YAZARLAR

Tüm Yazarlar

Çift yumurta ikizi tebliğler!Dr. Mehmet DEMİR
Dr. Mehmet DEMİR

04.06.2007, Pazartesi

Tüm Yazıları
Nur topu gibi bir çocuğumuz olacak derken, geç kalınca çift yumurta ikizimiz oldu. Çok isterdik tek veya hiç değilse tek yumurta ikizi olsun. Ama hiç yoktan buna da şükredelim. Çünkü birçok yönleri birbirine benziyor.

Epey gecikerek olsa da sosyal güvenlik kuruluşlarına tabi kişilerin, sağlık kurum ve kuruluşlarında yapılan tedavilerine ait ücretler ile tedavi yardımlarının verilmesine ilişkin esas ve usullerin tespit edildiği tebliğler yayınlanabildi. Sosyal güvenlik alanındaki iptaller ve belirsizliklerin sonucu tebliğlerin gecikeceği beklenmekteydi. Eğer her şey planlandığı gibi gitmiş olsaydı Genel Sağlık Sigortası çerçevesinde Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından çıkarılmış tek bir tebliğ olacaktı. Ancak Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından çıkarılan “Sosyal Güvenlik Kurumu Sağlık Uygulama Tebliği” ve Maliye Bakanlığı tarafından çıkarılan “Tedavi Yardımına İlişkin Uygulama Tebliği” eskiye nazaran birbirlerine benzer yönleri çok olsa da mecburiyetlerden kaynaklanan farklılıkları bulunan iki ayrı mevzuat olarak çıkarıldı.

Sosyal Güvenlik Kurumuna devredilen SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı mensupları tebliğde geçen biraz da akıl karıştıran “Sigortacılık hizmetlerinden kaynaklanan farklılıklar nedeniyle; sağlık yardımlarından yararlanma şartları, yararlanma süresi, sağlanan sağlık yardımları v.b. uygulamalar, devredilen kurumların sigortacılık mevzuatı hükümleri doğrultusunda yürütülür” ibaresi çerçevesinde Sosyal Güvenlik Kurumu Sağlık Uygulama Tebliği ile hizmet alacaklar. Devlet memurları ve bakmakla yükümlü oldukları kişiler ile yeşil kart mensupları ise Tedavi Yardımına İlişkin Uygulama Tebliği esaslarına göre sağlık hizmetlerine ulaşabilecekler. Ancak yeşil kartlılar Yeşil Kart Uygulaması Hakkında Yönetmelik hükümlerine aykırı olmamak kaydıyla tebliğ hükümlerine tabi olacaklar. Gönül isterdi ki tüm nüfusumuz genel sağlık sigortası çerçevesinde aynı şartlarda, aynı esaslarla hizmet alabilsin. Ama bu bugün için gerçekleşemedi. Her ne kadar sadece iki tebliğden söz ediyor gibi olsak da hala parçalı bir sosyal güvenlik yapısı görülmekte. Bunu anlamak için tebliğlerin dayanak maddelerine bakmak yeterli olur. Her iki tebliğin de dayanak maddesinde o kadar çok kanun var ki ancak 245 kelime ile ifade edilebilmiş. Oysa genel sağlık sigortası gerçekleşmiş olsaydı bu sadece 9 kelime kullanarak “Bu Tebliğ Genel Sağlık Sigortası Kanunu hükümleri çerçevesinde düzenlenmiştir.” diye ifade edilebilecekti.

Tebliğler ile getirilen değişiklikleri ve iki tebliğin farklılıklarını bir köşe yazısında değerlendirmeye maalesef imkanımız yok. Ancak birkaç hususu dikkatinize çekmek istiyorum.

Tebliğlerin yayımı tarihinden itibaren 20 gün sonra yürürlüğe girmesi olumlu bir gelişme. Sektörün uygulamaya adaptasyonu açısından çok faydası olacaktır. Ayrıca getirilen bazı radikal yeni uygulamalar için 120 güne kadar geçiş süreleri öngörülmüş. Bu uygulamalardan birisi, önceden yatan hastalara reçete edilerek hastalar tarafından temin edilen tıbbi malzemelerin ve ilaçların bundan sonra hastaneler tarafından temin edilme zorunluluğunun getirilmesi. Bu hastalar açısından önemli bir yenilik. Hasta yakınları artık kapı kapı ilaç ve malzeme aramayacaklar. Diğer bir radikal yenilik ise teşhis merkezlerinin çok hoşuna gitmeyecek gibi görünüyor. Yeni uygulama ile sözleşmeli sağlık kurum ve kuruluşları hastaları sadece tetkik veya tahlil için başka bir merkeze sevk edemeyecekler. Kurum ile sözleşmeleri bulunan merkezlerin bu sözleşmeleri, Tebliğ’in yürürlük tarihinden 120 gün sonra fesih edilecek. Bu sağlık harcamalarının kontrolü ve Medula sisteminden beklenen elektronik kontrolün gerçekleşmesi için önemli görünüyor.

Tebliğ’de sanırım hala hasta başvuru sayısının artacağı düşünülerek fiyatlarda önemli bir değişiklik yapılmamış. Ancak hasta sayısı stabilleşmiş hastaneler açısından hiç değilse deflatör kadar bir fiyat artışı yapılabilirdi. Özellikle 2005 ve 2006 yılında düşen bazı laboratuvar tetkik fiyatları bugün için gerçekçi görünmüyor.

Tebliğ’de bir başlangıç olarak bazı kardiyovasküler cerrahi işlemlere yeni ödeme ilkeleri getirilmiş. Hastaya yapılan işlemin EUROSCORE kriterlerine göre riski artıkça o cerrahi işleme ödenen fiyatta artmakta. Bu olumlu bir gelişme. Sorunlu ve riski yüksek vakaları alan hastanelerin bu şekilde artan maliyetleri karşılanmış olacak. Bu yeni uygulamaya DRG tesis edilince kadar yenilerinin ilave edilmesi gündeme gelebilecek.

Diğer bir yenilik de özellikle SSK mensuplarının direkt olarak sözleşmesi bulunan tıp fakülteleri hastanelerine başvurma imkanına kavuşacak olmalarıdır. Tebliğ’lerde önemli bir fark önceki yıl çok tartışılan vaka başı ödeme konusu. Uygulama SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı mensupları için değişerek devam ediyor. Ancak devlet memurları ve yeşil kartlılar için Maliye Bakanlığınca çıkarılan Tebliğ’de bu husus yer almıyor. Bu önemli fark sıkıntılara neden olabilir. Ayrıca Sosyal Güvenlik Kurumu Tebliği’nde yer alan ayaktan hastalara yapılacak başvuru başı ödeme esasları ise eskiye göre önemli ölçüde gevşetilmiş durumda. Bu önemli bir konu. Bunu ve tebliğlerin özel sektör açısından yansımalarını başka bir yazıda değerlendirmeye çalışacağım.
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
Yazarlar
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer