YAZARLAR

Tüm Yazarlar

Kuşaklar ve SağlıkDr. Mehmet DEMİR
Dr. Mehmet DEMİR

22.04.2013, Pazartesi

Tüm Yazıları

Birbirine yakın yıllarda doğmuş, aynı çağın şartlarını, dolayısıyla benzer sıkıntıları, kaderleri paylaşmış, benzer ödevlerle yükümlü olmuş kişilerin topluluğuna kuşak diyoruz. Şüphesiz sağlığın geliştirilmesinde ve düzenlemelerinde kuşak farklılıklarını gözetmek ve kuşak değişimlerini dikkate almak gerekiyor. Hem sağlık hizmetini alanların, hem de bu hizmeti sunanlar içinde çoğunlukta olan kuşağın özelliklerini bilerek faaliyette bulunmak çeşitli fırsatlar sunabilir.  

 

Bu konuda yapılan araştırmalarda, ülkeden ülkeye değişmekle birlikte dört ana kuşağın varlığından söz edilmekte.

 

Bunlar baby boomers, X, Y ve Z kuşakları. Baby boomers’lar 1946-64, X’ler 1965-79, Y’ler 1980-99, ve Z’ler 2000-13 yılları arasında doğanlardan oluşuyor.

 

Baby Boomers’lar, sadakat duyguları yüksek, işkolik, takım çalışmasına önem veren, kanaatkar, rekabetçi ve teknolojiye uzaklar. X’ler sadakat duyguları değişken, otoriteye saygılı, topluma duyarlı, iş motivasyonları yüksek, kanaatkar, kaygılı ve teknolojiyle ilişkileri zayıf. Y’ler, sadakat duyguları az, otoriteyi zor kabullenen, bağımsızlıklarına düşkün, çok sık iş değiştiren, bireyci ve teknolojiyle büyüyenlerden oluşuyor. Z’ler ise işbirlikçi, yaratıcı ve teknoloji ile doğdular.

 

“Ben bunların hiçbirine uymuyorum” diyebilirsiniz. Çok sorun yok merak etmeyin. Arada kalmış olabilirsiniz. İleri yaşlarda grubunuzun özelliklerini taşıdığınızı anlayabilirsiniz.

 

Kuşaklar modelinin her şeyi açıkladığını söylemek tabi ki zor. Belki, bunun ülkemiz sağlık sektörüne indirgenmiş bir şeklini oluşturmak gerekir. Bu sayede birçok olayı daha kolay açıklayabilir ve doğru çözüm yollarını bulabiliriz.

 

Şimdilik dünyada kullanılan bu yaklaşımdan hareketle birkaç tespitte bulunmaya çalışalım.

 

İlk olarak, yeni sağlık politikaları açısından değişimin son yıllarını yaşıyoruz. Karar verme mekanizmalarına hakim baby boomersların, dize getirdikleri X kuşağının iş hayatındaki yerini sadakat duygusu daha az, otoriteyi kabullenmeyen ve daha çok bireysel hareket eden Y kuşağının almasından önce reformları tamamlamaları gerekiyor. Bu politikanın yönü ister iyi yönde ister kötü yönde olsun sonra dikiş tutturmak zor olabilir. X’leri ikna etmek Y’lerden daha kolay görünüyor.

 

Hekimliğin altın çağının X kuşağının etkinliğinin azalması ile birlikte sona ereceğini söyleyebiliriz. Beş yıl önce ilk Y kuşağı uzman hekimler sağlık sektöründe yerlerini aldılar. Her geçen yıl sayıları artıyor. Birkaç yıl sonra akademik alana da adım atacaklar. Muayenehane uygulamalarını askerlik hatırası gibi baby boomers abilerinden dinliyorlar. 2023 yılında sağlık sisteminin ana dokusunu bu kuşak oluşturacak. Yatırım yapılacak bir kuşak olarak görebiliriz. Yeri gelmişken tam gün konusunu da bu perspektifte değerlendirmek gerekir. Ununu elemiş eleğini asmış baby boomerslara göre yapılacak revizyonlar, Y kuşağının cıvatalarını gevşeterek gelecekteki sağlık sisteminde gıcırdamalara neden olabilir.

 

Dikkat çeken diğer bir husus da hastanelerde sağlık profesyonelleri arasındaki kuşak farklılığı. Hekimlerin çoğunluğunun baby boomers ve X kuşağından oluştuğu görülürken hemşire ve diğer sağlık meslek mensuplarının çoğunluğunun Y kuşağında oldukları görülüyor. Ast üstlük açısından bu farklılık avantaj gibi görünse de ekip çalışması açısından birçok riski içeriyor olabilir. Bu riskler dikkate alınarak çeşitli önlemler almak gerekebilir.

 

Ya son günlerde tırmanan hekime şiddet konusunda, kuşaklar perspektifinde söylenecek bir şeyler olabilir mi? Son beş yıldır hastanelerde göreve başlayan Y kuşağı hekimlere yönelik bu konuda çeşitli tespitler yapılabilir mi?

 

Bu yazıda vatandaştaki kuşak değişimlerine değinemedik. Mesela Y’ler ve bir beş yıl sonrada Z’ler oy kullanmaya başlayacak. Bu konuda kısaca eski siyasi söylemlerin etkisini yitireceğini söyleyebiliriz. Günlük gereksinimlerini birkaç “tık-tık” la internetten kolaylıkla karşılayan bir nesle, eczane kuyruğunu anlatmak ve onu referans göstermek zor olsa gerek.

 

Elbette tartışmaya açık bir konu…

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
Yazarlar
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer