dekan ve yardımcılarının akademik işlerden, doktorasını yapmış ekonomik alanın profesyonelleri de ekonomik işlerden sorumlu ve yetkili olmalıdır.
Bir başka ifade ile tıp fakültelerinin yönetimi birbirinden bağımsız profesyonellerle iki ayrı işletme gibi çalışma durumunda olmalıdır.
Ne ekonomik üretim sorumluluğunu yüklenen işletmeci akademik alana karışmalı ne de akademik üretim sürecini yaşayan profesyoneller ekonomik alana müdahale etmelidir.
Her iki alanın aktörleri, rektörlüğün görevlendireceği bir koordinatör rehberliğinde üç ayda bir denetlenerek her yıl kurum ve kişilerin performanslarına göre değerlendirilip kişi ve kurumların önü açılmalıdır.
Artık, tıp fakültesi dekanlarına hem akademik hem de ekonomik işletme yükünü yükleyen ve de hem kadroyu yozlaştıran hem de işletmelerin üretimini tıkayan ve tıp fakültelerini zarardan zarara sokan bu çağ dışı uygulamayı kaldırmalıyız.
Ticari kariyeri olmayan akademisyenden, kurumu kâra dönüştürme hayalini beklerken, bilim üretme, öğrenci yetiştirme ve halkı bilimsel bilgi ile donatmayı ıskalayan, gelişmiş ülkeler arasında sadece biz kaldık.
Bu yaklaşım yöntemini, üniversitelerin tüm eğitim kurumları ve işletmeleri için de uygulamalıyız.
Saygı ve sevgiler.

 

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
2
1) İ.ÜNAL SERT (DOKTOR. ÖĞ.ÜY.)
19.01.2012 21:37:19

Sayıb Meslektaşım. Değerli görüşüne tamamen katılıyorum. Sayın meslektaşım Amerikayı yeniden binlerce defa keşfetmekten neticede yerimzde saymak değil geri geri gidiyoruz.
Sizin bahsettiğiniz konuyu 1994 yılı YÖK da yapılan Tıp Fakülteleri dekanlar konseyinde şahsen gündeme getirdim. Raporlar yazıldı. Nereden mi biliyorum? Alman yadan. 1983 de ihtisasımı bitirerek döndüm.Gerçekten yıllardır hem üni versitelerde hem hastanelerde uyguladıkları sistemin hayranı oldum
ÜNİVERSİTELer: Yönetimde iki kısma ayrılıyor 1- Akademik kısmı yöneten REKTÖR 2- Finans, maliye ekonomik kısmı yöneten ve üniversite kime bağlıysa ,devlet,kilise vs tarafından atanan uzman ekonomistler.PROREKTÖR
Hastanelede bu şekilde. 1- Baş hekim sembolik , bilimsel, tıbbi direktör 2- Maliişleri yine uzman ekonomist yönetir.

Akademik Rektörler her iki sene için ayrı fakültelerin belli kriterleri taşıyarak aday kadroları oluşturulan profesörler arasından senato tarafından seçilir.
Vs. İşte yıllardır bağırıp duyurmaya çalıştığımız SİSTEM BU. Size de teşekkürler ama ilgili ve bu işi yapması gerkenler duymnuyorlar okumuyorlar yazık bu ülkeye . SAYGILARIMLA
Prof. Dr. i.ünal SERT - KONYA
People
0
2) ahmet faruk soran (beyin cerrahi)
17.01.2012 15:29:37
Sayın hocam,bildiğiniz gibi 2547 sayılı yasanın 16 maddesinde dekanların görev ve sorumlulukları belirtilmiştir.Bunların arasında ekonomi yoktur bu nedenlede ekonomi ile ilğilenecek dekan yardımcısına da ihtiyaç olmamaktadır.Tıp fakültesi hastanesi ise rektöre bağlı bir işletmedir ve rektör yardımcılarından birinin ekonomi ile ilgili olan öğretim üyelerine bağlanmasında yarar vardır.Bu şekildeki bir uygulamadan ancak hastanelerin işletilmesinde kara geçilebilir.
People
1
3) selçuk geyveli (işletme)
16.01.2012 20:37:21
Bu konuda önce Yök günü ve dünyayı iyi okucak.
Bilim yapacak insanı,.. elini kolunu,yönetmelikler,mevzuat ve ekonomik sıkıntılardan korumalı.
Ekonomi olmadan bilim olamaz.
Olsada tesadüfen olur ve ticarileşemez.
İnsanlık yararına kullanılamaz.
Bilim insanını,kendi akademik konu dışında sorumlu kılmak ,haksızlıktır.
People
1
4) ali gel (dr)
16.01.2012 00:18:20
harika bir yorum. aklın yolu bir. aklın yolunu devlet hastaneleri buluyor doktordan işletmeci-idareci olmayacağını anlayıp iki fonksiyonu ayırdılar. şimdi ya üniversiteler de aklın yoluna gelecek ya da hastaneleri iflas edip ellerinden gidecek
Yazarlar
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer