YAZARLAR

Tüm Yazarlar

Doktorlar ve SeçimDr. Mehmet DEMİR
Dr. Mehmet DEMİR

18.06.2007, Pazartesi

Tüm Yazıları
22 Temmuz 2007 günü yapılacak olan milletvekili genel seçimi geçici aday listeleri yayınlandı. Muhtemelen çok az bir değişiklikle kesinleşecek ve yarış başlamış olacak. Her ne kadar milletvekilliği başvurularının meslek hanesi bölümüne emekli milletvekili yazanlar olsa da milletvekilliği bir meslek değil kutsal bir görev. Bu nedenle bu görevin yapılmasında mevcut birikimlerin ve mesleki taassubun da etkileri olacaktır. Bu açıdan fikren zirken yakın gördüğümüz adaylar dışında kitlesel olarak meslektaşlarımızı da meclisin her yerinde görmek istiyoruz. Memleket meseleleri yanında yeterli sayıda temsil edilen doktorların genel olarak sağlığın ve çalışanların sorunlarını etkin bir şekilde çözmeleri daha kolay olacaktır. Tabiî ki asıl arzulanan kuru bir kalabalıktan ziyade etkin bir güçle temsil edilmektir.

Bu yazıda Yüksek Seçim Kurulu tarafından ilan edilen geçici milletvekilliği aday listeleri üzerinden bazı rakamları vermek istiyorum. Bu seçimde Meclis’e kaç doktor milletvekili gireceğini kestirmek epey zor olsa gerek. Siyaset bilimi uzmanları dahi seçim barajı, ittifaklar, seçime son anda girmeyenler ve bağımsız adaylar gibi çok sayıdaki parametrenin bunu güçleştirdiğini ifade ediyorlar. Ancak geçici aday listeleri incelendiğinde bazı rakamlar üzerinden analizler yapmak mümkün görünüyor. Bu seçimde meslek olarak kendini doktor veya tıp doktoru olarak tanıtan 211 hekim yer alıyor. Seçime 456 avukatın gireceğini ve barolara kayıtlı avukat sayısının yaklaşık 60 bin olduğunu düşünürsek 100 bin hekimin olduğu ülkemizde bu sayı epey düşük görünüyor. Ya doktorlar siyasete soğuk veya liderler doktorlara soğuk. Bu 211 doktorun 18’i seçime bağımsız olarak katılırken geri kalanı bir siyasi partiden aday olmuş durumda. Afyon, Balıkesir ve Aydın gibi 19 ilimizden hiç doktor aday çıkamamış. Büyük illerinde bulunan meslektaşlarımızın bu konuyu değerlendirmeleri gerektiğini söylemek yanlış olmayacaktır. En çok aday çıkan seçim bölgesi 9 hekim ile İstanbul 2. seçim bölgesi olarak görülüyor. Bunu üç büyük ilimizin dışında Kocaeli, Mersin ve Muğla 8 aday ile takip ediyor. En çok doktor adayı 46 aday ile CHP göstermiş. Onu 43 aday ile MHP, 37 aday ile DP ve 25 aday ile AKP izliyor. Parti listelerinin 1. ve 2. sıralarında 49 doktor bulunuyor. Bunların 15’ini CHP, 13’ünü AKP, 11’ini MHP ve 10’unuda DP göstermiş.

Bu tablo çerçevesinde bu dönem TBMM’de kaç doktor milletvekili olabileceği konusunda çeşitli senaryolara göre daha rahat bazı fikirler söylenebilir. Benim tahminim en az 35 meslektaşımızın Meclis’te yer alacağı şeklinde. Geçen dönem ile bir benzerlik gösteriyor. Mutlaka sizlerin de tahminleri vardır.
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
Yazarlar
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer