YAZARLAR

Tüm Yazarlar

Gaza mı, Frene mi Basalım?Dr. Mehmet DEMİR
Dr. Mehmet DEMİR

08.10.2012, Pazartesi

Tüm Yazıları

Ekonomi yönetiminin gaz-fren tartışması, son günlerin popüler tartışma konusu.

 

Bu tartışmanın ucu bir şekilde sağlık sektörüne de dokunacak.

 

Kaygımız, mali disiplin adına sağlıkta gelinen noktadan geriye gidilmemesi.

 

Son günlerde ekonomideki yavaşlama ve frenleme politikalarının sağlık alanına sirayet etmeye başladığını görüyoruz.

 

Çözülmesi gereken ekonomik sorunlar, sosyal alanda ve sağlık alanında krize dönüştürülmemeli.

 

Karar vericiler arasında gaza basma taraftarları olduğuna göre, büyümenin düştüğü ve ekonomik kırılganlığın yaşandığı dönemlerde de sağlıktan taviz vermeden yola devam edebilmek gerekiyor.

 

Bakanlık ve SGK cephesinden sağlık harcamaları bağlamında yapılan zıt açıklamalar, yeni gelişmelerin habercisi gibi.

 

Sağlık hizmetlerinde harcamaların yüzde 60’ını personel giderleri oluşturduğuna göre ilk dokunulacak alanı çok aramaya gerek yok.

 

Son günlerde, performans ödemelerinin artan sağlık harcamalarının ana sebebi gibi gösterilmeye çalışılması buna yönelik bir hazırlığın olduğunu gösteriyor. Tasarruf adına sağlık insan kaynağının reel gelirini azaltacak her türlü müdahale sağlıksız ve bereketsiz olacaktır. Atılan taş ürkütülen kurbağaya değmeyecektir.

 

Diğer taraftan, ekonomik yavaşlama bahane edilerek “temel teminat paketi mevzusu” gündeme sokulmaya çalışılıyor. Temel teminat paketi, ülkemizde uyguladığımız sağlık sisteminin bir parçası değil. Sağlık sistemimiz kamusal bir genel sağlık sigortasına göre kurgulanmış. Mutlak bir kamusal genel sağlık sigortası var. Beğenelim beğenmeyelim, kimse bireysel özgürlük adına da olsa dışarıda kalamıyor. Temel teminat paketi, özel sağlık sigortacılığının gelişmiş olduğu ülkelerde kullanılabilecek bir yöntem. Ülkemiz için henüz erken. Milli gelir artıp, halkımız biraz daha zenginleşince uygun olabilir. Şu an için ekonomik krizin derdine de derman olmaz, sadece dolaylı yoldan vatandaşın yükü artar.

 

Dünya Sağlık Örgütü, 2009 yılında global ekonomik krizin sağlık alanına yönelik etkilerini değerlendirerek bir rapor yayımlamıştı. Raporda özetle, özellikle kriz öncesine göre sağlığa daha fazla para harcanması, hiç değilse en az kriz öncesi kadar bir kaynak ayrılması gerektiği, sağlık bütçelerinin korunması gerektiği ifade ediliyor. Krizlerde en önemli konulardan birinin de, yoksulların sağlığa ulaşımının garanti altına alınmasının olduğu belirtiliyor. Aynı şekilde, tüm sağlık hizmetlerine genel erişimin teminat altına alınması gerektiğinin altı çiziliyor. Raporlarda sağlık sektörünün şeffaf bir şekilde izlenmesinin ve performans değerlendirmesi ile kalite iyileştirme çalışmalarının önemli olduğu ifade ediliyor. Maliyet etkili halk sağlığı ve temel sağlık hizmetlerinin korunması gerektiği vurgulanıyor. Yüksek maliyetli tesisler için yatırım planlarının ertelenmesi ve jenerik ilaç kullanımının teşvik edilmesi gerektiği ifade ediliyor. Tütün, alkol ve yüksek oranda tuz ve şeker ihtiva eden ürünlere ilave vergiler konulması öneriliyor. Son olarak, kriz ile ilgili kararların alınmasında, uygulanmasında ve izlenmesinde halkın katılımının sağlanması gerektiği ifade ediliyor.

 

Umarım ayağımızı gazdan çekmeyiz.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
Yazarlar
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer