YAZARLAR

Tüm Yazarlar

Beyin Cerrahisi Akademisi 2019, İsmail Hakkı AYDIN
 İsmail Hakkı AYDIN

18.11.2019, Pazartesi

Tüm Yazıları

Beyin Cerrahisi Akademisi 2019,

İsmail Hakkı Aydın

 

Beyin, hep meçhuller deryası ve sırlar ummanı olarak çıktı karşımıza... Girdikçe içine, dokundukça sır perdesine, bir başka çözümsüz problem bir başka muamma bir başka enigmatik sır dikildi önümüze... Çözmeye çalıştıkça o da bizimle köşe kapmaca oynarcasına ve inadına yarışırcasına açmamızı ve hayatın devamı için merhametle fütuhatını bekleyen nice kapalı kapılar koydu karşımıza... Ömrümüzü hep bu yolda tüketmeye, ter dökmeye de zevk ve haz akarak devam edeceğiz. Bu sebeple değil midir ki bunca araştırma, bunca konferans, bunca makale ve bunca kitap yazdım yıllardır ben de... Allah fırsat verirse, ömrümüz kafi geldikçe hayata katkı sağlamak amacı ile konuşmaya, yazmaya bu yolda gayretle ve aşkla devam edeceğiz.

 

Bu nedenle 2014 yılında kurduk Türk Nöroşirürji Akademisi’ni. Ülkemizde Türkiye Bilimler Akademisi dışında, branş bazında ilk olarak kurulan bu akademimiz, beyin cerrahisi ve araştırmaları sahasında dünya standartlarında, bilimsel olarak belli bir seviyenin üstüne çıkmış nöroşirürji profesörlerini üye olarak kabul etmektedir.

Her yıl, kurulduğundan beri düzenli olarak bilimselliği oldukça yüksek düzeyde konferanslar düzenleyen akademimizin 2019 Yılı Bilimsel Konferansı, Atatürk’ün Samsun’a çıkışının yüzüncü yılı münasebeti ile 07-10 Kasım 2019 tarihleri arasında Samsun’da yapılmıştır.

Akademi Dönem Başkanı, vefakâr kadım dostum ve muhterem kardeşim Prof. Dr. Kaya Aksoy’un ve Konferans Düzenleme ve Organizasyon Kurulu Başkanı Sevgili Kardeşim Prof. Dr. Kerameddin Aydın ve ekiplerinin üstün gayretleri ile bilimselliği makabline kıyasla çok yüksek ve istikbale ışık tutacak ve ilham verecek düzeyde bir kongre gerçekleştirdikleri için, bihakkın herkesin takdirine mazhar olmuşlardır. Ben de kendilerine münhasıran teşekkür ediyorum.

Benim de “Holistik Beyin” başlıklı ve daha önce ana konu olarak mevzubahis ettiğim birçok makaleme istinaden ( https://www.ecronicon.com/eco19/pdf/ECNE-02-ECO-15.pdf, https://www.medimagazin.com.tr/authors/ismail-hakki-aydIn/tr-beyin-denen-mechul-72-87-4170.html https://www.medimagazin.com.tr/authors/ismail-hakki-aydIn/tr-noroteknoloji-72-87-4201.html, https://www.medimagazin.com.tr/authors/ismail-hakki-aydIn/tr-norokuantum-72-87-4194.html, https://www.medimagazin.com.tr/authors/ismail-hakki-aydIn/tr-ah-su-beyin-dedikleri-world-braIn-webwbw-72-87-4187.html, https://www.medimagazin.com.tr/authors/ismail-hakki-aydIn/tr-global-beyin-agIna-dogru-bir-adIm-72-87-4183.html), Atomaltı Dünyası, Kuantum Biyolojisi, Hologram, Nanonöroşirürji, Nöroteknoloji, Nörokuantoloji ve Beyinlerarası İnternet (wbw, gbw) muhtevalı konuşmamın yanında; Nöronal Regenerasyon, Nanoskop, Aksonal ve Nöronal İletişim, Anevrizmalar, AVM, Mikro-Cerrahi Teknikler ve Beyin Tümörlerinin Teşhis ve Tedavi Yöntemlerindeki Yenilikler ve Araştırmalar, uluslararası düzeyde sahalarında temayüz etmiş bilim insanları tarafından dile getirilerek, tartışmak, paylaşmak ve fikir teaddisinde bulunmak fırsatını haz alarak değerlendirdik.

Türk Nöroşirürji Akademimiz, hep genç arkadaşlarımıza fırsat vermek ve teşvik etmek gayesini kendisine ilke edinmiştir. Bu vesile ile de genç arkadaşlarımızın mesleğimiz ve beynimiz ile ilgili istikbale matuf parlak fikirleri, atmış beşi aşmış, saçı başı ağarmış biz kıdemli hocaların da müsterih olmalarını sağlamıştır. Bu arada, Kuş Cenneti ve Şahinkaya Kanyon Gezisinin de toplantımıza çok ayrı bir renk kattığını da ifade etmek isterim.

Bayrağı daha da ileriye getireceğinden hiç şüphemiz olmayan, herkesin sevgisini ve itimadını kazanmayı başarmış sevgili kardeşim Prof. Dr. Zeki Şekerci’yi de “Gelecek Dönem Başkanı” olarak da “oybirliği” ile seçtiğimizi ilan etmek isterim.

Konu ile ilgili birkaç aforizmamız ve Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Musikisi Sanatçısı sevgili Bekir Ünlüataer tarafından bestelenen ve icra edilen bir rubaimizle bitirelim.

*Bilim, deney ve matematiktir. Demokrasi değil!

*Ucuz akademisyenlik, akademik kapitalizmi besler!

*Ucuz profesörler (!) çoğalınca, akademik kapitalizmin borazancıları da ucuzladı!

*BEYİN/AKIL; Allah’ın mahlûkata en büyük lütfu...

*Sen beynine sahip olmazsan, başkaları sahip olur!

*Beyin evdeki genç kıza benzer. Boş bırakmaya gelmez!

*Bilim insanlığın ortak mirası, sanat ise lisanıdır.

*Beyin; dipsiz kuyu...

 

Güfte: İsmail Hakkı Aydın

Bestekâr ve Hanende: Bekir Ünlüataer

Makam: Kürdîlihicazkâr

Usül: Düyek

https://youtu.be/jp1wLJ3xSHc

Sanma bir gün bitecek bizim kutsal sevgimiz.

Ebediyen sürecek bu ruhsal ahengimiz.

Yıldızlar kadar yüce, ufuklar kadar geniş,

Aşkla sürsün dilerim, bu beraberliğimiz!

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
Yazarlar
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer