YAZARLAR

Tüm Yazarlar

Bakım Hizmetlerinde Kalite StandartlarıDr. Mehmet DEMİR
Dr. Mehmet DEMİR

03.06.2013, Pazartesi

Tüm Yazıları

 

 

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, görev alanı itibariyle ister istemez “sağlık” alanı ile etkileşim içinde. Engelli ve yaşlı hizmetleri bunun yoğun yaşanacağı bir alan. Her geçen gün yaşlanan ve yaşlı sağlığının hastane dışında yönetilmesi gereken ülkemizde, bu temas daha da artacak görünüyor. Bu açıdan iki Bakanlığın ortak bakış açısı ile hareket etmesi önemli hale geliyor. Sağlıklı bir yaşlılık sonucu “âlem-i esbap”tan, “âlem-i berzah”a intikal etmek herkesin hakkı olduğu gibi devletin de bu konuda sorumlulukları var.

 

Sağlık Bakanlığınca evde sağlık hizmeti konusunda ilk teorik çalışmaların yapıldığı günlerde, “evde bakım hizmeti mi, yoksa evde sağlık hizmeti mi olsun” şeklinde bir isim koyma tartışması yaşanmıştı.  Engelli ve yaşlı kişiler ile hastaneden taburcu olan kişilerin bakım hizmeti ile sağlık hizmeti çoğu zaman iç içe girebiliyor. Bütüncül bir yaklaşım doğru tercih olsa gerek.

 

Geçen hafta Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı güzel bir gelişmeyi duyurdu. Müsteşar Yardımcısı Gazi Alataş’ın katılımıyla düzenlenen toplantıda, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı “Bakım Hizmetlerinde Kalite Standartları” çalışmasını duyurdu. Bu çalışmanın, Sağlık Bakanlığının kamu ve özel hastane ve diğer sağlık tesislerine yönelik geliştirdiği, Sağlıkta Kalite Standartları ile benzer metodolojiyi ve bakış açısını içeriyor olması sevindirici bir gelişme. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Sağlık Bakanlığının birikiminden istifade ederek kendi ihtiyaçları ve hedefleri doğrultusunda bir düzenlemeyi hayata geçiriyor. Engelli ve yaşlı hizmetlerinin verildiği kamu ve özel sektöre ait bakım merkezi ile huzurevlerine yönelik geliştirilen kalite standartları bakımın olmazsa olmazlarını ortaya koyuyor. Ölçülebilir ve izlenebilir standartlar ile indikatörler bu kurumlarda kalitenin ve memnuniyetin artmasına kuşkusuz önemli bir katkı verecek.

 

Sağlıktaki genel memnuniyet artışının nedenlerinden biri de, sağlıkta hizmet kalite standartlarının rehberliğinde hastanelerdeki belirgin iyileşmelerdi. Benzer bir gelişmeyi burada da beklemek gerekiyor.

 

Hastaneler gibi bakım merkezleri ve huzurevleri de el üstünde tutulması gereken müesseseler. Geleneksel aile yapımız, değerlerimiz ve inançlarımız engellimize ve yaşlımıza yanı başımızda sahip çıkmamızı öğütlese de, bu tür kurumsal müesseselerin en iyi şekilde hizmet etmelerini sağlamak devletin de asli görevi. Son on yılda devletin engelli ve yaşlılara yönelik politikaları ve bu konuda ayırdığı kaynak önemsenecek düzeyde. Bu kaynağı kullanan kuruluşların en iyi şekilde hizmet etmelerini sağlamaya yönelik olarak bakım hizmetlerinde kalite standartları önemli bir anahtar görevi görecek. Bu kuruluşlara kamu veya kişiler tarafından ödenen ücretlerin bu yeni mevzuatla ilişkilendirilmesi standartların farkındalığını artıracak önemli bir parametre. Bakanlık, mevzuat çalışmasının yanında bu konuda denetleme yapacak personelini de yetiştirmiş.

 

Bu hizmeti veren kuruluşların bundan sonra önlerinde iyi bir rehberleri var. Devlet ne istediğini bilirken, bu kuruluşlar da sorumluluklarını açık ve net bir şekilde biliyor olacaklar. Yaşlılarını buralara emanet eden toplum ve insanımız da, minnet duygusu içine girmeden alması gereken standartta hizmeti almış olacak.

 

Bu çalışmaya örnek oluşturan Sağlık Bakanlığı Sağlıkta Kalite Standartları hayırlı bir işe vesile olmuş.

 

 

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
Yazarlar
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer