YAZARLAR

Tüm Yazarlar

Makale Pazarı! İsmail Hakkı AYDIN
 İsmail Hakkı AYDIN

07.01.2013, Pazartesi

Tüm Yazıları

Bilimsel yayın, bütün dünyada olduğu gibi, ülkemizde de, her türlü akademik unvanın kazanılmasında, üniversiter sistem içerisinde öğretim eleman ve üyelerinin ilerletme ve yükseltmelerinde en önemli ölçüt olarak kabul edilmektedir.  Bunun yanında, dünyadaki üniversitelerin ilmi sınıflaması yapılırken, yine “web of Science” veri tabanı tarafından taranan dergilerde yayımlanan makaleler dikkate alınarak, bağımsız kuruluşlarca sıralama yapılmaktadır.

 

Öğretim üyelerinin ilmi kaliteleri,  uluslararası bilimsel platformda yıllara göre yaptıkları araştırmalara, yayınlara, bu yayınlara yapılan atıflara ve yayınlarının neşredildiği dergilerin impakt değerlerine göre hesaplanan kişisel “H faktörü”ne göre belirlenir.  Her ne kadar ülkemizde yardımcı doçent, doçent ve profesör unvanlarının kazanılmasında “H faktörü” çoğunlukla dikkate alınmasa da, gelişmiş ve muasır medeniyet seviyesini yakalamış, uluslararası, şahsiyet sahibi üniversitelerin olmazsa olmaz değerlendirme ölçütü özelliğini taşımaktadır.

 

Kanaatime göre, akademik unvanların kazanılması bir yana, üniversitelerin akademik idari makamlarına, müdür, dekan ve rektör atamalarında da, başkaca istenen şartlar yanında, “H faktörü” de önemli bir ölçüt olarak dikkate alınmalıdır.

 

Dünyadaki üniversiteler arasında ilk 500 içerisine girmek yarışında gayret sarf edilirken, üzülerek belirtmeliyim ki, bilim insanlarının dayanılmaz yükselme arzusunu fark eden bazı yerli ve yabancı (uyanık) yayın kuruluşları  para ile makale yayınlama politikası geliştirerek bir “pazar” oluşturmuşlardır!

 

Aslında, tarih boyunca her zaman,  her ülkede belli oranlarda olan bu bilimsel yayın ahlak kurallarının ihlali, günümüzde olduğu gibi gelecekte de olacaktır. Zira, 865-922 tarihleri arasında yaşamış olan Ebubekir Razi Eyvanî, konunun hassasiyetine binaen, problemi fark etmiş ve “Bir kantar ilim, bir okka edebe muhtaçtır.” vecizesi ile bu “pazar”a daha o zamandan parmak basarak, konuyu harikulade  bir şekilde özetlemiştir.

 

Bu makale pazarı genellikle,  yetersiz eğitim, hızlı yükselme isteği, meşhur olma arzusu (Hollywood sendromu), saygınlık kazanma ihtirası, maddi-manevi kazanç temini ve bazı ruhsal hastalıklara duçar olma gibi sebeplerle, kıdemli-kıdemsiz, genç-yaşlı bazı bilim insanlarını tahrik etmektedir. Bu kişiler ilim ahlakını bir tarafa bırakıp, “Ne kadar para, o kadar yayın” dellallığını kendilerine ilke edinir hale gelmiştir.

 

Aşırma, çarpıtma, uydurma, çoklu yayın yapma,  bölerek  neşretme, çıkar gayesi gütme ve yağmalama gibi birçok ilmi makale ahlakını hiçe sayan faktörler bir yana, maalesef birçok ülkede,   “etki değeri”(!) çok düşük olan bazı dergilerde büyük ücretler karşılığında, sipariş ile de yayın(!) yapan ve yaptıran şaibeli kuruluşlar cirit atmaktadır.

 

Her ne kadar TÜBİTAK ve TUBA, bu makale pazarının ve  ahlaksızlığının önüne geçmek için çeşitli faaliyetler sürdürüyorsa da, özellikle bilim ahlakına sahip, kişilikli bilim adamlarının, üniversitelerin, YÖK ve ilgili diğer kurum ve kuruluşların bu hususta ileri derecede hassas davranmaları gerekmektedir.

 

Bilimsel jürilerde görevlendirilen jüri üyeleri “H faktörü” dâhil olmak üzere, ilmi objektif ölçütler eşliğinde çok iyi bir seçime tabi tutulmalıdırlar ve bu bilim adamlarının da, yardımcı doçent, doçent ve profesör adayları hakkında verdikleri kararlarda ileri derecede hassas olmaları, bu “makale pazarı”nın da farkında olarak, ahlaklı bilimin ışığı altında, hakkı teslim etmek adına ince eleyip sık dokumaları şarttır.

 

Kitab-ı Müstakbel “HİCRAN” dan bir rubâîmizi paylaşalım.

 

VÂVEYLÂ DÜŞTÜ

Son perde, bir dilbere, gönül mübtelâ düştü.

Ne tâlihmiş benimki, mukaddes belâ düştü.

Tam cevrine alıştım derken, çöktü bir zulmet,

Yıkılası hâneye, yine vâveylâ düştü.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
0
1) cemal (op.dr.)
13.01.2013 11:30:33
ne varki bu yazdığınız durumlarda. SCI endeksine girdikten sonra ister ücretli olsun, ister düşük puanlı olsun belirlli bir standart sağlanmaış demektir.öyleki sizinde ücretli yayın yapan saudi medical journalda ve 0.138 puanı olan dergilerde yayınınız var.ilerleme isteği ve hırs üçkağıtçılık ve hırsıklık yapmadıktan sonra ne kadar güzel.
People
0
2) opdr kliçko (opdr (emekli))
08.01.2013 09:36:00
BİR DE ÜNİVERSİTEDE YILLARCA MAKAM VE MEVKİ İŞGAL EDİP, PARAMEDİKAL İŞLERLE UĞRAŞAN, ÖZDE BİR MEZİYETİ OLMAYAN AMA ZAMANINDAN BİRİ YA DA BİRİLERİ TARAFINDAN O MAKAMA GETİRİLDİĞİ İÇİN GEREKSİZ YERE YER İŞGAL EDEN ÖĞRETİM ÜYELERİ VAR... BUNLAR NE OLACAK? BUNLARI KİM DENETLEYECEK? İNŞALLAH KAMU HASTANELER BİRLİĞİ ÜNİVERSİTELERİ DE İÇİNE ALIR...
Yazarlar
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer