YAZARLAR

Tüm Yazarlar

Kıyamete 35 gün kaldı!Dr. Mehmet DEMİR
Dr. Mehmet DEMİR

27.11.2006, Pazartesi

Tüm Yazıları
Şüphesiz geleceği bilemeyiz. Ama başlık ürpertici. Merak etmeyin içerik o kadar iç karartıcı değil. Yeni uygulamaların başlamasından sonraki belirsizlikler, ortaya çıkabilecek sorunlar içimizde bir endişe uyandırıyor. Getirdiğiniz çözümler yarının sorunlarının sebebi olabiliyor. Değişimler ve dönüşümler her zaman sancılı. Bugün için güçlükleri olsa da bazı kararların alınması ve adımların atılması gelecek nesillerin bu manada kıyameti yaşamaması için bir zorunluluk.

“Her doğan sigortalı doğacak” iddialı ve iç ferahlatıcı bir ifade. Çok insanca. Maliyeti ne olursa olsun. İnsan olmanın, toplum olmanın ve birlikte yaşamanın bir gereği.

Genel Sağlık Sigortası (GSS) 35 gün sonra yürürlüğe giriyor. Kurum ve yeni kurallar geçiş süreçleri ile işlerlik kazanacak. İkincil mevzuat çalışmaları ve kurumun yapılanması hızla devam ediyor. Bu yazıyı kaleme alırken henüz toplanmadı ama 24 Kasım’da genel kurul toplantıya çağrıldı. Genel kurul sonrası yönetim kuruluna seçimle gelecek üyeler belirlenmiş olacak. Önümüzdeki günlerde seçilmiş üyelerden ve müşterek kararname ile atanacak üyelerden oluşan yönetim kurulu toplanarak süreci hukuki olarak başlatacak.

Geçtiğimiz günlerde GSS’de bir erteleme olacağı konusunda çok dedikodu yapıldı. Belirsiz bir ortam oluşmuştu. Ancak Kocaeli’nde bazı açılışlarda konuşan Sayın Başbakanın, \"1 Ocak 2007 itibariyle toplumun tümünü kapsayacak genel sağlık sigortasını hayata geçiriyoruz. Böylece her doğan, sigortalı doğacak. Düşük gelirliler ve geliri olmayanın sağlık sigortası devlet tarafından karşılanacak\" ifadesi bir erteleme konusundaki tereddütleri ortadan kaldıracak netlikte. Sanırım bu sözler ertelemeyi bekleyenleri de yoğun bir çalışmaya sevk etmeye yeter. Aslında çok da paniklemeye de gerek yok. Kanun iyi incelendiğinde bir çok zorluğun kanunun verdiği geçiş kolaylıklarıyla çözülebileceği görülmektedir.

GSS’nin başlamasıyla birlikte kafa karıştıran konulardan bir diğeri de, 2007 ve sonraki yıllarda ortaya çıkacak mali yük. Hakkaniyeti ve erişimi artıran böyle bir sistemde mali bir yük elbette olacaktır. Ancak son 4 yıldır yapılan bir çok değişiklik, bu mali yükün uygulamanın ilk yılında sorunsuz karşılanabileceğine işaret ediyor. 2003-2006 yılları arasında yeşil kart ve SSK mensuplarının tedavi ve ilaca erişimi konusunda getirilen yeniliklerin maliyetleri bu yıllara yayılmıştır. Ayrıca sağlık hizmetleri, bilişim alt yapısının gelişmesi ile tam bir kayıt altına bu yıllarda alınarak, 2007’den itibaren hizmet kaçağının kayıt altına alınması ile ilgili ek bir yük de ortaya çıkmayacaktır.

Kuşkusuz birbiriyle yarışan öncelikler kamu bütçelerini zorlamaktadır. Sağlık, eğitim, kalkınma ve diğer öncelikler kolay belirlenemiyor. 2007 yılı bütçesinde eğitimden sonra ikinci büyük pay sağlık için ayrıldı. GSS için iyi bir başlangıç. Daha önceki bütçelerde Sağlık Bakanlığı bütçesi içinde gösterilen yeşil kart harcamalarının 2007 yılından itibaren sosyal güvenlik harcamaları içinde gösterildiğinden rakamlar yanlış okunarak Bakanlık bütçesinin düşürüldüğü iddiası da doğru değildir.

GSS’nin mali olarak sürdürülmesi açısından yukarıda bahsettiğim konular önemlidir. Bunun yanında artacak mali yükün karşılanması için bir çok etkili mekanizma da zamanla hayata geçebilecektir. Bunlardan en önemlisi aile hekimliği sisteminin yaygınlaşması ve etkili ama vatandaşı bunaltmayan bir sevk zinciridir. İlaç konusunda kullanımın artmasına bağlı toplam harcamayı dengeleyecek fiyat ayarlamaları için hala bir marj olduğu görülüyor. GSS özel sağlık kuruluşlarından hizmet alırken kaçınılmaz bir şekilde düşük maliyetli üreticileri kullanmak için seçici sözleşmelere angaje olacaktır. Sağlık hizmetlerini yerinde kullanma duyarlılığını artıracak makul katılım payları yeniden belirlenebilir. GSS daha etkin bir şekilde hizmet sunucular üzerinde otorite oluşturarak aldığı hizmetleri kontrol edebilecektir. Bilgi ve kayıt sistemlerindeki son yıllardaki gelişmeler bunu kolaylaştırmaktadır.
Bu şekilde 1 0cak 2007 tarihine yaklaşırken halkımız için önemli bir kazanımının bazı sorunlar olsa da hayata geçirilebileceğini düşünüyorum.
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
Yazarlar
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer