YAZARLAR

Tüm Yazarlar

Hastalıktan Korkma, Hastaneden Kork! İsmail Hakkı AYDIN
 İsmail Hakkı AYDIN

29.12.2014, Pazartesi

Tüm Yazıları

Makaleme isim olan bu  “Hastalıktan Korkma, Hastaneden Kork!” sözü, hepinizin malumu olan ve burada tekrar etmeyeceğim bazı tekerlemelerden, ironik maksatlı ve çok önemli bir hususa parmak basmak gayesi ile türetilmiştir!

 

Evet, neden hastaneden, ya da bazı hastanelerden korkmak gerek? Tabii ki, bazı hastanelerin, insanı çileden çıkartan uygulamalarından ve bu uygulamalarına “vurun abalıya” kabilinden payanda olmak mecburiyetinde bırakılan ve en büyük düşmanlığı yine kendi meslektaşlarımızdan gören bazı hekimlerden de korkmak gerekmektedir.

 

Nitekim namuslu bir şekilde ayakta durabilmek, hizmet vermek ve hayatiyetlerini sürdürebilmek için hukuki ve meşru yollarla mücadele veren, gerek resmi ve gerekse özel hastanelerin dışında kalan bazı sağlık kuruluşları, kanun ve yönetmeliklere olan tepkileri ve intikam duyguları ya da doymak bilmeyen kapitalist ihtirasları sebebi ile hem kendi politikalarını ve hem de geçim sıkıntısı çekmeye mahkûm edilmiş ve bu sebeple seslerini çıkartamayan, ırgat muamelesi ile çalıştırılan, herkese düşman belletilen meslektaşlarımızı habis emellerine alet etmektedirler.

 

“Performans”mülahazaları ile bu fasit daire içine girip, gerek idari mekanizmaları gerekse kanun ve yönetmelikleri bahane ederek, tıbbî ahlak ve etik ilkelerle birlikte teşhis, tedavi ve endikasyonların canına okuyan bazı hekimlerin de buna çanak tuttuklarını ifade etmek isterim.

 

Bir zamanlar, reçetesinin her iki yüzünü pahalı ilaçlarla doldurmayan bazı muayenehane hekimlerine, bazı eczanelerce hasta refere edilmezdi. Şimdi de, her ne adla olursa olsun, bazı kurum ve kuruluşlarca, endikasyona bakılmaksızın, hastasına çok geniş laboratuvar tahlilleri ve BT ve MRG gibi radyolojik tetkiklerin yanında, girişimsel yöntemleri ve gerekli gereksiz ameliyatları önerenler el üstünde tutulmakta, diğerlerinin ise çanlarına ot tıkanmaktadır!

 

Niçin istendiğini kendisinin bile bilmediği tahlillerle dolu çarşaf çarşaf laboratuvar sonuçlarını ve okuma zahmetinde bulunmadığı radyolojik raporlarını göstererek, hastaları korkutup, endikasyonsuz ameliyat ve uygulamalara zorlayan, performanslarına ve patronlarına kıyak çekmek için gayret içerisinde olanlar, “minare-kılıf” özdeyişine taş çıkartmaktadır.

 

Başın mı ağarıyor, hemen MRG, zaten doktor istemezse, hasta hekimin kafasını keser!, hiç acımaz!  Sağ üst kadranda ağrın mı var, karaciğer biyopsisi gerek... Hangi gaye ile istendiği meçhul geniş rutin tetkikler, Allah'ın emri. Muayene mi, Hak getire... Performansa puan, yöneticiden veya patrondan takdir gerek!

 

Yoğun bakım üniteleri ise bir başka muamma... Amacına uygun kullanılıyorlar mı? Özellikle hasta sevk ve kabulünde ne gibi şayialar dolaşıyor ortalıkta. Bu husus, başka bir makalenin konusu olsa, yeğdir.

 

Bütün bu nedenlerden dolayı, kırk yılı aşkın bir süredir tıp dünyası içerisinde her türlü engelleme ve ihanete karşı tırnaklarıyla mücadele eden bir kişi olarak, hasta olmaktan, hastaneye gitmekten ürküyorum, korkuyorum!  Vatandaş ne yapsın?

 

Bir kere ayağını felsefe ve politikası sapkın hastanelere atmaya gör. Gör başına neler gelir!

 

Hayır, hayır. Unutur muyum hiç... Sonra üç kitabın muhatabı KKNHHK ne der!

 

İşte, HİCRAN’dan, HİCRAN için HİCRÂNÎ bir rubâî... (HİCRAN, Ismail Hakkı AYDIN, Öteki Adam Yayınları, İstanbul, Sayfa: 169, 2013).

 

 

NE "YÜZÜNDÜR CİHANI", NE DE "SEMT-İ DİLDÂRE"

 

Kimin meftûnu olup gittin, kaldım bîçâre,

Dermansız dertlerime, mümkün mü Sen'siz çâre!

Yıkıp vîrân ettiğin kalbime, "NEFES" olmaz,

Ne "Yüzündür Cihânı",  ne de "Semt-i Dildâre".

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
0
1) OPDR (OPDR A. YILDIZ )
09.01.2015 08:34:16
BEN SADECE BİRŞEYDEN KORKARIM...
O DA ŞU:
HUKUKTA SENİN GALATASARAY DEDİĞİNE BAŞKA BİRİNİN FB DEMESİNE...
YANİ ACİLEN TIP MEVZUATI ADI ALTINDA SPESİFİK DÜZENLEMELER OLMALIDIR.
ÖYLE 17 AYRI KANUN , YÖNETMELİK VB İLE OLMAZ...
KESİN ÇÖZÜM BUDUR...
YOKSA HERGÜN ELEŞTİRMEYE, KÜFRETMEYE DEVAM...
SONUÇ: NE OLACAK BEŞİKTAŞIN HALİ?????
People
0
2) op.dr. (nöroşirürjien)
07.01.2015 14:15:33
peki hoca;iyi güzelde,bunları şu sizin uzmanlık dernekleri ve kongrelerde söylesen de, milletin belini, boynunu, omurgasını nalbur dükkanına çeviren,ama bir epidural hematomu bile uzaklara sevk eden meslektaş dediğin bu adamlara ve bunları yetiştiren, aslında uluslararası şirketlerin türkiye temsilciliklerini dolaylı yoldan da olsa(muvazzalı)yürüten hoca kılıklı adamlara yuh çekseniz iyi olmazmı.artık herkes kendi kafasına ve kesesine göre hastalık ve ameliyat icat etme yarışında.sahtekarlık artık literatür oldu,görmüyormusunuz. kullandığı malzemeden para kazanma şansı yoksa o hastanın yüzüne bile bakmayıp "benlik değil" diye başından savanlara lanet olsun diyorum. işin ayarı iyice bozuldu bilesin bunu.
People
0
3) OPDR ERSAN KUTLU (OPDR)
05.01.2015 16:00:04
KALEMİNİZE SAĞLIK HOCAM ;
HASTANELER SİRK GİBİ...
ETİK YOK DENETİM YOK...
HASTANEYE DÜŞENE KADAR............
People
0
4) ümit ali malçok (beyin omurilik ve sinir cerrahı)
03.01.2015 12:09:17
Kaleminize sağlık hocam. Etik ve denetim olmadan yasaların bir anlamı yok.
People
0
5) Mustafa Hud Çulcu (Başbkanlık Gm.Müstş.personelinden emekli)
03.01.2015 09:44:54
Çok ciddi,hayati bir yazı.10 yıllık KOAH hastasıyım,yoğun bakım konumundan(değişik tedavilerle) iyileştim.Atak geçirmek nedir unuttum desem yalan olmaz.Tedavimi deneyimlerle sürdürdüm,ama böyle olmamalı,tedavi görenler gördükleri tedavinin faydalarını aynı hastalık mübtelalarına duyurabilmeli.İyi ki varsınız efendim İsmail bey.Yazınız için sonsuz şükranlar sunarım.
Yazarlar
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer