YAZARLAR

Tüm Yazarlar

Bu Zamanda Cerrah Olmak! İsmail Hakkı AYDIN
 İsmail Hakkı AYDIN

11.06.2012, Pazartesi

Tüm Yazıları

Medimagazin köşe yazarlarımızdan Prof. Dr. Şahin Aksoy’un vefatını üzüntüyle öğrendim. Merhuma rahmet, ailesine ve sağlık çalışanlarına başsağlığı diliyorum.

Bu makalede, belki biraz megalomanlık ve biraz da kibir kokusu ve serzenişi hissedilecek amma, gerçekleri de göz ardı etmemek gerekmektedir. Bu sebeple, meslektaşlarımın engin hoşgörüsüne ve her şeye rağmen, mesleklerini devam ettirebilecek mukavemeti kendilerinde bulan ve her şeye dayanma ve katlanabilme güçlerine ve füsunkâr gönüllerine iltica ediyorum.

 

Ambroise Paré'nin (1510-1590) kemikleri sızlasa da, berberlikten mülhem bir meslek olduğu söylense de, Cerrahi, uzun yıllar tababetten farklı ve ayrı telakki edilmiş ve eğitim-öğretimi de çeşitli disiplin ve parametreler dikkate alınarak sürdürülmüştür. Geleneksel (conventional) metotlar, bugün bile, dünyanın birçok ülkesinde, cerrahi eğitim ve öğretimin esasını teşkil etmektedir.

 

1827’de İstanbul, Şehzadebaşı'nda Tulumbacılar Konağı’nda kurulan tababet eğitimi veren, günümüz tıp fakültelerinin prototipini oluşturan okul, daha ziyade kitabi eğitim ve öğretime dayalı TIPHANE-İ AMİRE ve ağırlıklı olarak alaylı-tecrubi eğitime dayalı CERRAHHANE-İ AMİRE diye adlandırılan, iki farklı bölümden meydana geliyordu. 1836 yılında, bu iki bölüm birleştirilerek, fakülte şahsiyetine büründürülmüş ve Sirkeci'deki binasına nakledilmişti. Hatta bu yıllarda, doktor milleti; tabipler, göz hekimleri ve cerrahlar diye üç grupta telakki ediliyorlardı.

 

Cumhuriyet Dönemi’nde bile, yaşı müsait olan meslektaşlarımızın da çok iyi hatırlayacakları gibi, doğruluğu tartışılsa da, özel seçilmiş volonter cerrahi asistanlığı, normal sınıflama dışı tutuluyordu. Komplikasyonları, cerrahların tevazularının esas nedeni olsa da, ruhlarındaki çılgın çocuk, yeniliklerin kapılarını zorlamalarına vesile oluyordu.  Çünkü risk almadan, büyük başarılar pek mümkün olmuyordu. Bütün bunların şüphesiz, birtakım avantaj ve ayrıcalığı da söz konusu idi.

 

Gel gelelim günümüze...

Performans hesaplamak,  günü kotarmak, mesainin dolmasını beklemek, hastayı tedavi etmekten ziyade, gazabına uğramamak, ameliyata girmemek için bahaneler ihdas etmek, mahkemelerde sürünmek, tazminatlara mahkûm olmak, yaralanmak, aşağılanmak, katledilmek gibi korku ve düşüncelerin psikozundan ziyade, riski ve komplikasyonu daha az olan branşları tercih, akılcı ve mantıklı durmaktadır.  Böyle giderse, TUS giriş puanları tedrici olarak azalan cerrahi branşlar, gazete ilanı ile asistan arar duruma düşeceklerdir.

Biz yine, bir yeni rubaimizi paylaşalım.

 

YAR-I SEHHAR

Bilirsin, Şems-i Mah'ın, Yar-i Sehhar aşkısın,

Nazınla, niyazınla, fisunkar bir şarkısın.

Bu müebbet kıyamda, hilalsin gülümseyen,

Umutsuz aşıkların, gerdanında takısın.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
0
1) hasan ekim (dr)
17.06.2012 13:15:05
Bugün hasta hakları sağlık hakkının üstünde bir imtiyaz kazandığından artık büyük cerrahi girişimleri yapmak enayilik gibi olmuş. Politikacılar tarafından şımartılan hasta yakınları hekime saldırıyı rutin bir olay haline getirmiştir. Üstelik hakimlerimizde bu saldırganlara sıfır ceza verdiğinden teşvik eder hale gelmişlerdir. Bu durumda ağır riskli operasyonları yapmak çok zor. Henüz periferik tıp fakülteleri uyanmadığından riskleri alıp büyük operasyonları yapıyorlar. Ama tehlikeli gidiş onları da etkileyecek.Batıda ağır tazminat ödeyenler hekimler doğuda ise öldürülüyor. Sanki kanser, siroz, terminal böbrek yetmezliği vs öldürücü bir hastalık değilde normal bir şeymiş gibi algılanır oldu. Son dönem kanser hastaları bile ölünce bakanlık bir gecede şu kadar hasta öldü diye hemen soruşturmaya geçiyor, ama artık bu tip hastaları korkarım ki kimse kabul etmeyecek, zaten özeller almıyor. Malesef zamanında başbakana kötü muamele eden bazı hekimler yüzünden böyle kötü bir duruma itildik. Halbuki hekimlerin çoğunluğu öyle değildi. Sanki tüm meslek camialarının (politikacı, mimar, savcı vs) hepsi temiz mi?Bazı kötü niyetliler yüzünden bir meslek camiası böyle aşağılanır mı?
People
0
2) Bedrettin alyamaç (iç.hast uzmanı)
14.06.2012 16:12:15
Cerrahi branşlara müstesna bır saygım ve sevgim var.Ancak bu günün Türkiyesinde cerrahlık yapılamyacağını üzüntüyle belirtmek istiyorum..ama ümitsiz olmayın gün gelir devran döner...yavrularımız o güzeel ve saygın dönemlşere döner bir gün.....
People
0
3) gf (dr)
14.06.2012 06:50:19
Hocam hani Üniversiteniz avukatları aracılığı ile hem hukuksal hem bilimsel olarak ota, çöpe, cozmoya , kırık çıkıkçıya savaş açıyordunuz...
People
0
4) Dr.Cevdett (cerrah)
12.06.2012 09:42:05
Sevgili hocam hadi emekliliğiniz geldi siz kurtardınız ya biz ne yapalım?Kendimi gittikçe daralan ve ucunda ışık olmayan bir tünele tıkılmış itile kakıla yürüyor gibi hissediyorum.Uzun zaman sonra bakanlığımızın döner sermaye vermeme mobbingine aldırmayarak(3000 tl döner karşılığı) 31 gün izin kullanıyorum.Şu dörtlüğün bizleri çok iyi ifade ettiğini düşünüyorum.

''Kimseye etmem şikayet ağlarım ben halime
Titrerim mücrim gibi baktıkça istikbalime
Perde-i zulmet çekilmiş korkarım ikbalime
Titrerim mücrim gibi baktıkça istikbalime''
Yazarlar
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer