YAZARLAR

Tüm Yazarlar

En Pahalı Tıbbi Cihaz Nedir?Dr. Mehmet DEMİR
Dr. Mehmet DEMİR

14.01.2013, Pazartesi

Tüm Yazıları

Sorudan maksadımız, dikkatinizi çekmek ve birlikte düşünmek.

 “Her şey onun altından geçer. O nedir?” benzeri ilginç, ters köşe sorulara benziyor.

En pahalı tıbbi cihaz sorusunu, geçen hafta üst düzey bir SGK yetkilisi sormuştu. Sağlık harcamalarına odaklanmış bir kurumdan gelebilecek banko bir soru.

Başka bir açıdan da, SGK’nın yeni yaklaşımlarının habercisi.

Sağlık harcamalarına yönelik bir tasnif yapar ve sıralarsanız, üstte yer alan büyük harcama kalemlerine ister istemez yoğunlaşırsınız. Bu durum belki de maliyeti çok yüksek, tasnif edilemeyen subjektif bir unsurun gözden kaçmasına sebebiyet verebilir.

Sorunun cevabı, SGK’nın sağlık harcamalarının kontrolü için yeni ve aslında ilk uygulanması gereken doğru yöntemi bulduğunu gösteriyor.

SUT ve MEDULA olarak ifade ettiğimiz hizmet başı, tanıya dayalı cerrahi ve ayaktan işlem paketleri ile sanal ve gerçek global bütçelemeyi içeren karmaşık bir ödeme modelimiz var. Bu model içinde yapılabilecek çok şey yapılmış, hareket alanı daralmış durumda. Müdahale seçenekleri tükenmiş görünüyor.

Geleneksel hale gelen SUT güncellemeleri ile İlaç Fiyat Kararnamesi ve kuralları bugün için sağlık harcamaları noktasında bir başarının yakalanmasını ve sürdürülebilir bir finansman yapısının oluşmasını sağladı. 2009 yılında GSYH’nin 1,69’unu ilaç harcamaları oluştururken, bu oran 2010 yılında 1,40’a, 2011 yılında 1,23’e ve 2012 yılında 1,02’ye düşmüş durumda. Bundan sonrası için daha çok, birim fiyatları düşürmek şeklinde cereyan eden bu metodun elinde düşürecek fiyat kalmadı gibi gözüküyor. Hatta hizmet sunanlar son noktaya geldiklerini ifade ediyorlar.

SUT’un yerine geçecek global bütçe ve Teşhisle İlişkili Gruplar (TİG) ödeme modeline ise inanan sayısı her geçen gün azalıyor. Hizmet sunanlar ile alanlar arasında eşit müzakerenin yapılmasını  kolaylaştıran bu sisteme neden mesafe konuluyor? Anlamak güç. Herkesin işini yaptığı bu sistemde doktorlar doktorluk, ekonomistler ekonomistlik yapıyor. Ama mevcut sistemde doktorları ekonomist, ekonomistleri doktor yapıp muayene odasının içine kadar sokuyoruz. Bu alanda birçok soruna merhem olabilecek bu işi kısa zamanda hayata geçirmek kolay görünmüyor.

Biz sorumuzun cevabını vermeye çalışalım. Sanırım, SGK sağlık hizmetlerinde hekim faktörünü önemsemeye başladı. Kurallarla hekim kalemini kontrol altına almak ancak bu kadar oluyor. Daha fazlası için hekimlerin ikna edilmesi ve teşvik edilmesi gerekiyor. Malumu ilam etmek olacak, ama sağlık harcamalarının boyutunun en önemli belirleyicisi aslında hekimler. Teorik olarak, bir hekimin kalemini mesleki ahlakı ve vicdanı dışında oynatmayacağına inanmamız gerekiyor. Ama devlet bu böyle olması gerekiyordu diyemez. İyi bir iklimin oluşması için pozitif destek vermesi gerekir. Hekimleri ikna için saman alevinden ziyade güçlü meşe alevine ihtiyaç var. Bugün için sağlık harcamalarının boyutunun en önemli belirleyicisi olan hekimleri kazanmak birinci görev gibi görünüyor. Sağlıkta gelinen müspet tablonun devamı da buna bağlı görünüyor.  Bu yapılan her şeyi taçlandıracak bir öneme sahip değil mi?

Peki, hekimleri kazanmak çok mu zor?  Hayır. Aslında çok kolay. Nasıl mı?

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
Yazarlar
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer