YAZARLAR

Tüm Yazarlar

Finansman Yöntemini Değiştirme Zamanı Geldi!Dr. Mehmet DEMİR
Dr. Mehmet DEMİR

19.03.2012, Pazartesi

Tüm Yazıları

 “Zorlaştırmayın, kolaylaştırın!” Ne güzel bir nasihat değil mi? İnsan eli bir şeye değmeye görsün. Genelde devlet veya meslek ciddiyeti gereği zorlaştırmayı seviyoruz. Bilişim dünyasının moda tabiri ile ifade edecek olursak, “kullanıcı dostu” işler yapmak gerekiyor.

Sağlık hizmetlerinin finansmanındaki tercihlerin ve mevcut statükonun işleri kolaylaştırmadığını, zorlaştırmaya başladığını görüyoruz. Sağlık hizmetlerinde geldiğimiz nokta, katı bir sosyal sağlık sisteminin uygulandığını gösteriyor. Ülkemizin karakterine uygun ve doğru olduğunu düşündüğümüz bir tercih.

Sosyal bir sağlık politikası, sağlık hizmetlerindeki finansman yönteminin değiştirilmesini zorunlu kılıyor. Sağlık hizmetlerinin finansmanında hangi yöntemi kullanırsanız kullanın, sonuçta millet olarak ödediğiniz toplam maddi ve manevi bedel değişmiyor. Farklı olan ise finansmanı sağlarken kullandığınız yanlış yöntemler sonucu vatandaşın daha çok hırpalanması.  

 

Vergilerle finanse edilen bir sağlık sistemi, bundan sonrası için işleri kolaylaştırıcı olacak ve insanımızın gereksiz ve mükerrer süreçlerin içinde boğuşmasını engelleyecektir. Dönüşmüş ve bugüne gelmiş yeni sağlık sistemimiz için sadece genel vergilerle finanse edilen yöntemlerin tartışılma zamanının geldiğini düşünüyoruz. Bazı ezbere konuşanlar “Biz bunu yıllardır söylüyorduk” diyecekler ama, her zamanki gibi doğru işi doğru zamanda yapamıyorlar.

Şu an için kullandığımız model hem parçalı bir hale geldi hem de yeterli farkındalık oluşturmuyor. Primler sonucu oluşan ve emeklilik sistemi ile karışan finansman havuzunun yetersiz kalması bir açık ve israf algısının oluşmasına neden oluyor. Hiçbir ücretli ne kadar sağlık primi ödediğini bilmiyor. Herkes eline geçen net rakama bakıyor. Bilse de bir faydası olmuyor. Kanunlarda yer alan sağlık prim oranları ise hesabı kuvvetli olanlara sadece iş çıkarıyor.

 

Madem sağlık bir hak madem Türkiye sağlıkta katı bir sosyal politika uyguluyor, o zaman sağlığı dolaylı yöntemleri kullanmadan doğrudan toplumun, yani devletin finanse etme vakti geldi. Bu da, sonuçta devletin temel bir görevi.

 

Bu parçalı finansmana en son ilave edilen “gelir testi” uygulaması ise bol hesaplı ve çok şık görünüyor. Ama insanımızı tırmalayan bir uygulamaya yelken açmış gibiyiz. Ne kadar zor bir şey olsa gerek sosyal devletin sağlık imkânlarından yararlanmak için tescillenmek. Dünyada ve bölgede lider bir güç olmayı hedefleyen bir ülke için bu tür finansman yöntemleri uygun mu sizce? İlk rakamlar belli oldu. Gelir testi sonucu zengin olarak kabul ettiğimiz yaklaşık 380 bin aileden yıllık 211 milyon TL sağlığı finanse etmek için yeni gelirimiz oluştu. 380 bin ailenin 336 bini zaten fakirlik sınırında. Ama bu yeni gelire kavuşurken 3,5 milyon vatandaşımızı fakir olarak tescilledik. Buna değer mi? Hem bu yöntem birçok zorluğu da beraberinde getirecek. Gelir testine itirazlar, yanlış veya eksik tespitler nedeniyle yazışmalar, faiz hesaplamaları, rücular vs…

 

Bu parçalı finansman yapısı içinde kendi nam ve hesabına çalışanların durumu da bazı sıkıntıları içeriyor. O konu da başlı başına ayrı bir yazı konusu.

Ülkemizde artık çok güçlü bir SGK bulunmakta. SGK’nın teknik altyapısı ve insan kaynağı hangi yöntemle oluşursa oluşsun, sağlık için kullanılacak kaynağı  doğru bir şekilde ödeme yapacak yeteneğe sahip. Sosyal devletin vergiden ayıracağı kaynağı SGK’ya teslim etmesi, SGK’nın da bu kaynağı en doğru şekilde kullanması birçok şeyi kolaylaştırabilir. Mevcut SGK mevzuatı, sağlığın vergilerden direkt olarak finanse edilmesi durumunda oluşabilecek gereksiz kullanımları engelleyecek çok sayıda regülatörü de içeriyor. Makul katılım payları ve ilave ücretler ile bunun sağlanabileceği tecrübe edilmiş durumda.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
Yazarlar
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer