YAZARLAR

Tüm Yazarlar

En zayıf halka!Dr. Mehmet DEMİR
Dr. Mehmet DEMİR

18.12.2006, Pazartesi

Tüm Yazıları
Bir zincirin gücü, en zayıf halkası kadardır. Zayıf halkayı saptamak önemlidir. Çünkü diğer halkalar ne kadar güçlü olurlarsa olsunlar başarıyı sınırlayan, \"en zayıf halka\" olacaktır. Reformları veya programları oluşturan bileşenleri de bir zincirin halkaları gibi düşünmek yanlış olmayacaktır. Programın başarısı en zayıf halkası kadar olacaktır.

Sağlıkta dönüşüm programının bileşenlerini, yapılanları da bu şekilde düşünebiliriz. Son dört yıl içinde yapılan ve yapılması için adım atılan uygulamaların, mütevazi bir anlayışla program olarak ifade edilen reform seviyesindeki adımların en zayıf halkası nedir acaba? Sorunun cevabını sayın Bakanımız her geçen gün daha fazla önemseyerek veriyor. Sağlık konusunda hekim açığının Türkiye\'nin en büyük sorunu olduğunu vurguluyor. Bazıları tarafından bu kabul edilmese de rakamlar geleceğe yönelik bu kaygıyı haklı kılıyor. Ülkemiz Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Bölgesi\'nde ülkeler arasında kişi başına düşen hekim sayısı bakımından 52. sırada. Kısaca sonuncu sırada yer alıyor. Avrupa bölgesi denilince aklımıza sadece gelişmiş Avrupa ülkeleri gelmesin. Bu listede Kırgızistan, Ermenistan, Arnavutluk ve Türki Cumhuriyetler de yer alıyor. Avrupa Birliği ülkelerinde her 100 bin kişiye 280 hekim düşerken maalesef ülkemizde 140 hekim düşüyor. Daha fazla rakama gerek yok. Tablo, sorumluluğu üstlenenler ve bakmasını bilen gözler için çok net. Bu açıdan en zayıf halkamızı hekim sayımız olarak saptamak doğru olacaktır.

Niteliği gereği en zayıf halkanın güçlendirilmesi tek başına bir kurumun başaramayacağı boyutta. Her açıklamasında sayın Bakanımız üniversitelerimizi göreve çağırıyor. Tıp fakültesi kuracak üniversitelere o ildeki uygun hastanelerin devredilebileceğini her fırsatta ifade ediyor. Ancak YÖK tarafından yapılan açıklamalar maalesef olumlu yönde değil. Sorunun çözümü oldukça zor görünüyor. Bakanlık tıp fakültesi açamayacağına göre hekim sayısını artırması da mümkün görünmüyor. Yabancı doktor uygulamasının sayısal anlamda pratikte bir faydası da olmayacak. Geriye en zayıf halkanın güçlendirilmesine yönelik Bakanlıkça yapılabilecek iki ana yöntem kalıyor.

Bunlardan birincisi; mevcut hekimlerin performansının artırılması ve performans artışının ödüllendirilmesidir. Bu son üç yıldır performansa dayalı ek ödeme uygulaması ile yapılıyor. Bu sayede mevcut hekim potansiyeli en verimli ve etkin şekilde kullanılarak bu halka önemli ölçüde güçlendirilmiştir.

Diğer bir uygulama da biraz gecikerek etkisi ortaya çıksa da personel istihdam politikalarındaki gelişmelerdir. Özellikle hekim istihdam politikaları sayesinde bu alanda en zayıf halkayı teşkil eden illerde önemli ölçüde hekim istihdamı sağlanmıştır. Bakanlığın hekim istihdamında en zayıf halkası Hakkari olmuştur. Ancak bugün için bu sorun çözülmeye, bu halka güçlenmeye başlamıştır. Yüksekova Devlet Hastanesi’nde 21, Şemdinli Devlet Hastanesi’nde 5, Hakkari Devlet Hastanesi’nde 27 olmak üzere Hakkari’de bugün toplam 53 uzman hekim aktif olarak görev yapmaktadır. İl genelinde toplam 73 pratisyen hekim ile birlikte toplam 126 hekim, istihdamın en zor olduğu ilimizde hizmet vermektedir.

Sağlık müdür yardımcısı olarak görev yaptığım 2003 yılında, Van’ın Bahçesaray ilçesi hekim istihdam etmekte en çok zorlandığımız yerdi. TUS zamanı birkaç gün orada hekim istihdam edebilmek neredeyse imkansızdı. Yıl boyunca ortalama hekim sayısı birin altındaydı. Biliyorsunuz Bahçesaray sosyo-ekonomik gelişmişlik anlamında sonuncu ilçemiz. Yani 875’nci ilçemiz. Ama aradan geçen üç yılın ardından bugün en zayıf halka olan 875’nci ilçede hekim istihdam politikaları meyvesini vermeye başlamış. Bugün Bahçesaray’da 10 pratisyen hekim arkadaşımız hizmet veriyor.

Bakanlıkça atılan bu adımlar, akut kanamayı durdurmaya yönelik olarak görülmelidir. Sorunun ana çözümü ve bu sorun açısından gelecek nesillerin ipotek altında kalmamaları için sonraki yıllarda ihtiyacımız olan hekim sayısına ulaşacak politika değişiklikleri yapmamız kaçınılmaz görülmektedir.
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
Yazarlar
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer