YAZARLAR

Tüm Yazarlar

Millet Hasta Olmak İçin Can Atıyor! İsmail Hakkı AYDIN
 İsmail Hakkı AYDIN

27.01.2014, Pazartesi

Tüm Yazıları

Hasta olmayı cazip hâle getirip herkesi hasta sınıfına sokmak için, gerek ulusal gerekse uluslararası boyutta öyle gayretler sarf ediliyor ki,  berbat, beleşçi, cimri, çapulcu liseli ve her şeyin altında bir mana arayan kıskanç sevgililer gibi davrananlar bir yana, hiçbir şikâyeti olmayan ve tamamen normal ve sağlıklı olan insanların bile hasta olası geliyor. İşte, “Millet hasta olmak için can atıyor!” başlığını kullanmamız da bu sebepledir. 

 

Kapitalist dünyanın esaretine girmiş bazı medya organlarında ve özellikle televizyonlardaki uyduruk sağlık programlarında, doymak bilmeyen muhteris kartelin uydusu ve esiri, mütetabbib, şarlatan ve şark kurnazları öyle cazip kelime oyunları ile sözde ilaç ya da ürünlerini(!), ölümcül ve kronik hastalıklar bir yana, yine öyle uyduruk hastalıklar(!) ihdas ederek garantili, mucizevi tedavi reçeteleri(!) ile takdim ediyorlar ki, saf vatandaşlar ile beraber okumuş yazmış, mektep medrese görmüş münevver(!) insanlar bile hastalanmak ya da hasta kategorisine girebilmek için can atar ve yarışır hâle geliyorlar. 

 

Ayrıca, normal olarak sayılabilecek durumları anormal göstererek, laboratuvar tetkikleri üzerinde oynayarak(!), yeni çıkan alet-edevat ve tıbbi ürünlere daha çok müşteri kazandırabilmek için kontrol ve “check-up”(!) adı altında  promosyon mahiyetinde teklifler sunan bazı sağlık merkezleri ve hastaneler(!), insanların duygularını sömürüp suistimal etmekte ve meydanı boş bularak at koşturmaktadırlar. 

 

Her gün, iç dünyalarına gizlenmiş, paçalarından sızan çekememezlik ve aşağılık komplekslerinin bir ifadesi olarak doktor düşmanlığını provoke ve teşvik edici yayın ve beyanlarla, hekim meslektaşlarımızın aleyhine yeni bir düzenleme getirebilmek veya getirtebilmek için gecesini gündüzüne katarak gayret sarf edenler, keşke biraz da, yukarıda mevzubahis edilen irin ve cerahat dolu beyinlerin kokuşmuş ve malign metastatik faaliyetleri konusunda da toplumu uyararak, aydınlatıcı yayın ve programlar yapsalardı. 

 

Ancak bütün bunlara, “Yeter... Allah’tan Korkun!” diyebilmek için, Ziya Paşa’nın ifadesinde olduğu gibi, 

“Âdem'e Âdem gerektir, Âdem etsin Âdem'i

Âdem Âdem olmayınca, Âdem netsin Âdem'i” 

beyiti kulaklarımızda çınlamakta ve bizi, bu erdemdeki insanları mumla arar duruma getirmektedir. 

 

Diğer taraftan, namuslu, dürüst, mesleğini seven ve idealist hekimleri huzursuz etmek, canlarından bezdirmek, mesleklerinden soğutmak, sanatını icra ederken heyecan duymak ve zevk almak bir yana,  acı, korku ve ıstırap hissettirebilmek, zelil ve rüsva duruma düşürebilmek  için dört koldan her türlü provokasyon, gayret ve faaliyetlerin yaşandığı bir başka ülke daha yeryüzünde var mıdır, bilmiyorum!

 

Biz yine moralimizi bozmayalım. Müstakbel Rubâiyyat, “YÂ HAYY”dan bir rubâi ile herkesin kendi müktesebatınca, kâarilerimizin muhayyilesine girmeye çalışalım. 

 

 

 

SEBEBSİZ  NAZ 

 

(Mefâîlün, Mefâîlün, Mefâîlün, Mefâîlün)

Sitemler ettiğin demler, gözüm hasretle hep nâlan,

Hicab etmem bu hâlimden, perîşan can sana hayran,

Ne bir kâküle reftârız, ne bir ebrûya giryanız,

Gönül vuslat niyaz eyler,  sebepsiz nâz eder Hicran. 

 

 

 

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
0
1) Mehmet K. Çelenk (Uzm. Dr.)
30.01.2014 10:36:15
Hocam, laboratuvar tetkikleri üzerinde oynayarak hastaları gereksiz incelemelere sokan özel hastaneler var mı cidden ?

Böyle bir şey görüldüğünde, ihbar edilmesi / etmeniz gerekmez mi ?
People
0
2) RKTR (Uzm)
27.01.2014 14:18:12
“Her gün, iç dünyalarına gizlenmiş, paçalarından sızan çekememezlik ve aşağılık komplekslerinin bir ifadesi olarak doktor düşmanlığını provoke ve teşvik edici yayın ve beyanlarla, hekim meslektaşlarımızın aleyhine yeni bir düzenleme getirebilmek veya getirtebilmek için gecesini gündüzüne katarak gayret sarf edenler, ..”

İşte, “Milli Tıp Hukuku Formülü”nü getiren ve uygulayanlar da bu gibi patolojik canlılar. “Doktorlara dava açın !” diye açgözlüleri kışkırtanlar da bu taifeden. Bunları çok iyi anlatmışsınız Hocam. Göya “adalet, hak hukuk” (!) kisveleri altında, aslında tüm nefretlerini kusuyor, asla erişemedikleri ve erişemeyecekleri bir düzeyden hınçlarını alıyorlar.

Ama, eninde sonunda bunların hepsi hastalanacak elbette. Hatta ciddi hasta olacaklar. Böyle tiplerin özelliği şudur: O ana kadar birilerine ne kadar küfür etmiş olurlarsa olsunlar, işleri düştüğü anda onların karşısında el-pençe-divan pozisyonuna geçerler. Yani zaten alçakken, daha da alçalırlar. Tiynetleri iyice ortaya çıkar.

Bugün suçsuz hekimleri mahkemelerde perişan etmek için ellerinden geleni yapanları, yarın onların karşısında “Hocam, ne olursunuz ...” diye başlayan cümleler kurarken görürseniz, şaşırmayın. Kaçınılmaz sonuç bu. Hepsi işte aynen böyle olacaklar.

Yazarlar
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer