YAZARLAR

Tüm Yazarlar

Atatürk Üniversitesi Rektörlük Fakültesi! İsmail Hakkı AYDIN
 İsmail Hakkı AYDIN

08.09.2014, Pazartesi

Tüm Yazıları

Evet, yanlış okumadınız. Atatürk Üniversitesi Rektörlük Fakültesi...  

 

İleride rektör olmayı düşünen gençlerimize, üniversite tercihlerini yaparlarken dikkate almaları açısından, bir hatırlatma yapmak istiyorum. 

 

Şayet lisans için tercih şansını kaçırmışsanız, ziyanı yok; master, doktora, araştırma görevlisi, tıpta uzmanlık, yardımcı doçentlik, doçentlik ve profesörlük aşamalarında Atatürk  Üniversitesinde eğitim almak ve görev yapmak da kâfi gelebilir. 

 

Hatırlatmak istedim, dünyanın yüz bin hâli var. Hani, “Keser döner sap döner, gün gelir hesap döner.” derler ya... Yine akıllarda bulunmasında fayda mülâhaza ediyorum.

 

Zira, mensubiyetinden mazide olduğu gibi istikbalde de ebediyyen gurur duyacağım Atatürk Üniversitesi, Rektörlük Fakültesi gibi çalışıyor, rektör yetiştiriyor! 

 

Ülkemizde herhangi bir üniversitenin rektörlük makamına oturabilmek için, çok büyük şanssızlıklar ve aleyhinize çalışan maraba, karanlık, hasis, kıskanç, içi kara ve hain güçler söz konusu değilse, Atatürk Üniversitesinde tahsil yapmak, görevli olmak, velhasıl bu mukaddes kuruma mensubiyet, nerede ise yeterli olabiliyor!

 

Nitekim; benim de bilimsel danışma kurulu (editorial board)nda yer aldığım Yükseköğretim Dergisi (Journal of Higher Education)’nin Nisan 2014 sayısında yayımlanan, Nihat Erdoğmuş ve Murat Esen tarafından kaleme alınan “Türkiye’de Üniversite Rektörlerinin Sosyo-Demografik Özellikleri ve Kariyer Hazırlıkları” isimli bilimsel makalede, rektörlerin mezun oldukları yüksek lisans programları bakımından, üniversite sıralamasında birinci sıraya Atatürk Üniversitesinin (18 rektör), ikinci sıraya ise on beşer rektörle İstanbul Üniversitesi ve İstanbul  Teknik Üniversitesinin oturduğunu müşahade ettik. Liste,  Ankara Üniversitesi (14), Ege Üniversitesi (9), Orta Doğu Teknik Üniversitesi (8), yedişer rektörle de Boğaziçi, Gazi ve Uludağ Üniversiteleri şeklinde devam ediyordu. Rektörlerin, doktora/uzmanlik bakımından sıralamasında da, Atatürk Üniversitesi yine 22 rektör ile birinci sırada yer alıyordu.

 

Haa, bir de unutmadan söyleyeyim. Her ne kadar kendi elinizde olmasa da, rektörlük için Trabzon doğumlu olanlar en şanslı kişiler. Bu da çocuklarınız ve dahi torunlarınız için aklınızın bir köşesinde bulunsun. Zira, yine adı geçen makalede, devlet üniversitelerindeki rektörlerin doğum yerlerine göre dağılımında, Trabzon birinci sırada yer alıyordu. İkinci sırayı ise yine çok enteresan,  rektör fabrikası(!)  gibi çalışan Atatürk Üniversitesinin bulunduğu Erzurum işgal ediyordu.

 

Ancak, akıbeti çok parlak olmasa da, benim rektör atamaları hususundaki görüşlerim, başkan vekilliğini yaptığım, Devlet Planlama Teşkilatı Sekizinci Beş Yıllık Kalkınma Planı, Yüksek Öğretim Özel İhtisas Komisyonumuz tarafından özenle hazırlanan problem ve çözüm merkezli  rapor (http://www3.kalkinma.gov.tr/DocObjects/Download/3218/oik550.pdf) ile oldukça detaylı bir şekilde resmi makamlara sunulmuştu. 

 

Yine, rektör atamaları konusunda kaleme aldığım ve bu Nörofilozofi Köşe’mde yer alanların yanında, diğer  birçok makalemde ve tıp-beyin cerrahisi mesleğim dışında yazdığım kitaplarımdan altıncısı olan “RABBİM BENİ DOKTORLARDAN KORU!” (HAYY KİTAP, İstanbul, 2013) isimli eserde, ön gördüğüm çok önemli ilmi kıstaslar belirtilmiştir. Uluslararası makale sayıları, SCI kapsamlı araştırmalar, kitaplar, “chapter”ler, atıflar, “H” indeksleri vs... Binaenaleyh, kim okuya, kim anlaya, kim icra ede...

 

Biz yine, hâlimize tercüman olması bakımından, paramedikal muhtevalı yedinci kitabımız olan “YAA HAYY!”dan, (Ötüken Yayınları, İstanbul 2014, Sayfa 222) “ENDÜLÜSLÜ PERİ” isimli rubâimizi paylaşalım.

 

 

ENDÜLÜSLÜ PERİ

Mağribî rûyalarım, El-Hamrâ’daki sızı,

Meryem mâsumluğunda, dertlerin dermansızı,

Gül dalında kurusun, gecemi örten zülfün,

Endülüs’ün en güzel, siyâhî, peri kızı.

 

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
1
1) ao (akadamisyen)
11.09.2014 11:18:51
Hikaye basit. Türkiye cumhuriyetinin kuruluşunu anlamak için Marc David Baer'in The Dönme kitabını okuyun. Kuruluşunda nasılki bir vasal devlet ise şimdi de diktatörlük ve geniş bir alana etki edecek emperyal güç için kullanışlı halifelik sistemine gidecektir. Başına tarihinde olmadığı kadar şaibeli kişiler ve onların altına da benzerleri gelmesi doğal. Olup biteni anlamak için önce durumun meta analizini yapmak gerekir. Bu sistemde iyi eğitimli ve donanımlılar yerine yeni sisteme hizmet edecek biatçı, ortalama seviyede akademisyen gibimsilere ihtiyaç vardır. Analitik kafada olanlar gerçeği gayet iyi görüyor ve bu sahtekarlığın aracı olmayı reddediyor. Bugünkü gidişatın ise islamla yakından uzaktan alakası yoktur. Ektiği tohumların %70 ithal, kendi insanına et yedirme yeteneğinden yoksun bir güruhtan ne imparatorluğu olur sizce. Acı tarafı siyasiler, akademisyen gibimsiler bu zırvalara inanıyor. Akademik bir bakışla islama ve kendimize bakalım der iseniz Roger Garaudy'den Geleceğimizde İslam var'ı okumanızı öneririm. Bir temennim Amerikan dolarının çöküşü ile birlikte bu zoraki dincilik ve emperyal projelerden kurtulmamız ve ne kadar rezil bir durumda olduğumuzu anlamamız. Durumumuzu aklıselim bir şekilde değerlendirir ise belki on ayönelik liyakat ve çalışma üzerine bir sistem inşa etmeye başlayabiliriz.
People
0
2) erasmus (öğ üye)
11.09.2014 02:59:46
sayın aydın sinal,
türbanlı öğrenciler karşı çıkan ege astronomiden bir hoca disiplin cezasına uğradı ve hapis cezası aldı ve emekli olmasa atılacaktı. nasıl atılma yok! sıkıysa sınıfa kara çarşafla (gerçekten kara çarşafla) giren öğrenciye bir uyarıda bulunun, görün ne olacak...ne olur almanya konusunda bilgi verin ama yaşamadığınız Türkiye akademik ortamı hakkında fikir yürütmeyin. doğru YÖk yasası öyle yapılmışkı erk kimde ise istediği gibi kullanıyor. geçmişte yökten yakınan bugünkü iktidarın artık yökten sikayet ettiğini görmüyoruz. eskiden yapılanlar simdi tersine döndü. atılan ve ceza alan da var.en önemlisi tüm öğretim üyeleri sinmiş vaziyette. rektör seçimleri göstermelik.siyasete kim yakınsa o rektör oluyor. almanya'da nasıl bu işler ama almanyada rektörün üniversitede idari akademik ve mali yetkileri bizden azdır.
People
0
3) himmetdede (öğ üye)
10.09.2014 13:32:46
yök keşke rektörlerin bilime katkılarını (mezun oldukları fakülte belirtilerek/belirtilmeksizin) dış yayın SCI-E ve aldıkları atıf ve yabancı dil durumunu (kamu yabancı dil,toef ve ilets)kapsayan bir araştırma yaptırsa
ekimde çok sayıda üniversitede rektörlük seçimi var.
üniversitelerde adaylar kamplaşıyor, propaganda yapıyor.arkadaşlarından oy istiyor. ama sonuç yök ve köşte belirleniyor.
o zaman ünv seçimin anlamı yok.
öğretim üyesini birbirine küstirüyor, hatta düşman ediyor.
bu sistemde tabii ki bilimsel donanımın etkisi yok. diğer faktörler etkili.yandaşlık hemşehrilik gibi...
People
0
4) aydin sinal (hekim)
10.09.2014 11:58:52
Röktörlügün siyasi bir mevki oldugunu her iktidarin(daha dogrusu cumhurbaskaninin) kendi siyasi yandasini rektör yaptigini Türkiyede herkes bilir.12 eylül cuntasinin Ihsan Dogramaciya hazirlattigi YÖK ucubesinden kaynaklanir,Gercek bir diktatör olan Dogramaci da askeri vesayetin ilelebet kalacagini düsünüp rektörlere dikta yetkisi veren YÖK kanunlarini yazmisti.Ankara-istanbul-gülhane kökenli rektörler Abdullah Gül dönemine kadar kök söktürdüler.Rüzgar ters yönden esti Erzurum,Trabzon kökenliler ayni isi yapiyorlar.tabiki kanunlar cercevesinde,YÖK kanunu cercevesinde.Kimsede degistirelim demiyor.Hic olmasa simdi 12 eylül ve akabindeki dönem gibi üniversiteden atilan hocalar yok.
People
0
5) grp yntc (dr)
10.09.2014 04:31:02
Allahın "Emaneti ehline verin" vb. ayetlerine karşı gelerek bu atamaları yapan, yaptıran ve vesile olan herkes Mahserde hesap verecek. Verecek de nasıl verecek? Hiç düşünüyorlar mı acaba?
People
0
6) kirpi (öğ üye)
10.09.2014 00:16:43
sayın hocam,
kimseyle mezun olduğum tıp fakültesinin daha iyi olduğu polemiğine girmek istemem.gereksiz tartışmaya neden olurum. ancak tıp fakültesi ya da üniversite sıralaması diye dünyada ve türkiyede bir sıralama var. örneğin abd'nin en iyi üniversitelerine 'ivy leage'i derler.
*****************************************
bilgi: Ivy League (Sarmaşık Birliği), ABD'nin kuzeydoğusundaki sekiz vakıf üniversitesinin oluşturduğu birlik. Aslında bir spor ligi olarak kurulmuştur, ancak zamanla daha geniş bir anlama kavuşmuştur. Günümüzde Ivy League, akademik mükemmellik, zor öğrenci alma ve elitizm ile bağdaştırılmıştır.

Okul binalarını kaplayan sarmaşıkların, bu okulların eski bir geleneğe dayandığını gösterdiğine inanılır ve bu adla anılır. Birlik okulları bugün akademik başarı olarak da üst sıradaki Amerikan okulları arasındadır.harvard,princeton,cornell ve yale bu ligte yer alır.
mezunları prestijlidir ve bu okullara girmek zordur. abd önemli köşe taşlarını bu ligte yer alan üniversite mezunları tutar.
****************************************
atatürk üniversitesi Türkiyedeki üniversitelerin 'ivy ligi' içine giremez.
ben 70lerin istanbul üniversitesi cerrhapaşa tıp mezunuyum. ben cerrahpaşaya 400 puanla gireken atatürk üniversitesi tıp fakültesinin bunları 275-300'lerde. 100-125 puan 70'li yıllarda çok önemli bir farktı.
bugünde dünyada en iyi ilk 500 üniversite içinde sadece istanbul üniversitesi var. webacademic ranking denilen bir diğer üniversite ölçüm sıralamasında istanbul üniversitesi dünyada 190.sırada iken atatürk üniversitesi 1443.sıradadır.
*****************************************
atatürk üniversitesi mezunlarının rektörlerin çoğunluğunu oluşturmasını bir de bu açıdan değerlendirin.
trabzonlu oluşu tamamen siyasi.
**************************************
kusura kalmayın elitist değilim, elitist olmak kötü bir şey değil
ama istanbul, ankara, izmir doğumlu olup istanbul,odtü,boğaziçi,ankara,ege mezunlarının rektörlerin çoğunluğunu oluşturması - üniversite kalitesi ve rektör seçimi- siyaset parametrelerinin de üniversitelerimiz kalitesi açısından irdelenmesi gerekir.
People
0
7) ö.ismail (dr)
09.09.2014 17:36:30
hocam mantıklı bir şey yazında inanalım ya....
People
0
8) Dr.MU (Doktor)
09.09.2014 13:17:15
Bir de başhekimlere, bakanlara bakın. orada da benzer sonuçlar göreceksiniz.
People
0
9) Vk (Dr)
08.09.2014 17:46:07
Rektörlerin siyasi düşünceye göre atandığının tescili ...
People
0
10) ismail (dr)
08.09.2014 15:49:58
Tühh..Ben nasıl rektör olamamışım yavv.Bende oradan mezunum halbuki..
Yazarlar
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer