YAZARLAR

Tüm Yazarlar

Sağlık Turizmi ve Serbest BölgeleriDr. Mehmet DEMİR
Dr. Mehmet DEMİR

26.11.2012, Pazartesi

Tüm Yazıları

Kuvvetli esen rüzgâr, sağlıkta yeni bir konuyu gündeme sürüklemeye başladı.

Oldukça popüler.

Sağlık turizmi ve sağlık serbest bölgeleri.

Turizmdeki tecrübemiz ve büyüyen ekonomimiz herkesin dikkatini çekiyor. İştahını kabartıyor.

Sağlık sistemimizin geldiği nokta değerlendirildiğinde, nedense bu sağlık turizmi ve sağlık serbest bölgeleri olayında akla yatmayan yönler var. Güzel bir yüzde sivilce gibi.

Bu düşünceyi paylaşmak bugünlerde biraz zor. Rüzgâr çok kuvvetli. Sağa sola savrulabilirsiniz. Belki bizim göremediğimiz noktalar da olabilir.

Ancak, geçen hafta Sayın Bakanımızın bir konuşmasının satır aralarında geçen bazı ifadeler bu konuyu irdelemeyi kolaylaştırıyor.

Sağlık Bakanımız, konuşmasında insanların yaşadığı yerde sağlık hizmeti almasının esas olduğunu ifade ediyor. Bu cümle sağlık felsefemizin temel bir ifadesi.

Bu bakış açısının, kendi coğrafyamızda olduğu gibi küresel olarak da bir sorumluluğu var.

Kendi coğrafyamızda sağlık sistemimizden ticarethaneleri kaldırırken, küresel tüccarlara kapı aralamak çelişki oluşturuyor. Hiç değilse sağlık hizmet sunum alanının politikası sosyalliğini korumalı. Ülkemizde geliştirilerek bugüne getirilen model, eksiği gediği olsa da sosyal ve insancıl. Yeniden seçilen Obama’nın sosyal sağlık politikalarından ürkenlerin sıçrama tahtası olmamak gerekiyor.

Sağlığa ülke olarak bütüncül ve küresel bir sorumluluk alanı olarak bakacak birikime sahibiz. Her ülke insanının yaşadığı yerde sağlık hizmeti almasını destekleyecek politikaların yanında yer almak gerekiyor. Dünya Sağlık Örgütü nezdinde buna ön ayak olmak zor değil. Herkese sağlık, ama yerinde.

Hastalık halinde milyonlarca hasta, yakını ve sevenlerinin küresel hareketi yerine sağlık insan kaynağının, sağlık teknoloji ve bilgisinin hareketi daha kolay, makbul ve adaletli değil mi? Yıllar önce sağlık için Amerika’ya giden bir Türkiye’den kendi sağlık sorunlarını ülkesinde çözen Türkiye’ye dönüşmekten gurur duyuyorsak,  bu gururu her ülkenin yaşamasını desteklemek gerekiyor. 

Amerikan tipi sağlık sigortacılığı mekanizmaları için yeni bir poliçe alternatifi olan sağlık serbest bölgeleri saman alevi gibi olabilir. Çok sürdürülebilir görünmüyor. Tek örneği olan Dubai sağlık serbest bölgesi biraz rüküş duruyor. http://www.dhcc.ae/ adresinden bakılarak bir değerlendirme yapılabilir.

Mevcut mevzuatımız sağlık serbest bölgesinde yapılabilecek her şeyin ülkenin her yerinde yapılmasına müsait değil mi?  Planlama çerçevesinde her türlü cihaz ve teknoloji her yere gidebiliyor. Yetenekli yabancı doktorların çalışmasına bir engel de yok artık.

Her yer sağlık serbest bölgesi.

Başka bir yazıda da, sağlık turizmini ve turist sağlığını değerlendirmeye çalışalım.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
Yazarlar
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer