YAZARLAR

Tüm Yazarlar

Hekim Avcılığı! İsmail Hakkı AYDIN
 İsmail Hakkı AYDIN

06.05.2013, Pazartesi

Tüm Yazıları

 

Sevgili meslektaşlarım!

 

Makalemizin başlığını yanlış okumadınız, doğru, “Hekim Avcılığı !”...

 

Yeni bir meslek dalı!

 

Nitekim, günümüzde hekimleri tuzağa düşürmek, yanıltmak ve açığını yakalayarak avlayıp şantaj yapmak, şu ya da bu şekilde menfaat sağlamak veya tazminata mahkûm etmek, artık yeni bir meslek, yeni bir sektör haline geldi.

 

Bu sektörün içerisinde hasta, hasta yakınları, sosyal güvenlik uzmanları, bilirkişiler ve avukatların yanında, üzülerek belirtmeliyim ki, Amerika Birleşik Devletleri (ABD)’nde de örneklerini gördüğümüz şekilde, danışman meslektaşlarımız(!) da bulunmaktadır.  

 

Bütün bunlara rağmen, her ne kadar ABD’de sigorta şirketleri, hekimlerin tazminat mahkûmiyetlerini belli kriterler çerçevesinde karşılayabiliyorlarsa da, ülkemizde meslektaşlarımız genellikle yüz üstü bırakılıp kendi kaderlerine terk edilmektedir.

 

Tazminatların meslektaşlarımızı etkilemesinden ziyade, benim üzerinde durmak ve vurgulamak istediğim esas konu, çıkar peşinde olan hasta, hasta yakınları, avukatlar ve maalesef bunların kötü emellerine hizmet eden, “HEKİMİN HEKİMDEN BAŞKA DÜŞMANI YOKTUR” (!) sözünü  nerede ise atasözü haline getirmek için gayret sarf eden, suflör-ispiyoncu hekimlerin(!), bir organizasyon içerisinde çalıştıkları hususudur.

 

Kötü emelli bu tür yapılanmaların faaliyetlerine, yine üzülerek ifade etmeliyim ki, medyada, yazılı, sözel ve görsel basında mütemadiyen, hekimleri küçültücü, suçlayıcı, tahkir, taciz  ve tazyif edici, muhtemel komplikasyonları hata olarak gösterip abartıcı ve kışkırtıcı haberlerin yer alması, tuz biber ekerek teşvik vesilesi olmaktadır.

 

Bir türlü aşağılık kompleksinden kurtulamayanlar tarafından yürütülen, tedrici olarak doktorların itibarsızlaştırması, toplumda hekimlerin düşman olarak gösterilmesi için yapılan çalışmalar yetmezmiş gibi, bütün bu tür çıkar amaçlı gayretler, sadece hedef ve muhatap alınan hekimlerde değil, tüm meslektaşlarımızda da  moral çöküntüsüne, çalışma azim ve şevkinin kaybolmasına sebebiyet vermektedir.

 

ABD’deki meslektaşlarını(!) kıskandırırcasına, sadece ve sadece hekimlerden çıkar ve kazanç sağlamak amacıyla muayeneye giden, ilaç kullanan ve hatta ameliyat olan art niyetli kişilerin, “HEKİM AVCILARI”nın olabileceğini akıllardan çıkarmamak gerekir.

 

“Yok gerekli tetkikler istenmedi, yok ilaç allerji yaptı, yok eksik tedavi, yok yanlış teşhis, yanlış ameliyat...” gibi,  bir sürü abuk-sabuk saçmalıklarla uğraşmak istemiyorsak, herkesi de düşman görme obsesyonuna kapılmadan, amma “ÖNCE CAN, SONRA CANAN” kaidesini de unutmadan, her şeyden evvel kendimizi düşünerek çok dikkatli ve tedbirli olmak, “DEVLET YAZIYA BAKAR.” prensibinin bilincinde olarak tıbbi-resmi kayıtları detaylı bir şekilde tutmak, hasta dosyalarını, münhasıran ameliyat notlarını,  o kayıtları-dosyaları bir meslektaşımızın inceleyerek bir eksiğimizi, bir açığımızı arayabileceğini düşünerek,  hiçbir şüphe ve istifhama yer ve fırsat vermemek üzere güvenli bir şekilde tekemmül ettirilmesine itina göstermeliyiz.

 

“Hicr-i Aşkındır beni Şair-i Hicran eyleyen” cevabi mısra  ile hayat bulan ve  NEFES’ten hemen sonra, ona inat, arz-ı endam eden, BEN’i “HİCRAN”, HİCRAN’ı da  “BEN” yapan, dumanı üstünde beşinci şiir kitabımız “HİCRAN”dan, “KÛY-İ  DİLÂR” isimli rubâiyi birlikte okuyalım ve gözlerimiz kapalı tefekküre dalalım.

(HİCRAN, Rubâiler, İsmail Hakkı AYDIN, Öteki Adam Yayınları, Barış Matbaası, Sayfa; 153,  İstanbul, 2013.)

 

KÛY-İ  DİLÂRÂ

 

“Mızrabınla Ûdunla” huzurdu her seferde,

“Yüzündür Cihânı” rast, devâ idi her derde,

“Semt-i Dildâre” diye bir sabâ şarkı vardı,

“Kûy-i Dilârâ”da mı, bilmem ki şimdi nerde.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
0
1) Can Ali Gürgüç (Kadın Hast.ve Doğum)
19.05.2013 15:28:40
41 yıllık tecrübeme dayanarak şunları söyleyebilirim:1.Hekimleri ayağa düşüren po- litikacılardır.Devletin sağlıkla ilgili görevini içinden çıkılmaz hale getiren,sonra suçlu olarak doktorları gösteren onlardır.2.Her suçlamanın arkasında bir avukat vardır.3.TTB'i hekimleri koruma görevini yapmamaktadır.4.Hekimlerin bir kısmı simsar kullanma alışkanlığı edinmişlerdir.5.Tıp fakülteleri ve eğitim hastanelerinde öğretim,durma noktasına gelmiştir.
People
0
2) drA (dr)
15.05.2013 01:04:50
hocam, bu sözünü ettiğiniz vicdan ahlak yoksunu kişiler yüzünden hekimler meslekten kaçmaya başladı .. adam illaki hekimden para alacak, umrunda değil onun hayatı mahvolmuş. ama kimse buna sittinsene katlanmaz. ben dahil bisürü hekim halen tıpdışı iş arıyor.
People
0
3) drali kuş (dr)
10.05.2013 16:13:26
Hocam ellerinize sağlık.
Arkamızda kuvvetli bir tabip odası, destekleyici bir sağlık bakanlığı lazım.
Çoğu kez bu iftiraları atanlara karşı doktorlar vakit darlığından, karşı dava açmanın getireceği maddi yükümlülüklerden dolayı sessiz kalıyorlar. Çamur at izi kalsın; tutturabilirsek ne ala alırız tazminatı şeklinde düşünen bir grup kötü niyetli çevrenin , kötü niyetli avukatlarında kışkırtması ile yaptıkları ne yazık ki yanlarına a kalıyor.
People
0
4) opdr motorettin (opdr eskiden)
09.05.2013 16:51:55
dr avcıları= hayalet avcıları=motorize birlikler oluşumu
People
0
5) RKTR (Uzm)
07.05.2013 00:23:53
Sayın Hocam, bu güzel yazınız vesilesiyle, ben de ülkemizde halen uygulanan malum “Milli Tıp Hukuku Formülü”nü hatırlatmak isterim:

Seri katil: sadece hapis

Doktor: HAPİS + TAZMİNAT + MESLEKTEN MEN + HAYATINI BİTİRME

Yazarlar
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer