YAZARLAR

Tüm Yazarlar

Ekranlarda Rezalet! İsmail Hakkı AYDIN
 İsmail Hakkı AYDIN

28.05.2012, Pazartesi

Tüm Yazıları

Daha önce bu köşede, bu minval üzere, birkaç makale yazarak, konuya temas etmiş ve parmak basmış olmama rağmen, ilgililerce, çok daha mühim meselelerle meşguliyetleri sebebi ile olsa gerek, çözümleyici ve tatmin edici adım atılamaması, kayda değer bir ilerleme gösterilememesi ve umutsuzluğumu daha da körüklemesi sebebi ile bu hususta, bilgiye ulaşımın akıl almaz bir hıza ulaştığı bu zamanda, yazı yazmaktan hicap duyuyorum.

 

Bu kadar başıbozukluk, haddini bilmezlik, pervasızlık, lakaytlık, densizlik, utanmazlık, yüzsüzlük ve kendini bilmezlik, tıbbi bilimsel veriler bir tarafa, makul, akli ve mantıki izahtan bile yoksundur. Kerametleri ve hocalıkları kendilerinden menkul, unvanlı unvansız bir güruh, yanlarına yardakçılarını ve şakşakçılarını da oturtup, rezaletin bütün sınırlarını zorlarcasına, ahlaki mi, etik mi, hukuki mi, helal mi, haram mı demeden, “Kazanayım da, nasıl olursa olsun.” düşüncesindeki medya patronlarına parayı bastırıp  ekranlardan ahkâm kesmekte, reklamlarını yapmakta ve akıllarınca hastaları tedavi ettiklerini yayıla kaykıla, insanların hassas noktalarını tespit ederek, mürai bir suratla anlatmaktadırlar.

 

Şirket-i Hayriye vapurlarındaki tarak satanları hatırlatırcasına, çanak, çömlek, çarık, tencere, tava, elma, armut, şerbet satar gibi, bangır bangır reklamlarla, anlı-şanlı hocalar(!), profesörler(!), Efsane Filozof  Sakallı Celal’in “Bu kadar cehalet, ancak tahsil ile mümkündür.” serlevha mahiyetindeki sözünün, bir kere daha ne kadar isabetli ve hakiki bir ifade olduğunu ispat edercesine, anadan doğma-sonradan olma, ateşli-ateşsiz, döküntülü-döküntüsüz, ağrılı-ağrısız, akıntılı-akıntısız, kilolu-kilosuz, iyi huylu-kötü huylu her türlü hastalığı tedavi ettikleri iddiası ile ilaçlarını(!), kendilerince (Şark kurnazı) destek mahiyetindeki ürünlerini(!), müşterinin arzusuna göre, kapı teslimi de dâhil olmak üzere  pazarlamaktadırlar.

 

İçlerinde tıp doktoru olduklarını da iddia edenler, bazı meslektaşlarımızın da katkı ve destekleri ile(!), hekimlerimize uygulanan, “Nush ile uslanmayanı etmeli tekdir, tekdir ile uslanmayanın hakkı kötektir” (…günümüzde ölümdür…) kaidesinin sırrına çok erken vakıf oldukları için, kutsal  mesleğimizden sırra kadem basarak paçayı kurtarmış ve bu süfli yolu tercih etmiş olabilirler. Lakin “Kel başa şimşir tarak!” düsturunca, çok da haksız sayılmamalıdırlar!

 

Daha önce bu köşeden çağrıda bulunmuştum. Tekrar ediyorum. Her türlü hastalığı tedavi ettiğini beyan edenler! Lütfen, varsa bilimsel olduğunu iddia ettiğiniz verilerinizi, modern tıbbi literatür ışığında, uluslararası arenada yayınlayınız. Dünyadaki bütün hekimler duysun, okusun, öğrensin, uygulasın ve insanlığa faydalı olsun! Milletimizin dini duygularını istismar etmeyiniz. İslami sözleri kullanarak, halkımızı kandırmayınız.

 

Allah, aklı ve ilmi, her şeyin üstünde tutmuştur. İlimde taassup yoktur ve bilgi insanlığın ortak mirasıdır. İki lafınızın birinde(!) ismini zikrettiğiniz Allah, bilginin ve tecrübenin paylaşılmamasını,  gizlenmesini yasaklamıştır. Bilimin tartışılacağı mekân, televizyon ekranları değil, üniversiteler, bilimsel dergiler, ciddi mesleki konferanslar ve kongrelerdir. Şeytanın bile aklına gelmeyen yöntemlerle icra-i sanat(!), bu dünyayı bilmem ama, öteki dünyanızı cehenneme çevirir.

 

Konunun ehemmiyetine binaen, Sağlık Bakanlığı, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, üniversiteler, RTÜK, Cumhuriyet savcıları ve emniyet birimlerinin  konu ile yeterince ilgileneceklerine inanmak isteyerek, mutat olduğu üzere, yeni bir rubaimizle  bir başka âleme yelken açalım.

 

SECDE YÜKLÜ ŞAFAK

           

Sunduğum kadehimde iz bıraktı dudağın.

Şiiri var, ne mutlu, yürüdüğün sokağın!

Hala, ziyası, nuru ruhuma süzülüyor,

Seninle uyandığım, secde yüklü şafağın.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
0
1) hasan ekim (dr)
02.06.2012 22:45:54
Kanserden hastası ölen hasta yakınları hekime saldırdıkları halde, neden bunlara bak beni kandırdın çok para verdiğim halde iyileşmedi diye hesap sormuyor? bakanlıklarda her derde deva soya vs ekstrelerini astronomik fiyatla satan bu kişilere müdahale etmiyor, halbuki vergisini veren bir hekime ise neden muayenehanen standartı karşılamıyor diye müdahale edebiliyor. Bunları bir koruyan var mı? makyajlı kızlarla reklam yapan sakal bırakarak veya peygamber adını kullanarak halkı kandıran şarlatanlar oldukça gerçek hekime de bilime de ihtiyaç yok.
People
0
2) Murat (Hekim)
02.06.2012 20:01:06
Ben daha önce malum şahsı bakanlığa ve rtük e şikayet ettim. Ancak çok sonra anladım kı,bu malum şahsın kökü biraz derinlerde,yoksa bu kadar süre,her geçen gün işleri daha da büyüterek,gözümüzün içine baka baka dolandırıcıl yapmasına izin verilmezdi.
People
0
3) hd (dr)
01.06.2012 07:28:12
Hocam söz zamanı değil eylem zamanı. Yönetici gaflet delalet vehatta hıyanet içinde. Bu durumda görev sizde başlatın hukuk mücadelesini. Bilgilendirme, reklam, eğitim,sivil toplum örgütleri,üniversiteniz ve üniversitelerhareketlendirin,, Bakın arkanızda nasıl bir güç oluşuyor.Yani bundan 10 sene sonra bu yazılanlar değil, ne yaptığımız konuşulacak.
People
0
4) celil (dr)
30.05.2012 19:02:28
Sanırım aklın, bilimin ve bilimadamlarının küçümsenmesi, şarlatanların popüler olmasına ses çıkarılmaması hatta teşvik edilmesi, haklı olmaktan çok güçlü olmanın her zaman kazanması bilnçli bir siyasetin sonucudur. Hurafelerin ve kaba kuvvetin hakim olduğu, bilim adamlarının afaroz edildiği yeni bir çağa giriyoruz, hayırlı olsun!!
People
0
5) İsa ASLIYÜCE (MEDİKAL GAZ SISTEMLERİ)
30.05.2012 16:58:15
Hocam gunumuz turkıyesınde dusunulecek o kadar sey varkı sızın yakaladıgınız bırısı tv kanallarında yeterınce dızımız mevcut ne yazıkkı ev hanımları yarı doktor oldular cocuklar desenız agızlarından cıkan ısteklerın hemen olmasını ısterler yanı tv takıpcılerıne baktıgımızda konusulacak o kadar cok sey varkı sohbetlere yansıyan konusmalar bıle yeter ama bu mıllet bu memleketde oynanan oyunları tek tek bılıyor artık mılletımız o kadar cehıl degıl.Dusunsenıze bır ulkede 480 dızı olacak vede hıc bırı egıtıcı olmayacak dusunmek bıle ınsanı urkutuyor.nefesınıze saglık kolay gelsın.
People
0
6) Ayşe Gürel (Hekim)
29.05.2012 13:21:27
" Lütfen, varsa bilimsel olduğunu iddia ettiğiniz verilerinizi, modern tıbbi literatür ışığında, uluslararası arenada yayınlayınız." diyorsunuz. Nasıl yayınlayacaklar? Hangi etik kuruldan izin alıp o "çalışmalarını" yaptılar? Bu konuya girilse hapis cezası ile yargılanırlar.
People
0
7) hs (dr)
29.05.2012 06:58:42
Sayın hocam sizler etrafında onlarca hukukçusu olan güçlü insanlarsınız, üniversite sahibisiniz. Neden savcılığa suç duyurusu yapıp üniversite olarak bu tip canilere savaş açmıyorsunuz. Hadi bayrağı siz tutun önder olun. Bir mücadeleyi başlatın.....
People
0
8) Nasuhi Engin AYDIN (Hekim)
29.05.2012 05:39:25
Sayın Profesor Ismail Hakkı Aydın tamamen halısınız. Malesef tolum bilinci ve duyarlılıgı henuz tam gelismedi [herkes sadece seyrediyor]
People
0
9) hd (dr)
28.05.2012 14:54:56
Hocam daha deşifre edici yazıp sağlık bakanlığı ve tarım bakanlığı ilgili birimlerine ve hatta cumhuriyet savcılığına üniversiteniz aracılığı ile suç duyurusunda bulunursanız sanırım daha etkili olur. Yoksa bunları hep yazıp eleştiriyoruz ama nafile...Malesef noter i ilaç kullanım onayı veren kurum zanneden halkımızın cehaletini kullanıyorlar.
Yazarlar
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer