YAZARLAR

Tüm Yazarlar

Mecburen mecburen mecburiyetten !Dr. Mehmet DEMİR
Dr. Mehmet DEMİR

07.05.2007, Pazartesi

Tüm Yazıları
Bir dönemin ünlü müzik grubu Mazhar-Fuat-Özkan’ın “Mecburen” adlı şarkılarının “mecburen mecburen mecburiyetten” nakaratı hala dilimizin ucunda. Aslında nakarat kısmındaki “mecburen” tekrarı daha fazla. Ama buraya bu kadarını almak yeterli oldu. Grup şarkısına, “erken kalkmak mecburen, işe gitmek mecburen, eve dönmek mecburen, mecburiyetten” diyerek “oh sesleri of olunca, her kafadan ses çıkınca, şaşırınca bunalınca, mecburiyetten” şeklinde devam ediyordu.

Başlığın sağlık camiasında özellikle yeni mezun hekimler açısından yaptığı çağrışım hiç eğlenceli değil. Kulaklarını epey tırmalıyordur. Buna karar verenlerinde çok mutlu olduklarını düşünmeyelim. Sanırım şaşırdık, bunaldık her kafadan bir ses çıkmaya başlayınca da mecbur kaldık.

2005 yılında Mecburi Hizmet Kanunun Resmi Gazete’de tekrar yayınlanması ile birlikte gururla 2003 yılında kaldırdığımız bir uygulamayı geri getirmiş olduk. Ancak iki yıl mecbur olmadan yaşayabildik. Bu Meclis döneminde çıkarılan neredeyse her kanun gibi Mecburi Hizmet Kanunu da yargı süzgecinden geçmişti. Anayasa Mahkemesi, Kanun’un iptal istemini rekor denebilecek bir sürede karara bağlamış ve istemi reddetmişti.

Kırsal bölgelerde hekim istihdam edilmesi sorunu sadece ülkemize özgü olmayıp birçok ülke içinde önemli bir sorun. Ayrıca ülkemizde yetersiz hekim sayısı sorunu daha da derinleştiriyor. İyi ve çok uzun süreli eğitim almış, beklentileri yüksek olan hekimler sosyo-ekonomik yönden gelişmemiş yerlere gitmek istemiyorlar. 2003 yılında mecburi hizmetin kalkmasıyla birlikte eleman temininde güçlük çekilen yerlerde çalışanlar için getirilen teşvikler de yeterli olamadı. Sözleşmeli olarak istihdam edilen bu yerlerdeki hekimlere oldukça iyi ödemeler yapılmasına rağmen bu istihdam modeli özellikle uzman hekimler için başarılı olamadı.

Bugüne geldiğimizde Mecburi Hizmet Uygulaması’nın acımasız ve tavizsiz ama stratejik amaçlarına ulaşmış olduğunu görüyoruz. Bakanlıkça Mayıs ayında yapılacak olan 12. kuranın duyuruları yapılıyor. Son yapılan onbirinci kurada 338 pratisyen ve 410 uzman hekimin ataması yapıldı. Bunlardan bazı meslektaşlarımız önceki kuralar sonucu İlçelerin Sosyo-Ekonomik gelişmişlik sıralamasına göre en gelişmiş dördüncü ilçemiz olan Kocaeli’nin Gebze ilçesinde net 600 gün mecburi hizmet yaparken bazıları istihdamın en zor olduğu Hakkari Merkez’de 500 gün mecburi hizmet yapacaklar. Önceki kurada yerleri belirlenen Gaziantep Devlet Hastanesinde bir anatomi ve Van Devlet Hastanesinde bir farmakoloji uzmanı 550 gün mecburi hizmet yapacak.

Kanun yaklaşık bir buçuk yıldır uygulanıyor. Ortaya çıkan sorunlar nedeniyle Kanun’un bir revizyona ihtiyacı olduğu görülüyor. Bir pratisyen hekim dönem tayini ile Kocaeli’ne gidemezken mecburen gidebiliyor. İstihdamın zor olduğu yerlerdeki süreler neredeyse gelişmiş şehirlerle aynı. Önceki kuralarda İstanbul mecburi hizmet kuralarında yer alıyorsa bu şekilde istihdamın felsefesini sorgulamak gerekiyor. İstanbul, Ankara, İzmir gibi zaten doluluk oranları yüksek olan büyük şehirlerde 600 gün mecburi hizmeti anlamak güç. İstisna kabul edilebilecek olan temel tıp bilimleri ve bazı uzmanlık dallarının da mecburi hizmet kapsamında olması anlaşılabilir görünmüyor.

2003 yılında Van’da 140 pratisyen hekim hizmet verirken bu sayı bugün 333’e ulaşmış durumda. Bu durumda daha etkin bir planlama yapmak gerekiyor. Mecburi hizmetini bitirenlerin dönem tayinine tabi olmadan nasıl bir süreçle tayin edilecekleri ise merak ediliyor.
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
Yazarlar
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer