YAZARLAR

Tüm Yazarlar

Performansın en büyük muhalifi kim?Dr. Mehmet DEMİR
Dr. Mehmet DEMİR

15.01.2007, Pazartesi

Tüm Yazıları
Üçüncü yılını bitiren performansa göre ek ödeme uygulamasının her geçen gün etki alanı genişliyor. Sonuçları değerlendirildiğinde açık bir kamu yararı olduğu görülüyor. Bir uygulamanın herkesi memnun etmesi mümkün değil. Yönetim sorumluluğunu yüklenenlerin herkesi dinleyerek halkın sağlık hakkı için son kararları vermeleri gerekiyor.

Kamuda bir ilk olan performansa göre ücretlendirme önemli bir yenilik. Hastalara ve çalışanlara getirdiği kazanımlar bir yana, kamu da ücretlendirmenin bu şekilde yapılması dahi kaynakların verimli kullanılması açısından önemli bir başlangıç.

Uygulama ile birlikte memnun edilmeleri çok zor olanlar da kuşkusuz oluyor. Siyaseten karşı çıkanların yanında bindiği dalı kesenler de yok değil. Onları anlamakta zaten mümkün değil. Gıpta edip karşı çıkanlar yanında neye itiraz ettiğini bilmeyenler de çıkıyor. Muayenehanecilik alışkanlığı ile başı dönenler bundan asla vazgeçmem deyerek muhalefet ediyor. “Kamusal denge” ve “çalışma barışı” gibi sloganlarla masalarda ve meydanlarda muhalif olanlar da çıkıyor. Sistemi bir kere dahi olsa istatistiksel ve bilimsel olarak eleştirmeyenler, alternatifini geçen üç yıl içinde ortaya koyamayanlar, akademik olarak muhalefet ettiklerini sanıyor. Yukarıdaki sözler tabi ki meclisten dışarı. Umarım kimse alınmıyordur.

Bu tür sistemlerin özünde döngüsel bir süreç vardır. Uygulama ile ortaya çıkan sonuçlar sistemin tekrar düzenlenerek geliştirilmesini sağlar. Klasik bir mevzuat uygulaması değil ki. Sürekli bir dinamizm sistemi ayakta tutuyor. Muhaliflerin sağlarına sollarına bakmalarına gerek yok. Hiç biri en büyük muhalif değil. Performansın en büyük muhalifi statüko. Maalesef statüko kendini göstermeye başladı. Sistemin dinamizmi gereği bundan altı ay önce 209 sayılı döner sermaye kanununda yapılan değişiklikle hastane müdürü, başhemşire ve eczacıların tavan ek ödeme oranları yükseltilmişti. Ancak aradan altı ay gibi çok uzun bir zaman geçtikten sonra alt mevzuat düzenlemesi geçen hafta yayınlanabildi. Ultrason işlemlerinde bekleme sürelerinin uzun olması nedeniyle aylar önce tespit edilerek yapılan yeni düzenleme rötarlı hayata geçiyor. Ruh sağlığı hastanelerinin servislerinde çalışan sağlık personelinin tavan ek ödeme oranlarının %150’den %200’e çıkarılması da sistemi geliştirme adına olumlu bir gelişme. Ama performans sistemini geliştirme çalışmalarını statüko zorluyor.

Bundan sonrası için statükonun kırılması bir zaruret. Üç yılını dolduran sistemin farklı revizyon,teşvik ve caydırıcı unsurlara ihtiyacı var. Sistemin teşvik unsurundan geri adım atılmadan, hatta bazı unvan ve çalışma alanları açısından daha da geliştirilerek revize edilmesi gerekiyor. Daha çok hasta memnuniyeti odaklı, nicelik sorunlarını çözerken niteliği sorgulayan ve klinik süreçleri değerlendiren bir yapının geliştirmesi gerekiyor.
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
Yazarlar
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer