YAZARLAR

Tüm Yazarlar

“Men Çe Guyem, Tamburam Çe Guyed!” İsmail Hakkı AYDIN
 İsmail Hakkı AYDIN

07.02.2011, Pazartesi

Tüm Yazıları

Çok kısa bir süre önce bu köşede, “Tehlikenin Farkında mısınız?” başlıklı bir makale yayınlamıştım. Bu yazıda, son yapılan Tıpta Uzmanlık Sınavı  (TUS) sonucu meslektaşlarımın tercihlerini analiz ederek, komplikasyonları, riskleri ve hekimi mahkemelere sürükleme ve süründürme  ihtimalleri yüksek olan ihtisas dallarına rağbetin çok fazla olmadığı gerçeğini vurgulayarak, istikbale yönelik bu uzmanlık alanlarında yaşanabilecek problemlere dikkat çekmiştim.

 

Müspet ya da menfi içerikli telefon mesajları yanında, gerek elektronik posta adresime ve gerekse bu makale ile ilgili yapılan yorumlar dikkate alındığında, herkesin görmek istediği ve düşünmeyi tercih ettiği açıdan, yazıyı değerlendirerek fikir beyan ettiği anlaşılmaktadır. Bu tür yazılar, genelde atasözleri ve şiirler gibi yazarlarının düşüncelerinden ziyade, okuyanların yorumlamalarına ya da istedikleri gibi anlamalarına bırakılmamış olsa dahi, yine de her makaleyi, her okuyanın istediği gibi okuma, anlama(!) ve yorumlama özgürlüğü(!) vardır.

 

Bu nedenle, şahsi elektronik posta adresime gelen mesajlar haricindeki yorumları(!), ayrı ayrı dikkate alarak cevaplamayı, hem bilimsel, edebi ve sanatsal  kişiliğim hem yetişme tarzım hem de bu köşenin etik, ilkesel, ahlaki, felsefi ve fiziki kuralları sebebi ile düşünmüyorum. Ancak, gerektiğinde, Nef’i, Sümbülzade Vehbi ve Neyzen Tevfik’e rahmet okutturacak, adrese teslim, kişiye özel,  mürekkep yerine ateş dolu kalemimden volkan gibi fışkıran manzum cevaplarımın da olduğunu hatırlatmak isterim.

Yine de burada bir hususu açıklamak ve vuzuha kavuşturmak istiyorum. Ben her yazıyı kaleme alırken, okuyucularımın beyinlerinde oluşabilecek muhtemel istifham ve soruları dikkate alarak, “Tehlikenin Farkında mısınız?” isimli yazımda da olduğu gibi, ya satırlar arasında ya da makalelerimi bitirirken, genellikle konu ile ilgili seçtiğim beyit ve rubailerle sonlandırmayı adet edindiğim şiirlerle cevaplamaya veya mesaj vermeye özen gösteririm. Yazılarımda yer almasını tercih ettiğim rubailerin çoğu, yaklaşık kırk beş yıldır kaleme aldığım ve “Suz-i Dilara”, “Aşk”, “Vuslat” ve “Nefes” isimleri ile kitaplaştırdığım  eserlerimden alınmıştır.

 

Kalemimin edebi ve sanatsal kifayetsizliği(!) sebebi ile bazı hususların kaarilerim(!) (okuyucularım) tarafından yanlış anlaşılabileceği açıktır. Nitekim yaklaşık iki yıl önce bu köşede yazdığım yarı mizahi, yarı şaka ve hiciv içerikli, özellikle de, daha o günlerden bugünlere cevap olabilecek nitelikteki, “Edeb Ya Hu!”,  “Ah Bu Doktorlar!” ve “Doktor! Ayağa kalk!” adlı üç makalem bazı meslektaşlarım, bazı bilgili-bilgisiz, ilgili-ilgisiz ve yetkili-yetkisiz kişilerce gereğinden fazla ciddiye(!) alınmış, fikir beyan edilmiş, bütün meslektaşlarımızı derinden üzen ve inciten kararlar alınmış,  uygulamalar ve düzenlemeler yapılmıştır(!).

 

Evet… Bitirirken, yazımıza başlık olan sözü açıklamanın tam zamanı… 

“Men çe guyem, tamburam çe guyed”.

“Ben ne diyorum, tamburam ne söylüyor”…

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
0
1) İrfan murat yıldırım (öğretim üyesi)
13.02.2011 23:54:52
Sevgili Hocam,
Ukalalık diye değerlendirmemeniz dileğiyle yazınızın benim mesleğimi(Edebiyat) ilgilendiren kısmına küçük bir düzeltme yapıyorum.

Men çe guyem, tamburam çe sazed”.

“Ben ne diyorum, tamburam ne çalıyor"

Selam ve saygıyla
People
0
2) dr.zz (doktor)
11.02.2011 13:00:35
Hocam cerrahi bir yaşam tarzıdır. Sevmeyen seçmez. Maddi getirisi yüksek diye, cerrah olmayı kafasına koymuş bir meslektaş da cildiyeyi seçmez.
People
0
3) Aykut Sezer (Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı)
07.02.2011 21:38:24
Sayın hocam,
sizi üzmüş olan yazıları bilmiyorum ama uzmanlığımı onayladığınız o günden beri “Men Çe Guyem, Tamburam Çe Guyed!” başlıklı yazınızın ilk paragrafında değindiğiniz konunun çokta uzak bir gerçek olmadığını farketmiş bulunmaktayım. Artık uzmanların cinsiyetlerine göre değer kazandığı, az çalışan ama hakketmedikleri paraları birilerinin çıkardığı anlaşılması zor olmayan fakat sürekli yanlış uygulanan yönetmelikler nedeniyle alan ve bunu haklıymış gibi etraflarında anlatan uzmanları, siyaseten yönetici makamı alan ve yıllarını verdikleri uzmanlıklarını yapmayı unutan uzmanları, birbirlerinin hastalarına bakmayı performans saplantısı nedeniyle alışkanlık haline getiren uzmanları gördükçe; gönülden çalıştığı halde hep horlanmaya çalışılan uzmanlıkların tercih edilmemesi ve asistan bulunamayışı doğaldır.
Yazarlar
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer