YAZARLAR

Tüm Yazarlar

Keçi GribiDr. Mehmet DEMİR
Dr. Mehmet DEMİR

23.11.2009, Pazartesi

Tüm Yazıları
Sanırım, toplumsal ve bireysel yönü olan hiçbir konu hakkında, bu kadar yoğun bir şekilde karar verme süreci tartışılmamıştır. Bu kararsızlık uzun bir süre daha devam edecek gibi görünüyor. Karar veremediğimiz husus, domuz gribi tehdidine karşın aşı olup olmama. Tehdit, eldeki ilk bilimsel verilere ve fiili duruma göre oldukça ciddi görünüyor. Sağlık personelinin bu konudaki karar verme mekanizması ise değerlendirilmesi gereken bir konu. Profesöründen hemşiresine kadar tüm sağlık personelinin aşı konusundaki kararları, bireysel bir karar olmakla birlikte, bu konuda toplumsal cevabı da etkileyecek bir önem sahip.

Bir konu ne kadar tıbbi ve teknik olsa da, mutlaka siyasi yansımaları olabilmekte. Konu hakkında verilen kararların bireysel mi yoksa simgesel mi olduğu çoğu kez ayırt edilememekte. Kararın açığa vurulmasındaki vurgu kaçırılabilmekte. Sık verdiğimiz güzel bir örneği burada da verelim. "House M.D." adlı diziyi seyredenler bilirler. Dizinin neredeyse her bölümünde hastalara yapılacak tedavilerin tüm yönleri uzun uzun anlatılır. Dizinin kahramanı Dr. House ve ekibi, hastaya verilecek ilaçların ve tedavi yöntemlerinin hastayı sıkıntılarından kurtarabileceğini anlatırken, bir taraftan da sakıncalarını çekinmeden ifade ederler. Çoğu kez ekip arasında ciddi tartışmalar yaşanır. Hasta ve uzmanlar arasında geçen bu diyaloglar dizinin en kritik anlarıdır. Çoğu kez Dr. House'un bilgisi, öngörüsü ve mesleki sezgisi doğru çıkarken, ona karşı hastalarının ve ekibinin hayranlığı bir kat daha artar. Aşı sürecindeki tartışmaları da hiç değilse vatandaş yönünden bu şekilde değerlendirebiliriz.

Peki sağlıkçılar nasıl karar verir? Bu olayda nasıl bir karar vermeli? Ne zaman karar vermeliler? Bu acil alınması gereken bir karar mıdır? Daha birçok soru sorabiliriz. Bu sorular çerçevesinde konuyu değerlendirmeye çalışalım. Güzel bir söz var, "Kararlılık keskin bir bıçağa benzer, keskin ve düzgün keser. Kararsızlık ise kör bir bıçak gibidir, kestiği her şeyi parçalar ve yırtar."

Aşı konusunda maalesef bir kısım meslektaşımızın hâlâ bir kararsızlık ve inatçılık içinde olduğu görülüyor. Sağlıkçılar açısından fiilen aşı olmama durumunu, bir kararın neticesi olarak kabul etmekten ziyade, bu olaya özgü kararsızlığın bir ifadesi olarak değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyoruz.
Kararsızlık en büyük hastalık. Kararsızlık, esef ve pişmanlıklarımızın biricik sebebi olabilir. Kararsızlık ve gecikme başarısızlığın iki önemli sebebi. Sağlıkla ilgili konularda sağlıkçılar kendi çevrelerinin kanaat önderi durumundalar. Pandemi vesilesiyle bilimsel otoritelerin tavsiyeleri doğrultusunda tutum geliştirmek ve müspet ilim verilerini dikkate alarak "en doğru" davranışı geciktirmeksizin sergilemekle mükellef olduklarını düşünüyoruz. Kararlarımız üzerinde genellikle tecrübelerimiz, alışkanlıklarımız ve konuya ait bilgilerimiz etkili olmakta. Sağlıkçılar toplumun neredeyse en okumuş kesimi olmaları münasebetiyle kendi politik angajmanları da olan bireyler aynı zamanda. Zira konu biraz politik arenada da yer buldu. Dolayısıyla, karar verme sürecine çoklu etkilerin olduğunu kabul etmek gerekiyor. Ayrıca, geçmişte farklı nedenlerden ötürü yaşanan insan-devlet ilişkisindeki güven sorunu da kararsızlıkta etkili olabilmekte. Devletin, bu sefer halkı olumsuz etkilere karşı korumasız bırakmayıp, her sosyal devlet gibi hareket ederek inisiyatif alması dahi eski hatıralardan dolayı tereddüt oluşturabilmekte.

Bir kısım meslektaşın bilimsel kurulların yönetiminde açık ve şeffaf bir şekilde gelişen bu sürece karşın inatçı ve kararsız tutumunun domuz gribinden daha kötü bir hastalık olduğunu düşünüyoruz.
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
Yazarlar
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer