YAZARLAR

Tüm Yazarlar

Büyük Hastane Daha mı İyidir?Dr. Mehmet DEMİR
Dr. Mehmet DEMİR

24.12.2012, Pazartesi

Tüm Yazıları

İdeal hastane büyüklüğünün temel belirleyicileri; hasta erişimi, ölçek ekonomisi,  hasta memnuniyeti ve tedavi sonuçları olmakta.

Birçok ülkede olduğu gibi, ülkemizde de hastane büyüklüğü konusunda oluşan kanaat, daha büyük hastanelerin daha iyi sonuçlar vereceği yönünde. 

Büyük hastanelerin ölçek ekonomisi nedeniyle küçüklere oranla daha düşük birim maliyetleri olduğu düşünülse de, yapılan çalışmalarda henüz bu kanıtlanamamış. Ölçek ekonomisine göre faaliyet arttıkça sabit giderler daha geniş bir tabana bölüneceğinden, ortalama birim maliyetin düşmesi beklenen bir sonuç.  Ancak, faaliyetin tam kapasiteye ulaşmasını müteakip uluslararası tecrübe ortalama maliyetlerin tekrar artmaya başladığını göstermekte.

Yapılan çalışmalarda 200 yataktan az hastanelerde ölçek ekonomisinden istifade edilemediği, 600 yataktan fazla hastanelerde de ölçek ekonomisinin negatif etkilerinin olduğu da görülmekte.

Optimum yatak sayısında tam bir uzlaşmaya da varılamıyor. Literatürde 220-260, 500-520, 200-370 yatağı optimum bulan çalışmalara rastlanmakta. Farklı bir çalışmada, hastane optimum büyüklüğünün 1,8 katına kadar etkin biçimde çalışabileceği ifade edilmekte.

Büyük hastanelerdeki yüksek sayıdaki işlem ile daha iyi tıbbi sonuçlar alınacağı da beklenmekte. Doktorların daha çok vaka ile tecrübelerinin arttığı ve büyük hastanelerdeki ileri teknolojik imkânlarla daha iyi tıbbi sonuçlara ulaşılacağı düşünülmekte.

Yapılan bir çalışmada 16 değişik tedavi konusunun dokuzunda hastane büyüklüğünün ve vaka sayısının tıbbi sonuçlara etkisinin olmadığı görülürken, altı tedavide ise hacmin sonuçlara pozitif etkisi, bir konuda (200’den fazla katarakt ameliyatı yapan doktorların sonuçları daha kötü) negatif etkisi olduğu gözlemlenmiş.

Bazı kaynaklarda, hastanelerin merkezileştirilerek küçük hastanelerin kapanması sonucu, hastaların hastaneye erişiminin zorlaştığı ifade edilmekte.

Bazı illerde yapılmakta olan sağlık kampüslerinde, optimum yatak sayısının tutturulması adına genel hastane binaları içinden kadın-doğum, çocuk, fizik tedavi, psikiyatri gibi alanların çıkarılarak ayrı hastane binaları olarak yapılandırıldığı görülmekte. Her hastane kendi içinde optimum bir büyüklüğe sahip. Bu şekilde büyük hastane riski azaltılmış.

Kamu hastane birliklerinden önce aynı şehir merkezinde birleştirilen ayrı binalarda hizmet verse de, 1000 yatak kapasitesine ulaşan hastaneler büyük hastane olarak riskler oluşturabilir.

Bu riskin, aynı binada hizmet veren ve yatak sayıları 1000’in üzerinde olan üniversite hastanelerinde daha yüksek olduğunu söyleyebiliriz.

Üniversite hastanelerinin sorunlarının belki de temelinde büyük hastane olmaları olabilir mi?

 

 

Kaynak: Hospitals in Changing Europe, European Observatory on Health Care  Systems Series.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
Yazarlar
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer