YAZARLAR

Tüm Yazarlar

Kara delik; İstanbul!Dr. Mehmet DEMİR
Dr. Mehmet DEMİR

25.12.2006, Pazartesi

Tüm Yazıları
Kainat konusunda bir şeyler okuduğunuzda kara delikler mutlaka dikkatinizi çekmiştir. Kara deliğin, uzayda çok miktarda maddenin bir noktaya toplanması ile meydana gelen bir nesne olduğu yazılır. Çok fazla maddeye sahip olmasından dolayı kütle çekimi o kadar güçlüdür ki, ne ışık ne madde ne de her hangi bir şey ondan uzaklaşamaz. Bu inanılmaz kütle çekimi ile gezegenleri, yıldızları, büyük güneşleri ve hatta ışığı dahi kendine çekip yutar. Ama o devasa yapı çevresini yuta yuta bir gün patlayarak darmadağan olur. Bu olan bitenler o kadar uzak ki dünyamıza, okuduğumuzda masal gibi geliyor değil mi? Ama yakınımızda büyük bir kara delik oluşuyor. Korkmamızda fayda var.

Bildiğiniz bir şeyi rakamlarla tekrar değerlendirdiğinizde “Vay canına, demek doğruymuş” dediğiniz çok olmuştur. Uzman hekimlerin sayısal olarak ülkemizde dağılımı üzerinde biraz çalışma yapınca aynı şeyi mırıldandım. İstanbul bir çok alanda olduğu gibi sağlık alanında da Türkiye’nin kara deliği haline gelmiş. Her şeyi kendine çekerek yutmaya başlamış.

İstatistikler yaklaşık ülkemiz nüfusunun %17’sinin İstanbul’da yaşadığını gösteriyor. Bu devasa şehirde 11 milyonun üzerinde insanımız yaşıyor. Buna karşılık uzman hekimlerin %27’si İstanbul’da bulunuyor. Nüfusa göre bu oranın çok yüksek olduğunu düşünüyorum. Nüfusa göre bire bir kıyaslamanın doğru olamayacağı, tüm ülkenin hatta başka ülke insanlarının da bu ilimizden sağlık hizmeti aldığı faktörünü de dikkate alsak, yine de bu 10 puan önemli bir fark. Bu yaklaşık 5000 uzman hekime tekabül ediyor. Bu fark bazı branşlarda çok daha fazla açılıyor. Aile hekimlerinin %39’u, biyokimya, plastik cerrah ve kalp damar cerrahlarının %36’sı, radyoloji, anesteziyoloji, psikiyatri ve dahiliyecilerin %30’u, kadın doğum, nöroloji, genel cerrah ve kulak burun boğazcıların %28’i bu şehirde aktif olarak çalışıyor. Sadece enfeksiyon hastalıkları uzmanları, çocuk cerrahları ve patologların %17’si İstanbul’da.

Yukarıdaki tablonun fotoğrafı bugüne ait. İstanbul’un çekim gücü hala çok yüksek. Yeni yöntemler uygulamaya konulamaz ve mevcutlar geliştirilemezse her geçen gün durum daha da güçleşebilir. Her ne kadar Anayasa Mahkemesi’nin kararı çerçevesinde bu yazıyı kaleme alırken genel sağlık sigortasında bir erteleme olup olmayacağı ve uygulamanın nasıl yapılacağı belli olmasa da, eninde sonunda GSS bir şekilde uygulanacak. GSS’nin detaylarına indiğimizde maalesef İstanbul’un çekim gücü daha da artacak.

Mecburen tekrar getirilen mecburi hizmet ile Bakanlığın personel istihdam ve tayin uygulamaları olmasa, geçen haftaki yazımda sevinerek ifade ettiğim Hakkari’de aktif olarak çalışan 53 uzman hekimin bir çoğunu bu kara delik büyük ihtimalle yutmuş olacaktı.

Sağlık alanında İstanbul’un cazibesinin, her bölgedeki merkez illere dağıtılması ilerisi için bir zaruret. Van, Erzurum, Diyarbakır, Bursa, Gaziantep gibi iller, bölgesinde cazibe merkezi olarak İstanbul’un yeniden kurtuluşuna vesile olabilirler.
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
Yazarlar
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer