YAZARLAR

Tüm Yazarlar

Üniversitelerde Taban Puan Gerekli mi? İsmail Hakkı AYDIN
 İsmail Hakkı AYDIN

09.02.2015, Pazartesi

Tüm Yazıları

Uzun zamandan beri, her gün adı değişen ve hâlen hangi adla anıldığını bilemediğim Üniversite Giriş Sınavı konusunda ve gerek devlet üniversiteleri ile vakıf üniversiteleri  gerekse fakülteler arasındaki büyük uçurumun, çok büyük haksızlıklara ve istikbale yönelik büyük sıkıntı ve çözümsüz problemlere yol açacağı hususunda makaleler yazmaktayım.

 

En basit ifade ile en yüksek puanla öğrenci kabul eden bir devlet üniversitesi tıp fakültesi ile en düşük puanla kabul eden özel bir tıp fakültesi arasındaki puan farkının, son edindiğim bilgiler ışığında iki yüz (200) puan  kadar olduğu beyan edilmiştir.

 

Bu bir anlamda “Paran varsa, bir şekilde tıp fakültesine girmek mümkündür.” demektir. Buna, yatay geçiş gibi hâlâ bir türlü kabul edemediğim ve içime sindiremediğim, suistimali kolay bir yöntemi de ilave edersek durumun fecaati ortaya çıkar.

 

Belki, öğrenci kalitesinde yüz binlerle ifade edilebilecek makas açıklığı ortaya çıkacak, bu nedenle de, hekim düşmanlıklarının had safhaya uğradığı, sekteye ve zaafa uğratmak için ne gerekiyorsa yapıldığı tıp eğitimi, daha da vahim bir mecraya sürüklenebilecektir. Ayrıca, tıp eğitimi arzuladığı için gece gündüz çalışan, ancak ekonomik nedenlerle kayıt yaptıramayan on binlerce gözü yaşlı öğrencinin de hakları yenmektedir. Bunun hesabını acaba kim verebilecektir?

 

Son yıllarda çıkartılan kanunlarla, tıp fakültelerinin öğretim üyesi kadrolarında önemli derecede boşalmalar olmuş ve yerlerine tecrübeli, vasıflı ve kaliteli akademisyen bulmakta güçlükler ortaya çıkmıştır. Bozulan hiyerarşik yapıyı da buna ilave edersek, ayakların baş, başların da ayak olduğuna şahit olmamız kaçınılmazdır.

 

Ama olsun! İyi yetişmeyen, kendine güveni olmayan hekimler, hakarete, dayak yemeye, bıçaklanmaya, devletin kendi vatandaşına ödediği miktara nisbetle çok daha yüksek ve astronomik tazminatlara mahkûm edilmeye, horlanmaya, aşağılanmaya, karın tokluğuna çalıştırılmaya, insan yerine konulmamaya, hatta öldürülmeye daha tepkisiz ve daha dayanıklı olur. Bu da, bazı hasta ve hasta sahiplerini ve kendini bir türlü aşağılık ve hekim düşmanlığı kompleksinden kurtaramayan, libidosunu bu şekilde tatmin eden insan müsveddelerini memnun edecektir! Bir de, esaretinin farkında olmayan ve bir türlü doymak bilmeyen aç gözlü köleleri!

 

Şaka bir yana, tıp fakülteleri ile hukuk fakültelerine taban puan uygulaması getirilmiş. Çok geç alınmış bir karar…

 

Bu ülkede, devlet üniversitesinde doğru dürüst bir fakülteyi kazanamayıp da, parayı bastırıp özel bir tıp fakültesine veya adı sanı bilinmeyen üçüncü dünya ülkelerinden birinde tıp tahsiline başlayıp bitirenlerin hâlen doktorluk yaptıklarının bilmem kaç kişi farkındadır. Çeşitli entrikalar çevirerek yatay geçiş şaklabanlığı ile kendini bir devlet tıp fakültesine atanların ve buna sebep olanların da, ömür boyu bu ezikliği hissedeceği ve bunun vebalini taşıyacağı unutulmamalıdır.

 

Üniversite giriş sınavında tek bir matematik sorusunu bile çözemeden mühendislik tahsili yapıp mühendis unvanı alanların sebep olacakları sonuçlar da, bahsedilen vehametten farklı olmayacaktır.

 

Bu nedenle, istisnasız bütün fakültelere taban puan şartı uygulaması mutlaka ama mutlaka getirilmelidir. Devlet-özel (vakıf statüsünde) üniversite uçurumu sıfıra yakın bir şekilde daraltılmalıdır. Her geri zekâlıya üniversite diploması vermek mecburiyetinde değiliz. Her kontenjanı doldurup, zengini daha da zengin etmeye de zorunlu değiliz.  Bırakın kontenjanlar boş kalsın! İnsanlara acıyalım biraz…

 

Ve bir KKNHHK HİCRAN Rubaisi ile bitirelim. (Ya Hayy!, Ötüken Yayınları, 2014, İstanbul)

 

 

KEFENSİZ NEFES'İM 

(Mef'ûlu, Mefâîlü, Mefâîlü, Feûl)

 

Bir Yâr yaratıp kendime tensiz Nefes’im,

Cennet de Cehennem gibi Sen’siz Nefes’im,

Bin yıl sürecek,  Hicrân’a mecnûn kuluyum,

Kabrimde çeken hicri,  kefensiz Nefes'im.

 

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
0
1) arda (calisan)
19.02.2015 11:57:29
Hocamizdan ricam 1989 yilinda docent,1994 yilinda profesor olan hocalarimizin 1 tane bile indeksli yayini olmadan profesor olan hocalarin,toplamda 7 yayini olan koskoca profesorlerin,devlette calismak yerine,ozelde kardesinin yaninda calismayi secen degerli hocalarimizin uzerine gitmesini istiyorum.

Suanki en buyuk problemimiz bu,keske boyle hocalar artik emekli olsa da yeni kan gelse yerlerine
People
0
2) RKTR (Uzm)
11.02.2015 20:32:16
İsmail Hakkı Hocam, tıp fakültesine giren popülasyondaki kalite düşüşünün bir nedeni de “Milli Tıp Hukuku Formülü” olmasın sakın ?
People
1
3) Şekerpare (Dr)
10.02.2015 15:26:19
Gerizekalıların para ile tıp fakültesine girmilerini gördüm hocam. Hepsi cildiyeci olmak istiyor. Öyle ki bunlara sadece cildiye tıp fakültesi açmak lazım. Bunlar kitap falan da okumuyorlar. Sadece "föy" dedikleri ders notlarını okuyorlar. Şaka gibi ama gerçek...
People
0
4) Hilal Kuzucu Malçok (Doktor)
10.02.2015 11:16:37
Hocam konuyu çok güzel toparlamışsınız, düşüncelerimizi dile getirdiniz.Teşekkürler.
Taban puan uygulamasına katılıyorum. Ayrıca tıp fakülteleri sayısına da bir sınırlama ve açılış standardı getirilmesi gerekmez mi ? Mesela Kastamonu Tıp fakültesi açıyorsunuz bina yok, öğretim üyesi yok. Sonra bu çocukları Hacettepe Tıp Fakültesine alıyorsunuz. Hem Hacettepedeki eğitim kalitesini düşürüyor hem de iki farklı seviyede başarı göstermiş öğrencilere aynı eğitim fırsatı veriyorsunuz.Hacettepe Tıbbı küçük puan farkıyla kazanamamış çocuklara büyük haksızlık etmiş oluyorsunuz.
Saygılarımla.
People
0
5) No name (Doktor)
09.02.2015 11:42:04
Hocam yine bozulan hiyerarşiyi yazınızın bir köşesine eklemişsiniz. Bozulan hiyerarşi değil, ayakların baş, başların ayak olması değil. Çalışanın, kaliteli, etik yayın yapanın, kendini geliştirenin yükseldiği bir döneme girmek üzereyiz. Bunun için de 'saygısızlık' olarak tanımladığınız durumlar maalesef olmak zorunda. Yoksa üniversiteler özgeçmişii çer çöple dolu yeteneksiz, beceriksiz bazı hocalar yüzünden iyice dibe batacak.
Yazarlar
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer